Incendii în Ávila
Ávila, Spania: 29 de incendii cu pagină au intrat în 65 din cele 248 comune ale sale din 2016, cu 83.816 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Burgohondo în iulie 2026, cu 39.088 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 6).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 83.816ha
- Din 2016
- Din județ
- 10%
- 8.052 km²
- incendii
- 29
- Din 2016
- comune cu foc
- 65
- din 248
- Cel mai mare incendiu
- 39.088ha
- Burgohondo · iulie 2026
- Locuitori
- 155.812
- 537,9 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 23 Foarte scăzut 12° · 44 % · 40 km/h
- sâm. 24 Scăzut 16° · 21 % · 31 km/h
- dum. 25 Scăzut 17° · 31 % · 30 km/h
- lun. 26 Scăzut 20° · 29 % · 23 km/h
- mar. 27 Scăzut 17° · 33 % · 26 km/h
- mie. 28 Scăzut 17° · 31 % · 31 km/h
- joi 29 Scăzut 18° · 32 % · 19 km/h
- vin. 30 Scăzut 18° · 40 % · 17 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Cebreros 3.345 loc. 8.711 ha · 63 %
- Sotalbo 234 loc. 7.578 ha · 84 %
- El Barraco 2.086 loc. 5.762 ha · 37 %
- El Tiemblo 4.582 loc. 5.646 ha · 75 %
- Navaluenga 2.135 loc. 4.967 ha · 67 %
- Piedralaves 2.183 loc. 4.673 ha · 85 %
- Riofrío 188 loc. 3.715 ha · 57 %
- La Adrada 2.853 loc. 3.452 ha · 59 %
- Casavieja 1.362 loc. 3.424 ha · 87 %
- El Hoyo de Pinares 2.179 loc. 2.805 ha · 35 %
- Solosancho 750 loc. 2.722 ha · 52 %
- San Juan del Molinillo 238 loc. 2.720 ha · 76 %
Ce arde în județ
- Vegetație sclerofilă32 %
- Alte terenuri naturale16 %
- Pădure mixtă16 %
- Conifere14 %
- Terenuri agricole7,7 %
- Foioase6,9 %
- Tufărișuri și tranziție6,6 %
- Suprafețe artificiale0,6 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 4×El Barraco5.762 ha
- 4×San Juan de la Nava2.132 ha
- 3×Cebreros8.711 ha
- 3×El Hoyo de Pinares2.805 ha
- 3×Burgohondo2.163 ha
- 2×El Tiemblo5.646 ha
- 2×Navaluenga4.967 ha
- 2×La Adrada3.452 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 39.088 haBurgohondo El Barracoiulie 2026 · 3 zile din 63.974 ha în total
- 23.099 haNavalacruzaugust 2021 · 7 zile
- 4.466 haCebrerosiulie 2022 · 6 zile
- 2.946 haÁvilaaugust 2025 · 2 zile
- 2.235 haMombeltrániulie 2025 · 3 zile
- 1.616 haNavaluengaiulie 2025 · 4 zile
- 1.533 haSanta Cruz del Valleaugust 2022 · 4 zile
- 1.495 haGavilanesiunie 2019 · 4 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 39.088 | Burgohondo 39.088 ha |
| 2025 | 4 | 7.589 | Ávila 2.946 ha |
| 2024 | 1 | 110 | Cabizuela 110 ha |
| 2023 | 2 | 321 | Guisando 179 ha |
| 2022 | 5 | 6.754 | Cebreros 4.466 ha |
| 2021 | 3 | 24.084 | Navalacruz 23.099 ha |
| 2019 | 8 | 2.833 | Gavilanes 1.495 ha |
| 2017 | 5 | 3.038 | Medinilla 990 ha |
Toate incendiile din Ávila · 29
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 39.088 haBurgohondo El Barracoiulie 2026 · 3 zile din 63.974 ha în total
- 2.946 haÁvilaaugust 2025 · 2 zile
- 792 haLas Navas del Marquésaugust 2025 · 2 zile
- 2.235 haMombeltrániulie 2025 · 3 zile
- 1.616 haNavaluengaiulie 2025 · 4 zile
- 110 haCabizuelaaugust 2024 · 1 zi
- 142 haSantiago del Tormesiulie 2023 · 2 zile
- 179 haGuisandoianuarie 2023 · 1 zi
- 1.533 haSanta Cruz del Valleaugust 2022 · 4 zile
- 110 haCollado del Miróniulie 2022 · 2 zile
- 506 haSan Juan de la Navaiulie 2022 · 2 zile
- 4.466 haCebrerosiulie 2022 · 6 zile
- 139 haVillarejo del Valleiulie 2022 · 2 zile
- 23.099 haNavalacruzaugust 2021 · 7 zile
- 221 haCandeledaaugust 2021 · 2 zile
- 764 haCebrerosaugust 2021 · 4 zile
- 155 haCandeledaaugust 2019 · 1 zi
- 227 haNavalacruzaugust 2019 · 2 zile
- 248 haArenas de San Pedroiulie 2019 · 1 zi
- 190 haManjabálago y Ortigosa de Rioalmariulie 2019 · 1 zi
- 164 haSotillo de la Adradaiulie 2019 · 2 zile
- 1.495 haGavilanesiunie 2019 · 4 zile
- 221 haEl Hoyo de Pinaresiunie 2019 · 2 zile
- 133 haVillafranca de la Sierrafebruarie 2019 · 1 zi
- 978 haHoyocaseroaugust 2017 · 2 zile
- 305 haMedinilla24 august 2017 · 1 zi
- 990 haMedinilla24 august 2017 · 2 zile din 1.948 ha în total
- 653 haSan Martín del Pimpollaraugust 2017 · 2 zile
- 112 haEl Hornilloiunie 2017 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/El Instituto Nacional de Estadstica (National Institute of Statistics (INE) Data License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).