Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · –

Požar Oleiros, listopad 2017 Pampilhosa da Serra, Troviscal, Cadafaz e Colmeal

Ugašen · zadnja detekcija 16. lis 2017. 02:56 UTC

Požar je počeo 15. listopada 2017. na području općine Madeirã, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 8 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 34.844 hektara, raspoređen na 22 općine. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 15. listopada 2017. u 12:02, a ugašenim je proglašen 17. listopada 2017..

4. u državi Portugal u 2017., od 211.

Opožarena površina
34.844ha
opseg Copernicus
Trajanje
8dana
15. lis 2017. – 22. lis 2017.
Pogođene freguesije
22
freguesija
Počeo
15. lis
2017
Toplinska žarišta
628
u jednom žarištu: 1.250 MW
Opasnost na početku
48
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
24,3GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 15. lis22. lis
16. lis 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

15. lis 2017. · 43.270 MW · 310 16. lis 2017. · 5.257 MW · 318
15. lis 16. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
61km/h · najjači udar
20%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 46 dana.

Ovo je područje već gorjelo

0 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 162 ha 2016..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 54 % površine koju ima Zagreb (348 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj freguesiji

  1. Pampilhosa da Serra 1.304 stan. · vatra je stigla do središta
    8.784 ha stigao 16. lis
    87 %
  2. Troviscal 693 stan. · vatra je stigla do središta
    4.268 ha stigao 15. lis
    80 %
  3. Cadafaz e Colmeal 320 stan. · 0,7 km od središta
    2.587 ha stigao 15. lis
    37 %
  4. Madeirã 154 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    2.408 ha stigao 15. lis
    90 %
  5. Pedrógão Pequeno 706 stan. · 1,3 km od središta
    2.363 ha stigao 15. lis
    64 %
  6. Cabril 244 stan. · vatra je stigla do središta
    2.215 ha stigao 16. lis
    63 %
  7. Álvaro 226 stan. · vatra je stigla do središta
    2.052 ha stigao 16. lis
    70 %
  8. Fajão-Vidual 275 stan. · vatra je stigla do središta
    1.710 ha stigao 16. lis
    21 %
  9. Sobral vatra je stigla do središta
    1.684 ha stigao 15. lis
    88 %
  10. Oleiros-Amieira 2.081 stan. · 4,8 km od središta
    1.090 ha stigao 15. lis
    7,6 %
  11. Mosteiro 260 stan. · 1,1 km od središta
    1.081 ha stigao 15. lis
    61 %
  12. União das Freguesias de Cepos e Teixeira 198 stan. · 1,6 km od središta
    977 ha
    30 %
  13. Portela do Fojo-Machio 452 stan. · 2,4 km od središta
    905 ha stigao 16. lis
    17 %
  14. Sertã 6.039 stan. · 6,3 km od središta
    878 ha stigao 15. lis
    11 %
  15. Celavisa 142 stan. · 1,1 km od središta
    693 ha stigao 15. lis
    45 %
  16. Ermida e Figueiredo 338 stan. · 3,8 km od središta
    373 ha stigao 15. lis
    8,8 %
  17. Arganil 3.827 stan. · 3,7 km od središta
    359 ha stigao 15. lis
    10 %
  18. Cambas 254 stan. · 3,2 km od središta
    203 ha stigao 16. lis
    4,2 %
  19. Pessegueiro 187 stan. · 3,4 km od središta
    186 ha stigao 16. lis
    5,8 %
  20. Folques 342 stan. · 1,6 km od središta
    49 ha
    2,7 %
  21. Carvalhal 2,4 km od središta
    21 ha
    2,1 %
  22. Várzea dos Cavaleiros 627 stan. · 3,3 km od središta
    1 ha
    0,0 %

Opožarena površina unutar svake freguesije, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija56 %
  • Crnogorične šume19 %
  • Ostala prirodna područja8,9 %
  • Mješovite šume6,5 %
  • Listopadne šume4,3 %
  • Poljoprivredna područja4,3 %
  • Ostalo0,6 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 0 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2015
Izgrađena površina89 ha
Stanovnici≈ 3.400

Unutar opsega bilo je oko 89 ha izgrađene površine i živjelo je oko 3.400 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Kompleks od 2 požara prema ICNF

Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 34.153 ha (satelit je izmjerio 34.844 ha).

ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 33.193 ha 2 960 ha
15. lis17. lis
namjerno uzrok nepoznat ili nije objavljen
  1. 1 Sertã Figueiredo 15. listopada 2017. · 12:02 33.193 ha · ugašen 17. listopada 2017. · uzrok: namjerno
  2. 2 Sertã Pedrógão Pequeno 15. listopada 2017. · 18:41 960 ha · ugašen 17. listopada 2017. · uzrok: nepoznat

Ukupno prema ICNF: 34.153 ha, 98 % od 34.844 ha satelitskog obuhvata.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Provjereno s medijima

Provjereno 29. rujna 2026.

Ovu smo stranicu usporedili s 4 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:

Poznat i kao
Incêndio de Oleiros · Incêndio da Sertã de 15/10/2017 · Fogo de Pampilhosa da Serra
Prema izvorima, riječ je o više požara koji su se spojili:
  • Oleiros (Madeirã, Sobral, Álvaro, Mosteiro) 15. listopada 2017. 14.856 ha
  • Sertã (Figueiredo según RTP) que pasó a Pampilhosa da Serra 15. listopada 2017.

Izvori

Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Jak vjetar: 18 % površine (Portugal)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
15. lis 31,0 °C 20 % 61 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
16. lis 23,0 °C 39 % 38 km/h 1,5 mm Umjerena 15
17. lis 18,5 °C 50 % 56 km/h 12,7 mm Vrlo niska 2
18. lis 16,4 °C 54 % 44 km/h 18,2 mm Vrlo niska 0
19. lis 16,5 °C 68 % 28 km/h 0,9 mm Vrlo niska 1
20. lis 19,5 °C 85 % 29 km/h 1,7 mm Vrlo niska 0
21. lis 17,2 °C 57 % 45 km/h 0,5 mm Vrlo niska 3
22. lis 20,0 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Niska 6
23. lis poslije 21,9 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 11
24. lis poslije 23,8 °C 34 % 40 km/h 0,0 mm Umjerena 16
25. lis poslije 24,6 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Umjerena 19
26. lis poslije 25,6 °C 38 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 17
27. lis poslije 28,9 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 24
28. lis poslije 25,9 °C 26 % 51 km/h 0,0 mm Visoka 28
29. lis poslije 25,5 °C 17 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 28
30. lis poslije 21,8 °C 35 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 26
31. lis poslije 22,5 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 23
1. stu poslije 20,1 °C 52 % 49 km/h 0,3 mm Umjerena 19

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 47,7 i najnižom vlagom od 20 %; prije toga: 46 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 47,7
Najniža vlaga 20 %
Dani bez kiše 46
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Coimbra, rujan 2024
102 ha 1 dan FWI 49,2 Najniža vlaga 21 % udaljen 38 km, 2024.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,1 mm, 20. ruj.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
324 ha
medijan površine
37 %
prešli 1.000 ha
5,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 6 od 19)

Bio je 107,5 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 8 dana (medijan: 2 dana).

Nijedan od 19 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
61km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 22. lis, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 6 od 19, s medijanom od 5,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 8. lis 2017.
Poslije · 29. lis 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2017. je zrak uz požar dosegnuo 205 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 138: 9,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5205 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM10229 µg/m³
13. lis16. lis19. lis22. lis25. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 628Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Oleiros?
Copernicus ga datira između 15. listopada 2017. i 22. listopada 2017.: 8 dana između prve i zadnje snimke s vatrom. Prema ICNF, najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 15. listopada 2017. u 12:02, a ugašenim je proglašen 17. listopada 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 34.844 hektara (348,4 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su freguesije gorjele?
Požar je ušao u 22 freguesija: Pampilhosa da Serra (8.784 ha, 87 %); Troviscal (4.268 ha, 80 %); Cadafaz e Colmeal (2.587 ha, 37 %); Madeirã (2.408 ha, 90 %); Pedrógão Pequeno (2.363 ha, 64 %); Cabril (2.215 ha, 63 %); Álvaro (2.052 ha, 70 %); Fajão-Vidual (1.710 ha, 21 %); Sobral (1.684 ha, 88 %); Oleiros-Amieira (1.090 ha, 7,6 %); Mosteiro (1.081 ha, 61 %); União das Freguesias de Cepos e Teixeira (977 ha, 30 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Madeirã i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,0 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 61 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 48, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 324 ha; 37 % ih je prešlo 1.000 ha. Nijedan od 19 blizanaca nije izgorio više. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 13 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 5,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 628 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 34.153 ha službeno prema 34.844 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 4).
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po freguesiji izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.