Požar Arganil, kolovoz 2025 Casegas, São Vicente da Beira, Erada
Požar je počeo 10. kolovoza 2025. na području općine Sobral de São Miguel, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 15 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 68.190 hektara, raspoređen na 52 općine. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 13. kolovoza 2025. u 05:08, a ugašenim je proglašen 25. kolovoza 2025..
2. u državi Portugal u 2025., od 85.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 68.190ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 15dana
- 10. kol 2025. – 24. kol 2025.
- Pogođene freguesije
- 52
- freguesija
- Počeo
- 10. kol
- 2025
- Toplinska žarišta
- 4.323
- u jednom žarištu: 482 MW
- Opasnost na početku
- 39
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 8,3GW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 20 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,1 mm 31. kol.
Ovo je područje već gorjelo
38 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 306 ha 2016., 23.896 ha 2017., 238 ha 2018., 117 ha 2019., 1.331 ha 2020., 38 ha 2021., 109 ha 2022., 97 ha 2023., 237 ha 2024..
- 13.839 ha Požar Pombeiro da Beira, listopad 2017 ukupno 132.830 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 4.453 ha Požar Castelo Branco, kolovoz 2017 ukupno 6.531 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.070 ha Požar Pampilhosa da Serra, listopad 2017 ukupno 8.372 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.969 ha Požar Castelejo, rujan 2017 ukupno 2.434 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 997 ha Požar Covilhã, srpanj 2020 ukupno 1.096 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 723 ha Požar Covilhã, rujan 2017 ukupno 737 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 388 ha Požar Covilhã, srpanj 2017 ukupno 413 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 330 ha Požar Covilhã, kolovoz 2017 ukupno 1.220 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Lisabon): geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj freguesiji
-
Casegas 425 stan. · vatra je stigla do središta4.633 ha stigao 18. kol96 %
-
São Vicente da Beira 961 stan. · 0,7 km od središta4.479 ha stigao 19. kol45 %
-
Erada 575 stan. · vatra je stigla do središta4.260 ha stigao 18. kol98 %
-
Piódão 120 stan. · vatra je stigla do središta3.635 ha stigao 11. kol99 %
-
União das Freguesias de Vide e Cabeça 570 stan. · vatra je stigla do središta3.489 ha stigao 13. kol62 %
-
Alvoco da Serra 331 stan. · vatra je stigla do središta3.291 ha stigao 18. kol87 %
-
Pomares 431 stan. · vatra je stigla do središta3.114 ha stigao 13. kol98 %
-
Unhais-o-Velho 421 stan. · vatra je stigla do središta2.554 ha stigao 15. kol65 %
-
Castelejo 562 stan. · vatra je stigla do središta2.350 ha stigao 18. kol79 %
-
São Jorge da Beira 504 stan. · vatra je stigla do središta2.285 ha stigao 11. kol98 %
-
2.278 ha stigao 11. kol95 %
-
Paul 1.363 stan. · vatra je stigla do središta1.981 ha stigao 18. kol83 %
-
União das Freguesias de Barco e Coutada 406 stan. · vatra je stigla do središta1.978 ha stigao 18. kol82 %
-
Souto da Casa 746 stan. · 1,3 km od središta1.883 ha stigao 19. kol64 %
-
Aldeia das Dez 474 stan. · vatra je stigla do središta1.820 ha stigao 13. kol98 %
-
1.678 ha stigao 14. kol91 %
-
Unhais da Serra 1.049 stan. · vatra je stigla do središta1.662 ha stigao 18. kol55 %
-
Lavacolhos 180 stan. · vatra je stigla do središta1.482 ha stigao 18. kol75 %
-
Teixeira 144 stan. · vatra je stigla do središta1.461 ha stigao 15. kol92 %
-
Castelo Novo 353 stan. · 0,7 km od središta1.431 ha stigao 20. kol35 %
-
Benfeita 372 stan. · vatra je stigla do središta1.406 ha stigao 15. kol65 %
-
Dornelas do Zêzere 667 stan. · vatra je stigla do središta1.405 ha stigao 18. kol85 %
-
Janeiro de Baixo 533 stan. · 2,9 km od središta1.283 ha stigao 18. kol31 %
-
Aldeia de São Francisco de Assis 489 stan. · vatra je stigla do središta1.223 ha stigao 18. kol77 %
-
Vila Cova de Alva e Anseriz 535 stan. · vatra je stigla do središta1.121 ha stigao 15. kol66 %
-
União das Freguesias de Peso e Vales do Rio 674 stan. · vatra je stigla do središta1.101 ha stigao 19. kol69 %
-
Silvares 372 stan. · vatra je stigla do središta1.066 ha stigao 18. kol52 %
-
Fajão-Vidual 275 stan. · 2,8 km od središta977 ha stigao 14. kol12 %
-
União das Freguesias de Cepos e Teixeira 198 stan. · 0,9 km od središta736 ha stigao 15. kol22 %
-
Alvoco das Várzeas 314 stan. · vatra je stigla do središta702 ha stigao 14. kol60 %
-
Avô 847 stan. · vatra je stigla do središta626 ha stigao 15. kol89 %
-
Louriçal do Campo 557 stan. · 1,5 km od središta592 ha stigao 20. kol26 %
-
Penalva de Alva e São Sebastião da Feira 928 stan. · 0,6 km od središta551 ha stigao 15. kol38 %
-
551 ha stigao 15. kol73 %
-
Loriga 848 stan. · 0,5 km od središta508 ha stigao 19. kol14 %
-
Barroca 378 stan. · 0,6 km od središta469 ha stigao 18. kol20 %
-
Telhado 579 stan. · 1,2 km od središta469 ha stigao 19. kol27 %
-
Lourosa 559 stan. · vatra je stigla do središta397 ha stigao 15. kol28 %
-
Almaceda 511 stan. · 3,4 km od središta292 ha stigao 19. kol4,0 %
-
Cortes do Meio 746 stan. · 2,0 km od središta252 ha stigao 20. kol5,3 %
-
Alcaria 1.101 stan. · 1,8 km od središta225 ha10 %
-
Soalheira 852 stan. · 0,7 km od središta205 ha17 %
-
Janeiro de Cima e Bogas de Baixo 425 stan. · 3,6 km od središta115 ha stigao 19. kol2,5 %
-
88 ha stigao 21. kol5,5 %
-
Nogueira do Cravo 2.168 stan. · 2,0 km od središta74 ha stigao 15. kol4,9 %
-
Dominguizo 1.018 stan. · 1,9 km od središta68 ha stigao 21. kol14 %
-
Bogas de Cima 328 stan. · 3,3 km od središta19 ha stigao 20. kol0,6 %
-
Covas e Vila Nova de Oliveirinha 1.232 stan. · 2,9 km od središta4 ha stigao 15. kol0,2 %
-
Alcongosta 416 stan. · 1,8 km od središta2 ha stigao 21. kol0,3 %
-
Folques 342 stan. · 5,0 km od središta2 ha0,1 %
-
Tortosendo 5.217 stan. · 1,9 km od središta1 ha0,0 %
-
Oliveira do Hospital e São Paio de Gramaços 5.835 stan. · 3,5 km od središta0 ha0,0 %
Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Šikare i prijelazna vegetacija46 %
- Ostala prirodna područja28 %
- Crnogorične šume14 %
- Poljoprivredna područja6,9 %
- Mješovite šume3,9 %
- Listopadne šume1,6 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 29 %
- LIC Complexo do Açor PTCON0051
- LIC Serra da Estrela PTCON0014
- LIC Serra da Gardunha PTCON0028
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 128 ha izgrađene površine i živjelo je oko 3.300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Kompleks od 2 požara prema ICNF
Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 66.200 ha (satelit je izmjerio 68.190 ha).
ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Covilhã Sobral de São Miguel 10. kolovoza 2025. · 15:02 722 ha · ugašen 13. kolovoza 2025. · uzrok: namjerno
- 2 Arganil Piódão 13. kolovoza 2025. · 05:08 65.478 ha · ugašen 25. kolovoza 2025. · uzrok: prirodni (munja)
Ukupno prema ICNF: 66.200 ha, 97 % od 68.190 ha satelitskog obuhvata.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Provjereno s medijima
Provjereno 29. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incêndio Arganil/Piódão · Incêndio da Covilhã · Incêndio de Sobral de São Miguel (foco separado, 10 ago)
- Navedena službena površina: 64.451 ha (satelit je izmjerio 68.190 ha)
- Proglašen pod kontrolom (još nije ugašen): 24. kolovoza 2025.
Izvori
- ATUALIZAÇÃO INCÊNDIOS | 17-08-2025 | 17:30 — Município da Covilhã, 17. kolovoza 2025. · službeni izvor
- Incêndio em Castelo Branco, Covilhã, Sobral De São Miguel — Fogos.pt (datos ANEPC) · službeni izvor
- Fogo que começou em Arganil apresenta a maior área ardida de sempre em Portugal — Observador, 25. kolovoza 2025.
- Incêndio de Arganil consumiu maior área de sempre — Euronews (PT), 25. kolovoza 2025.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10. kol | 36,0 °C | 24 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 11. kol | 36,4 °C | 26 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 12. kol | 36,9 °C | 24 % | 37 km/h | 0,7 mm | Vrlo visoka 42 |
| 13. kol | 33,9 °C | 31 % | 33 km/h | 1,9 mm | Umjerena 19 |
| 14. kol | 36,5 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 15. kol | 34,6 °C | 27 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 16. kol | 35,0 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 17. kol | 32,2 °C | 35 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 18. kol | 27,5 °C | 40 % | 47 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 19. kol | 26,4 °C | 39 % | 51 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 20. kol | 26,0 °C | 41 % | 46 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 21. kol | 28,4 °C | 33 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 22. kol | 31,4 °C | 26 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 23. kol | 32,1 °C | 25 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 24. kol | 29,1 °C | 39 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 32 |
| 25. kol poslije | 30,0 °C | 38 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 33 |
| 26. kol poslije | 29,3 °C | 36 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 27. kol poslije | 23,4 °C | 48 % | 45 km/h | 0,0 mm | Visoka 31 |
| 28. kol poslije | 23,0 °C | 40 % | 52 km/h | 0,2 mm | Visoka 31 |
| 29. kol poslije | 24,9 °C | 47 % | 49 km/h | 0,2 mm | Visoka 32 |
| 30. kol poslije | 25,1 °C | 49 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 26 |
| 31. kol poslije | 21,3 °C | 46 % | 58 km/h | 1,1 mm | Umjerena 20 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus17. kolovoza 2025. je zrak uz požar dosegnuo 514 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 246: 16 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 4.323Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 6.531 haCastelo Branco Louriçal do Campokolovoz 2017 · 4 dana · 15 km daleko
- 8.478 haCambaskolovoz 2017 · 5 dana · 21 km daleko
- 8.372 haPampilhosa da Serra Fajão-Viduallistopad 2017 · 4 dana · 22 km daleko
- 15.536 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beirarujan 2020 · 8 dana · 29 km daleko
- 34.844 haOleiros Madeirãlistopad 2017 · 8 dana · 31 km daleko
- 25.260 haSerra da Estrela Sameirokolovoz 2022 · 18 dana · 37 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Arganil?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 10. kolovoza 2025. do 24. kolovoza 2025. (15 dana). Perimetar ga datira od 10. kolovoza 2025. do 23. kolovoza 2025.. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 13. kolovoza 2025. u 05:08, a ugašenim je proglašen 25. kolovoza 2025..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 68.190 hektara (681,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su freguesije gorjele?
- Požar je ušao u 52 freguesija: Casegas (4.633 ha, 96 %); São Vicente da Beira (4.479 ha, 45 %); Erada (4.260 ha, 98 %); Piódão (3.635 ha, 99 %); União das Freguesias de Vide e Cabeça (3.489 ha, 62 %); Alvoco da Serra (3.291 ha, 87 %); Pomares (3.114 ha, 98 %); Unhais-o-Velho (2.554 ha, 65 %); Castelejo (2.350 ha, 79 %); São Jorge da Beira (2.285 ha, 98 %); Sobral de São Miguel (2.278 ha, 95 %); Paul (1.981 ha, 83 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Sobral de São Miguel i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 36,9 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. kolovoza 2025. do 23. kolovoza 2025.. 4.323 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 66.200 ha službeno prema 68.190 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.