Sari la conținut
worldfires
HR · Croația · –

Incendiul de la Općina Hrvace, august 2017 Općina Hrvace, Grad Sinj

Stins · ultima detecție 8 aug. 2017, 12:32 UTC

Focul a început pe 1 august 2017 în comuna Općina Hrvace, Croația, iar sateliții au detectat foc timp de 8 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 3.327 hectare, repartizat între 2 comune.

Este al 4-lea ca mărime din Split-Dalmatia din 2016 (din 48 cu pagină). Al 4-lea din Croația în 2017, din 78.

Suprafață arsă
3.327ha
perimetru Copernicus
Durată
8zile
1 aug. 2017 – 8 aug. 2017
Comune afectate
2
comune
A început pe
1 aug.
2017
Focare termice
202
într-un singur focar: 47 MW
Pericol la început
14
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
235MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 aug.8 aug.
8 aug. 2017

Cum a evoluat, zi de zi

2 aug. 2017 · 186 MW · 8 3 aug. 2017 · 799 MW · 66 4 aug. 2017 · 395 MW · 67 5 aug. 2017 · 170 MW · 31 6 aug. 2017 · 87 MW · 26 7 aug. 2017 · 1 MW · 1 8 aug. 2017 · 7 MW · 3
3 aug. 6 aug. 8 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
40km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 5 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 12,4 mm pe 12 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 14 % din suprafața pe care o are București (33 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Općina Hrvace a început aici
    2.944 ha a ajuns pe 3 aug.
    14 %
  2. 372 ha a ajuns pe 5 aug.
    1,9 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale48 %
  • Tufărișuri și tranziție32 %
  • Terenuri agricole18 %
  • Foioase2,3 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 aug. 32,0 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Moderat 14
2 aug. 34,2 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 29
3 aug. 33,3 °C 33 % 19 km/h 0,0 mm Ridicat 24
4 aug. 34,1 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 30
5 aug. 34,0 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 30
6 aug. 32,6 °C 35 % 36 km/h 1,6 mm Ridicat 30
7 aug. 28,5 °C 46 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 18
8 aug. 31,1 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 28
9 aug. după 33,5 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 35
10 aug. după 34,4 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
11 aug. după 29,9 °C 37 % 48 km/h 0,3 mm Ridicat 36
12 aug. după 21,6 °C 57 % 40 km/h 12,4 mm Foarte scăzut 2

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 14,0 și o umiditate minimă de 36 %; înainte: 5 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 18.

FWI la pornire 14,0
Umiditate minimă 36 %
Zile fără ploaie 5
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Grad Drniš, aprilie 2017
1.507 ha 3 zile FWI 14,8 Umiditate min. 35 % la 32 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 2,8 mm pe 4 apr..

Ce s-a întâmplat cu ei

3 zile
durată mediană
320 ha
suprafață mediană
28 %
au trecut de 1.000 ha
2,6 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 18)

A fost de 10,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 8 zile, față de 3 zile.

Niciunul dintre cei 18 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 2 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

12,4 mmprima ploaie
12 aug.la 4 zile după final
40km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 aug., iar pe 12 aug. au căzut 12,4 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 18, cu o mediană de 2,6 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 iul. 2017
După · 15 aug. 2017

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 august 2017 aerul de lângă foc a ajuns la 31 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 23: de 1,5 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,531 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1046 µg/m³
31 iul.3 aug.6 aug.9 aug.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 202Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Croația

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Općina Hrvace?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 august 2017 și 8 august 2017 (8 zile). Perimetrul îl datează între 3 august 2017 și 8 august 2017.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 3.327 hectare (33,3 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Općina Hrvace (2.944 ha, 14 %); Grad Sinj (372 ha, 1,9 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,2 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 30, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Croația (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 3 zile, iar suprafața mediană de 320 ha; 28 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 18 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 2 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,6 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 193 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 193.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 3 august 2017 – 8 august 2017. 202 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.