Pożar: Pinhel, lipiec 2022 Lameiras, Pinhel, Vascoveiro
Pożar wybuchł 17 lipca 2022 na terenie gminy Lameiras (Portugalia), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 358 ha, obejmujący obszar 4 gmin. Według ICNF pożar wykryto 16 lipca 2022 o 20:07, a za ugaszony uznano go 16 lipca 2022.
To 7. co do wielkości pożar w regionie Pinhel od 2016 roku (spośród 11 z własną stroną). Portugalia, 2022: 37. miejsce na 107.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 358ha
- obrys Copernicus
- Czas trwania
- 1dzień
- 17 lip 2022 – 17 lip 2022
- Dotknięte gminy
- 4
- freguesii
- Początek
- 17 lip
- 2022
- Detekcje cieplne
- 24
- w jednym punkcie cieplnym: 181 MW
- Zagrożenie na starcie
- 59
- Ekstremalne · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 716MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
17 lip 2022 · 716 MW · 24
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 11.
Ten teren już wcześniej płonął
5% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 19 ha w 2017 r..
Co stało się z każdą miejscowością
-
197 ha dotarł 17 lip11 %
-
Pinhel 3 293 mieszk. · 4,5 km od centrum98 ha dotarł 17 lip2,2 %
-
Vascoveiro 156 mieszk. · 1,6 km od centrum61 ha dotarł 17 lip3,4 %
-
Souro Pires 473 mieszk. · 1,6 km od centrum2 ha0,1 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Co spłonęło
- Tereny rolnicze42 %
- Inne tereny naturalne26 %
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym25 %
- Tereny zabudowane6,7 %
- Inne pokrycie terenu0,6 %
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
Oficjalny rejestr
Według ICNF ten pożar wybuchł 16 lipca 2022 i strawił 356 ha (satelita zmierzył 358 ha).
- Pinhel Lameiras 16 lipca 2022 · 20:07 356 ha · ugaszony 16 lipca 2022 · przyczyna: podpalenie
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To operacyjny rejestr instytucji: jej dane mogą zostać skorygowane po zamknięciu statystyk za dany rok.
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 17 lip | 37,2 °C | 21 % | 45 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 18 lip po | 32,4 °C | 27 % | 54 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 19 lip po | 27,8 °C | 35 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 20 lip po | 33,5 °C | 21 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 21 lip po | 35,3 °C | 20 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 22 lip po | 33,8 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 23 lip po | 34,9 °C | 23 % | 22 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 24 lip po | 33,3 °C | 20 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 25 lip po | 31,8 °C | 26 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 26 lip po | 30,9 °C | 29 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 27 lip po | 31,5 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus15 lipca 2022 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 22 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 16, czyli 1,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 24Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 9 523 haGuarda Alverca da Beira/Bouça Covasierpień 2025 · 3 dni · 9 km stąd
- 4 268 haGuarda Lameiras14 października 2017 · 3 dni · 12 km stąd
- 8 991 haGuarda Rochoso e Monte Margarida17 lipca 2017 · 3 dni · 17 km stąd
- 5 226 haGuarda Cerdeiralipiec 2026 · 3 dni · 17 km stąd
- 4 809 haFornos de Algodres Aldeia Novapaździernik 2017 · 2 dni · 30 km stąd
- 4 088 haGuarda Fernão Joanessierpień 2017 · 6 dni · 33 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Pinhel?
- Według Copernicus trwał od 17 lipca 2022 do 17 lipca 2022: 1 dzień między pierwszym a ostatnim zdjęciem z ogniem. Według ICNF pożar wykryto 16 lipca 2022 o 20:07, a za ugaszony uznano go 16 lipca 2022.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys zmierzony przez Copernicus na zdjęciach satelitarnych ma 358 ha (3,6 km²). Oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (4): Lameiras (197 ha, 11 %); Pinhel (98 ha, 2,2 %); Vascoveiro (61 ha, 3,4 %); Souro Pires (2 ha, 0,1 %).
- Czy ogień dotarł do jakiejś miejscowości?
- Ogień zaczął się na obszarze Lameiras i dotarł do jego centrum: punkt, który je oznacza, znalazł się na spalonym terenie lub mniej niż 500 metrów od niego. Nie oznacza to, że płonęły domy.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 37,2 °C, wilgotność spadła do 21 %, a porywy wiatru osiągały 45 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 59, klasa: Ekstremalne.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu EFFIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Portugalia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: EFFIS (Copernicus), mierzony na zdjęciach satelitarnych.
- Daty z obrysu: detekcje VIIRS w jego wnętrzu ich nie zmieniły. 24 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Porównanie ze źródłem ICNF: 356 ha według danych oficjalnych wobec 358 ha obrysu; różnica poniżej 25 %.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
Skąd pochodzą te dane
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.