Incendii în Sertã
Sertã, Portugalia: 11 incendii cu pagină au intrat în 9 din cele 10 freguesii ale sale din 2016, cu 23.313 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Oleiros în octombrie 2017, cu 7.903 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 15).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 23.313ha
- Din 2016
- Din județ
- 55%
- 420 km²
- incendii
- 11
- Din 2016
- comune cu foc
- 9
- din 10
- Cel mai mare incendiu
- 7.903ha
- Oleiros · octombrie 2017
- Locuitori
- 13.333
- 1.748,5 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mie. 28 Moderat 23° · 53 % · 21 km/h
- joi 29 Moderat 25° · 32 % · 15 km/h
- vin. 30 Moderat 24° · 33 % · 17 km/h
- sâm. 31 Moderat 25° · 30 % · 12 km/h
- dum. 1 Moderat 24° · 29 % · 22 km/h
- lun. 2 Moderat 23° · 28 % · 36 km/h
- mar. 3 Moderat 22° · 21 % · 35 km/h
- mie. 4 Moderat 18° · 29 % · 37 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Troviscal 693 loc. 5.199 ha · 97 %
- Ermida e Figueiredo 338 loc. 3.482 ha · 82 %
- Sertã 6.039 loc. 3.216 ha · 40 %
- Cernache do Bonjardim, Nesperal e Palhais 3.364 loc. 3.181 ha · 31 %
- Várzea dos Cavaleiros 627 loc. 2.546 ha · 73 %
- Pedrógão Pequeno 706 loc. 2.365 ha · 64 %
- Cumeada e Marmeleiro 659 loc. 1.574 ha · 30 %
- Castelo 1.465 ha · 60 %
- Carvalhal 285 ha · 29 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție38 %
- Alte terenuri naturale33 %
- Terenuri agricole9,5 %
- Conifere9,1 %
- Pădure mixtă4,7 %
- Foioase4,3 %
- Altele0,7 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 6×Várzea dos Cavaleiros2.546 ha
- 5×Ermida e Figueiredo3.482 ha
- 5×Cumeada e Marmeleiro1.574 ha
- 4×Cernache do Bonjardim, Nesperal e Palhais3.181 ha
- 3×Sertã3.216 ha
- 3×Carvalhal285 ha
- 2×Troviscal5.199 ha
- 2×Pedrógão Pequeno2.365 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 7.903 haOleiros Madeirãoctombrie 2017 · 8 zile din 34.844 ha în total
- 4.490 haPedrógão Grandeiunie 2017 · 10 zile din 46.769 ha în total
- 3.887 haOleiros Ermida e Figueiredoiulie 2020 · 3 zile din 5.951 ha în total
- 3.577 haSertãseptembrie 2017 · 2 zile din 3.966 ha în total
- 1.131 haSertã Várzea dos Cavaleiros23 iulie 2017 · 6 zile din 36.849 ha în total
- 762 haSertã Cumeada e Marmeleiroseptembrie 2019 · 2 zile
- 736 haVila de Rei Cardigosiulie 2019 · 3 zile din 9.924 ha în total
- 317 haVárzea dos Cavaleirosaugust 2017 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
Toate incendiile din Sertã · 11
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 3.887 haOleiros Ermida e Figueiredoiulie 2020 · 3 zile din 5.951 ha în total
- 762 haSertã Cumeada e Marmeleiroseptembrie 2019 · 2 zile
- 209 haCumeada e Marmeleiroiulie 2019 · 1 zi
- 105 haVárzea dos Cavaleirosiulie 2019 · 1 zi
- 736 haVila de Rei Cardigosiulie 2019 · 3 zile din 9.924 ha în total
- 7.903 haOleiros Madeirãoctombrie 2017 · 8 zile din 34.844 ha în total
- 3.577 haSertãseptembrie 2017 · 2 zile din 3.966 ha în total
- 317 haVárzea dos Cavaleirosaugust 2017 · 2 zile
- 196 haSertã Cumeada e Marmeleiro26 iulie 2017 · 1 zi
- 1.131 haSertã Várzea dos Cavaleiros23 iulie 2017 · 6 zile din 36.849 ha în total
- 4.490 haPedrógão Grandeiunie 2017 · 10 zile din 46.769 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.