Incendii în Cinfães
Cinfães, Portugalia: 40 de incendii cu pagină au intrat în 12 din cele 14 freguesii ale sale din 2016, cu 15.224 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Cinfães în 6 august 2016, cu 1.738 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 15).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ 11 arderi care probabil nu au fost incendii de vegetație (agricole, de pășune, de stuf sau prescrise). Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 15.224ha
- Din 2016
- Din județ
- 70%
- 219 km²
- incendii
- 40
- Din 2016
- comune cu foc
- 12
- din 14
- Cel mai mare incendiu
- 1.738ha
- Cinfães · 6 august 2016
- Locuitori
- 17.731
- 858,6 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Moderat 23° · 27 % · 21 km/h
- lun. 2 Moderat 20° · 28 % · 25 km/h
- mar. 3 Moderat 16° · 40 % · 37 km/h
- mie. 4 Moderat 15° · 34 % · 25 km/h
- joi 5 Moderat 15° · 41 % · 24 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 16° · 39 % · 25 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 18° · 67 % · 48 km/h
- dum. 8 Scăzut 21° · 44 % · 58 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires 517 loc. 3.114 ha · 83 %
- Cinfães 3.080 loc. 2.532 ha · 100 %
- Tendais 697 loc. 2.190 ha · 69 %
- Ferreiros de Tendais 540 loc. 1.814 ha · 1,1×
- Nespereira 1.695 loc. 1.639 ha · 45 %
- São Cristóvão de Nogueira 1.639 loc. 1.279 ha · 71 %
- Oliveira do Douro 1.257 loc. 1.107 ha · 78 %
- Santiago de Piães 1.607 loc. 1.062 ha · 60 %
- Fornelos 590 loc. 714 ha · 71 %
- Moimenta 356 loc. 536 ha · 82 %
- Tarouquela 1.041 loc. 182 ha · 27 %
- Travanca 712 loc. 142 ha · 29 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale37 %
- Tufărișuri și tranziție34 %
- Conifere10 %
- Terenuri agricole9,7 %
- Foioase6,2 %
- Pădure mixtă2,5 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 24×Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires3.114 ha
- 16×Tendais2.190 ha
- 12×Cinfães2.532 ha
- 9×Nespereira1.639 ha
- 9×São Cristóvão de Nogueira1.279 ha
- 6×Santiago de Piães1.062 ha
- 4×Ferreiros de Tendais1.814 ha
- 4×Oliveira do Douro1.107 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 1.738 haCinfães6 august 2016 · 7 zile
- 1.483 haFreigil e Miomãesseptembrie 2024 · 4 zile din 2.406 ha în total
- 971 haCinfães Oliveira do Douro8 august 2016 · 3 zile
- 954 haTendaisseptembrie 2024 · 3 zile
- 950 haTarouquelaiulie 2025 · 4 zile
- 888 haTendais15 octombrie 2017 · 1 zi
- 869 haSantiago de Piãesiulie 2025 · 2 zile
- 611 haArouca Realiulie 2025 · 5 zile din 6.555 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 6 | 773 | Cinfães 220 ha |
| 2025 | 5 | 2.794 | Tarouquela 950 ha |
| 2024 | 5 | 3.385 | Freigil e Miomães 1.483 ha |
| 2023 | 3 | 345 | Tendais 123 ha |
| 2022 | 1 | 113 | Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires 113 ha |
| 2021 | 7 | 926 | Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires 238 ha |
| 2020 | 2 | 469 | Ferreiros de Tendais 297 ha |
| 2019 | 2 | 153 | Cinfães 153 ha |
| 2018 | 1 | 106 | Nespereira 106 ha |
| 2017 | 8 | 2.418 | Tendais 888 ha |
| 2016 | 11 | 4.829 | Cinfães 1.738 ha |
Toate incendiile din Cinfães · 51
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 140 haCinfães Tendais7 iulie 2026 · 2 zile
- 220 haCinfães Travanca3 iulie 2026 · 1 zi din 277 ha în total
- 27 haOvadas e Panchoraaprilie 2026 · 3 zile din 296 ha în total
- 110 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires28 martie 2026 · 10 zile
- 151 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires27 martie 2026 · 10 zile
- 125 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresfebruarie 2026 · ardere probabilă · nu se numără · 42 de zile
- 167 haCinfãesaugust 2025 · 2 zile
- 869 haSantiago de Piãesiulie 2025 · 2 zile
- 950 haTarouquelaiulie 2025 · 4 zile
- 611 haArouca Realiulie 2025 · 5 zile din 6.555 ha în total
- 196 haCinfães Nespereiraiulie 2025 · 2 zile
- 1.483 haFreigil e Miomãesseptembrie 2024 · 4 zile din 2.406 ha în total
- 179 haSão Cristóvão de Nogueiraseptembrie 2024 · 3 zile
- 954 haTendaisseptembrie 2024 · 3 zile
- 301 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidaseptembrie 2024 · 10 zile din 35.523 ha în total
- 468 haNespereiraianuarie 2024 · 8 zile
- 110 haCinfães São Cristóvão de Nogueiraaugust 2023 · 2 zile
- 123 haTendaisfebruarie 2023 · 2 zile
- 111 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresfebruarie 2023 · 4 zile
- 113 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresianuarie 2022 · 2 zile din 120 ha în total
- 218 haCinfãesmartie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 238 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresmartie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 5 zile din 278 ha în total
- 122 haCinfães19 ianuarie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi
- 1 haPinheiroianuarie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 1 zi din 165 ha în total
- 179 haCinfães17 ianuarie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 3 zile
- 4 haParada de Ester e Ester15 ianuarie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 5 zile din 296 ha în total
- 163 haAlhões, Bustelo, Gralheira e Ramiresianuarie 2021 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile
- 172 haTendaisoctombrie 2020 · 1 zi
- 297 haFerreiros de Tendaisoctombrie 2020 · 1 zi
- 0 haPinheirodecembrie 2019 · ardere probabilă · nu se numără · 4 zile din 168 ha în total
- 153 haCinfães São Cristóvão de Nogueiraseptembrie 2019 · 1 zi
- 106 haNespereiradecembrie 2018 · 1 zi
- 15 haAlvarenganoiembrie 2017 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile din 156 ha în total
- 888 haTendais15 octombrie 2017 · 1 zi
- 0 haGosendeoctombrie 2017 · 3 zile din 1.623 ha în total
- 466 haPinheirooctombrie 2017 · 11 zile din 1.322 ha în total
- 296 haTendais4 octombrie 2017 · 5 zile
- 561 haCinfães20 august 2017 · 2 zile
- 0 haResende Ovadas e Panchora20 august 2017 · 2 zile din 751 ha în total
- 192 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires10 august 2017 · 4 zile din 235 ha în total
- 33 haUnião das Freguesias de Picão e Ermidadecembrie 2016 · 5 zile din 332 ha în total
- 21 haAlvarengadecembrie 2016 · ardere probabilă · nu se numără · 2 zile din 126 ha în total
- 513 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires10 octombrie 2016 · 2 zile
- 88 haCinfães Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires8 octombrie 2016 · 3 zile din 259 ha în total
- 515 haCinfães Tendaisseptembrie 2016 · 3 zile
- 6 haResende Ovadas e Panchora16 august 2016 · 8 zile din 101 ha în total
- 394 haFornelosaugust 2016 · 4 zile
- 368 haTarouquelaaugust 2016 · 4 zile
- 971 haCinfães Oliveira do Douro8 august 2016 · 3 zile
- 182 haCinfães8 august 2016 · 2 zile
- 1.738 haCinfães6 august 2016 · 7 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.