Incendiul de la Oleiros, iulie 2020 Ermida e Figueiredo, Isna, Troviscal
Focul a început pe 25 iulie 2020 în comuna Ermida e Figueiredo, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 5.951 hectare, repartizat între 8 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 25 iulie 2020 la ora 15:31 și declarat stins pe 29 iulie 2020.
Al 2-lea din Portugalia în 2020, din 67.
- Suprafață arsă
- 5.951ha
- perimetru Copernicus
- Durată
- 3zile
- 25 iul. 2020 – 27 iul. 2020
- Comune afectate
- 8
- freguesii
- A început pe
- 25 iul.
- 2020
- Focare termice
- 223
- într-un singur focar: 202 MW
- Pericol la început
- 38
- Foarte ridicat · indice FWI
- Putere medie zilnică
- 2,1GW
- puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
Cum a evoluat, zi de zi
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.
Zona mai arsese
3 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 106 ha în 2017, 86 ha în 2019.
- 86 ha Incendiul de la Várzea dos Cavaleiros, iulie 2019 105 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 80 ha Incendiul de la Várzea dos Cavaleiros, august 2017 317 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
- 26 ha Incendiul de la Oleiros, octombrie 2017 34.844 ha în total; hectarele indicate sunt cele comune cu acest incendiu
Cât de mare este?
Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).
Limita: Lisabona — geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Limita: Paris — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Limita: Londra — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.
Ce s-a întâmplat în fiecare comună
-
2.908 ha a ajuns pe 26 iul.68 %
-
Isna 151 loc. · la 1,7 km de centru1.206 ha a ajuns pe 26 iul.43 %
-
Troviscal 693 loc. · la 2,1 km de centru931 ha a ajuns pe 26 iul.17 %
-
Proença a Nova e Peral 4.498 loc. · la 4,5 km de centru537 ha a ajuns pe 26 iul.3,1 %
-
Oleiros-Amieira 2.081 loc. · la 7,5 km de centru270 ha a ajuns pe 26 iul.1,9 %
-
Mosteiro 260 loc. · la 2,1 km de centru58 ha a ajuns pe 26 iul.3,3 %
-
Várzea dos Cavaleiros 627 loc. · la 3,1 km de centru47 ha a ajuns pe 26 iul.1,4 %
-
1 ha a ajuns pe 27 iul.0,0 %
Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Ce a ars
- Tufărișuri și tranziție76 %
- Alte terenuri naturale9,6 %
- Terenuri agricole6,4 %
- Conifere3,3 %
- Pădure mixtă2,6 %
- Foioase1,6 %
Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.
Registru oficial
Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 25 iulie 2020 și a ars 5.590 ha (satelitul a măsurat 5.951 ha).
- Oleiros Oleiros 25 iulie 2020 · 15:31 5.590 ha · stins la 29 iulie 2020 · cauză: necunoscută
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.
Verificat cu presa
Verificat la 30 septembrie 2026Am comparat această fișă cu 3 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:
- Cunoscut și ca
- Incêndio de Oleiros / Sertã / Proença-a-Nova · Fogo de Oleiros
- Suprafață oficială citată: 5.590 ha (satelitul a măsurat 5.951 ha)
- Declarat stins: 29 iulie 2020
Surse
- Incêndios. Fogo de Oleiros em julho queimou 2.900 hectares de pinheiro bravo — Observador, 25 august 2020
- Perímetro do fogo dominado em Oleiros. Área ardida ronda os seis mil hectares — Observador, 27 iulie 2020
- Fogo dominado em Oleiros. Primeiro balanço aponta para seis mil hectares ardidos — Diário de Notícias, 27 iulie 2020
Cifrele oficiale se măsoară altfel decât cele din satelit și uneori acoperă doar o parte din incendiu.
Vremea zi de zi
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Zi | Maximă | Umiditate min. | Rafală max. | Ploaie | Pericol (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 25 iul. | 30,8 °C | 23 % | 53 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 38 |
| 26 iul. | 33,4 °C | 18 % | 48 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 27 iul. | 31,9 °C | 29 % | 51 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 28 iul. după | 29,6 °C | 38 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ridicat 34 |
| 29 iul. după | 32,4 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 44 |
| 30 iul. după | 30,2 °C | 26 % | 42 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 31 iul. după | 30,6 °C | 21 % | 43 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 42 |
| 1 aug. după | 28,1 °C | 40 % | 47 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 41 |
| 2 aug. după | 28,4 °C | 25 % | 61 km/h | 0,0 mm | Ridicat 37 |
| 3 aug. după | 26,4 °C | 32 % | 66 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 48 |
| 4 aug. după | 31,2 °C | 22 % | 49 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 5 aug. după | 33,2 °C | 21 % | 44 km/h | 0,0 mm | Foarte ridicat 40 |
| 6 aug. după | 32,2 °C | 25 % | 41 km/h | 0,0 mm | Extrem 50 |
Înainte și după, din satelit
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · CopernicusPe 26 iulie 2020 aerul de lângă foc a ajuns la 66 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 26: de 1,7 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor · 223Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
| Data și ora | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Alte incendii din zonă
- 15.536 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beiraseptembrie 2020 · 8 zile · la 14 km
- 9.924 haVila de Rei Cardigosiulie 2019 · 3 zile · la 18 km
- 34.844 haOleiros Madeirãoctombrie 2017 · 8 zile · la 21 km
- 8.478 haCambasaugust 2017 · 5 zile · la 21 km
- 36.849 haSertã Várzea dos Cavaleiros23 iulie 2017 · 6 zile · la 22 km
- 25.305 haFerreira do Zêzere Nossa Senhora do Prantoaugust 2017 · 9 zile · la 25 km
Întrebări frecvente
- Cât a durat incendiul de la Oleiros?
- Copernicus îl datează între 25 iulie 2020 și 27 iulie 2020: 3 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 25 iulie 2020 la ora 15:31 și declarat stins pe 29 iulie 2020.
- Ce suprafață a ars?
- Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 5.951 hectare (59,5 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
- Ce comune au ars?
- Focul a intrat în 8 comune: Ermida e Figueiredo (2.908 ha, 68 %); Isna (1.206 ha, 43 %); Troviscal (931 ha, 17 %); Proença a Nova e Peral (537 ha, 3,1 %); Oleiros-Amieira (270 ha, 1,9 %); Mosteiro (58 ha, 3,3 %); Várzea dos Cavaleiros (47 ha, 1,4 %); União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira (1 ha, 0,0 %).
- A ajuns focul la vreo localitate?
- Focul a pornit din Ermida e Figueiredo și a ajuns în centrul acesteia: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
- Cum a fost vremea?
- În timpul incendiului s-au atins 33,4 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 38, clasa Foarte ridicat.
- De unde vin aceste date?
- Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Verificare din satelit
Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
Nicio modificare din 24 octombrie 2026.
Ceva nu se potrivește în această fișă?
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
Semnalează o eroare
De unde știm asta
- Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
- Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 223 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
- Comparat cu ICNF: 5.590 ha oficiale față de 5.951 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
- Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 3.
- Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
De unde vin aceste date
Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.