Požari: Split-Dalmatia
Split-Dalmatia, Hrvatska: 53 požara sa stranicom ušla su u 32 od njezinih 54 općina od 2016., s 48.591 hektara izgorjelih unutar županije. Najveći je bio požar Grad Omiš u srpanj 2017, s 5.124 hektara unutar županije. Opasnost od požara danas: niska (FWI 6).
Zapis imaju samo požari od 100 ha ili više: manji nisu u popisima ni u zbrojevima na ovoj stranici.
Ove brojke ne uključuju 1 privremena stranica, viđena samo po toplinskim žarištima i još bez opsega. Prikazane su u popisima, označene.
- izgorjelih hektara
- 48.591ha
- Od 2016.
- Županije
- 11%
- 4.533 km²
- požara
- 53
- Od 2016.
- općina s vatrom
- 32
- od 54
- Najveći požar
- 5.124ha
- Grad Omiš · srpanj 2017
- Stanovnici
- —
Opasnost od požara, danas i idućih dana
FWI u središtu županije, iz prognoze Open-Meteo- pet 30 Vrlo niska 19° · 48 % · 33 km/h
- sub 31 Niska 16° · 51 % · 38 km/h
- ned 1 Niska 14° · 50 % · 37 km/h
- pon 2 Vrlo niska 16° · 53 % · 53 km/h
- uto 3 Vrlo niska 14° · 56 % · 51 km/h
- sri 4 Vrlo niska 16° · 51 % · 44 km/h
- čet 5 Vrlo niska 16° · 51 % · 32 km/h
- pet 6 Vrlo niska 14° · 48 % · 26 km/h
Kliknite na opseg da vidite koji je požar
Općine koje su najviše gorjele
- Općina Hrvace 10.757 ha · 50 %
- Grad Vrlika 9.315 ha · 38 %
- Grad Split 4.651 ha · 58 %
- Općina Muć 4.506 ha · 20 %
- Grad Omiš 2.884 ha · 11 %
- Općina Nerežišća 2.254 ha · 29 %
- Općina Milna 1.722 ha · 48 %
- Općina Seget 1.625 ha · 21 %
- Općina Otok 1.482 ha · 16 %
- Općina Podgora 1.013 ha · 13 %
- Općina Šestanovac 934 ha · 9,8 %
- Općina Klis 872 ha · 5,8 %
Što gori u županiji
- Ostala prirodna područja62 %
- Šikare i prijelazna vegetacija18 %
- Poljoprivredna područja7,6 %
- Listopadne šume6,0 %
- Makija3,3 %
- Crnogorične šume1,5 %
- Izgrađena područja1,1 %
Općine koje gore iznova i iznova
Općine s dva ili više požara većih od 100 ha od 2016.
- 13×Općina Hrvace10.757 ha
- 10×Grad Vrlika9.315 ha
- 7×Općina Muć4.506 ha
- 6×Grad Split4.651 ha
- 5×Grad Omiš2.884 ha
- 4×Općina Otok1.482 ha
- 4×Općina Klis872 ha
- 4×Grad Trogir626 ha
Najveći zabilježeni požari
- 5.124 haGrad Omišsrpanj 2017 · 4 dana
- 3.976 haOpćina Nerežišćarujan 2026 · 3 dana
- 3.315 haOpćina Hrvacekolovoz 2017 · 8 dana
- 3.080 haOpćina Hrvacesrpanj 2017 · 3 dana
- 2.795 haGrad Vrlikatravanj 2016 · 3 dana
- 2.540 haOpćina Hrvacesiječanj 2024 · 6 dana
- 2.361 haGrad Vrlikatravanj 2020 · 6 dana od ukupno 3.636 ha
- 2.192 haDinara Općina Civljanetravanj 2020 · 7 dana od ukupno 5.948 ha
Hektari unutar županije; požar je mogao spaliti više izvan nje.
Godinu po godinu
| Godina | požara | izgorjelih hektara | Najveći u godini |
|---|---|---|---|
| 2026 | 8 | 6.195 | Općina Nerežišća 3.976 ha |
| 2025 | 3 | 837 | Grad Vrlika 493 ha |
| 2024 | 7 | 7.378 | Općina Hrvace 2.540 ha |
| 2023 | 1 | 551 | Grad Split 551 ha |
| 2022 | 6 | 2.919 | Općina Muć 1.395 ha |
| 2021 | 3 | 1.618 | Općina Seget 1.419 ha |
| 2020 | 5 | 5.025 | Grad Vrlika 2.361 ha |
| 2019 | 1 | 353 | Općina Otok 353 ha |
| 2017 | 16 | 20.370 | Grad Omiš 5.124 ha |
| 2016 | 4 | 3.512 | Grad Vrlika 2.795 ha |
Svi požari: Split-Dalmatia · 54
Od najnovijeg do najstarijeg. Brojka je površina unutar županije; ako je požar spalio više izvan nje, navodi se ukupno.
- 168 haOpćina Podbabljelistopad 2026 · privremena · ne broji se · 2 dana
- 3.976 haOpćina Nerežišćarujan 2026 · 3 dana
- 182 haOpćina Hrvacekolovoz 2026 · 10 dana od ukupno 202 ha
- 17 haOpćina Hrvacekolovoz 2026 · 12 dana od ukupno 2.366 ha
- 1.319 haGrad Omiškolovoz 2026 · 3 dana
- 130 haOpćina Jelsasrpanj 2026 · 1 dan
- 300 haOpćina Hrvacetravanj 2026 · 1 dan
- 103 haOpćina Mućožujak 2026 · 7 dana
- 344 haGrad Omišlipanj 2025 · 2 dana
- 493 haGrad Vrlikaožujak 2025 · 2 dana od ukupno 545 ha
- 1 haOpćina Hrvaceožujak 2025 · 1 dan od ukupno 173 ha
- 637 haGrad Split27. kolovoza 2024. · 3 dana
- 154 haGrad Split27. kolovoza 2024. · 3 dana
- 1.161 haOpćina Hrvacekolovoz 2024 · 3 dana od ukupno 2.780 ha
- 121 haGrad Solinkolovoz 2024 · 2 dana
- 1.506 haOpćina Marinasrpanj 2024 · 3 dana
- 1.259 haOpćina Tučepisrpanj 2024 · 4 dana
- 2.540 haOpćina Hrvacesiječanj 2024 · 6 dana
- 551 haGrad Splitsrpanj 2023 · 2 dana
- 204 haGrad Vrgorackolovoz 2022 · 2 dana
- 395 haGrad Triljožujak 2022 · 2 dana
- 394 haOpćina Otokožujak 2022 · 2 dana od ukupno 432 ha
- 1.395 haOpćina Mućožujak 2022 · 11 dana od ukupno 2.304 ha
- 180 haGrad Vrgoracožujak 2022 · 1 dan
- 352 haOpćina Dugi Ratožujak 2022 · 3 dana
- 1.419 haOpćina Segetkolovoz 2021 · 3 dana
- 5 haOpćina Unešićsrpanj 2021 · 1 dan od ukupno 117 ha
- 194 haGrad Vrgoracožujak 2021 · 1 dan
- 182 haGrad Kaštelakolovoz 2020 · 1 dan
- 2.192 haDinara Općina Civljanetravanj 2020 · 7 dana od ukupno 5.948 ha
- 2.361 haGrad Vrlikatravanj 2020 · 6 dana od ukupno 3.636 ha
- 128 haOpćina Mućožujak 2020 · 1 dan
- 163 haOpćina Hrvacesiječanj 2020 · 2 dana
- 353 haOpćina Otokožujak 2019 · 2 dana od ukupno 395 ha
- 922 haOpćina Baška Vodakolovoz 2017 · 11 dana
- 429 haOpćina Otokkolovoz 2017 · 2 dana
- 2.048 haGrad Vrlikakolovoz 2017 · 10 dana od ukupno 3.232 ha
- 3.315 haOpćina Hrvacekolovoz 2017 · 8 dana
- 3.080 haOpćina Hrvacesrpanj 2017 · 3 dana
- 444 haGrad Sinjsrpanj 2017 · 2 dana
- 836 haOpćina Klissrpanj 2017 · 3 dana
- 5.124 haGrad Omišsrpanj 2017 · 4 dana
- 997 haOpćina Šestanovacsrpanj 2017 · 3 dana
- 303 haGrad Vrlika15. srpnja 2017. · 13 dana
- 24 haGrad Drnišsrpanj 2017 · 6 dana od ukupno 264 ha
- 194 haOpćina Segetsrpanj 2017 · 1 dan
- 1.488 haGrad Vrlika8. srpnja 2017. · 17 dana
- 186 haGrad Kaštelasrpanj 2017 · 1 dan
- 241 haOpćina Podgoralipanj 2017 · 2 dana
- 737 haOpćina Hrvaceožujak 2017 · 2 dana
- 334 haOpćina Otokprosinac 2016 · 5 dana od ukupno 404 ha
- 141 haGrad Trogirkolovoz 2016 · 1 dan
- 242 haGrad Splitsrpanj 2016 · 1 dan
- 2.795 haGrad Vrlikatravanj 2016 · 3 dana
Odakle su ovi podaci
Opsezi dolaze iz EFFIS-a (Copernicus, CC BY 4.0), a granice općine iz geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem oboje. Prognoza je iz Open-Meteo (CC BY 4.0).
Javi mi što gori ovdje
Novi požari na ovom području putem RSS-a: zalijepite poveznicu u svoj čitač, bez e-pošte.