Požar Covilhã, 8. kolovoza 2017. Cortes do Meio, Unhais da Serra
Požar je počeo 8. kolovoza 2017. na području općine Unhais da Serra, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 5 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 1.220 hektara, raspoređen na 2 općine.
48. u državi Portugal u 2017., od 211.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 1.220ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 5dana
- 8. kol 2017. – 12. kol 2017.
- Pogođene općine
- 2
- freguesija
- Počeo
- 8. kol
- 2017
- Toplinska žarišta
- 82
- u jednom žarištu: 327 MW
- Opasnost na početku
- 42
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 544MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 7 dana. Nakon požara došla je kiša: 2,7 mm 26. kol.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Lisabon): geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Cortes do Meio 746 stan. · 0,9 km od središta828 ha stigao 10. kol18 %
-
393 ha stigao 8. kol13 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Ostala prirodna područja48 %
- Šikare i prijelazna vegetacija38 %
- Crnogorične šume13 %
- Poljoprivredna područja0,9 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 99 %
- LIC Serra da Estrela PTCON0014
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2015Unutar opsega bilo je oko 1,3 ha izgrađene površine, ali gotovo nitko nije živio (GHSL 2015, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Službeni registar
Prema ICNF, ovaj je požar počeo 7. kolovoza 2017. i opožario 915 ha (satelit je izmjerio 1.220 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
- Covilhã Unhais da Serra 7. kolovoza 2017. · 21:21 915 ha · ugašen 8. kolovoza 2017. · uzrok: nepoznat
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8. kol | 23,8 °C | 20 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 9. kol | 22,3 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 10. kol | 24,5 °C | 18 % | 46 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 11. kol | 27,7 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 12. kol | 29,7 °C | 16 % | 28 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 13. kol poslije | 30,9 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 14. kol poslije | 30,4 °C | 20 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 15. kol poslije | 26,6 °C | 18 % | 47 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 50 |
| 16. kol poslije | 28,0 °C | 16 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 17. kol poslije | 30,6 °C | 27 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 18. kol poslije | 29,2 °C | 22 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 19. kol poslije | 30,8 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 20. kol poslije | 33,0 °C | 19 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 21. kol poslije | 31,6 °C | 19 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 22. kol poslije | 30,8 °C | 22 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 23. kol poslije | 30,8 °C | 21 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 24. kol poslije | 25,8 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 25. kol poslije | 27,4 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 26. kol poslije | 27,2 °C | 26 % | 54 km/h | 2,7 mm | Umjerena 17 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus20. kolovoza 2017. je zrak uz požar dosegnuo 54 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 28: 1,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 82Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 68.190 haArganil Sobral de São Miguelkolovoz 2025 · 15 dana · 16 km daleko
- 25.260 haSerra da Estrela Sameirokolovoz 2022 · 18 dana · 20 km daleko
- 19.125 haSeia Pamos Da Serralistopad 2017 · 8 dana · 22 km daleko
- 8.372 haPampilhosa da Serra Fajão-Viduallistopad 2017 · 4 dana · 29 km daleko
- 8.478 haCambaskolovoz 2017 · 5 dana · 37 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Covilhã?
- Copernicus ga datira između 8. kolovoza 2017. i 12. kolovoza 2017.: 5 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 1.220 hektara (12,2 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Cortes do Meio (828 ha, 18 %); Unhais da Serra (393 ha, 13 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Unhais da Serra i zaustavila se 0,5 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 33,0 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 47 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 50, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 82 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 915 ha službeno prema 1.220 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.