Incendii în Huelva
Huelva, Spania: 38 de incendii cu pagină au intrat în 42 din cele 79 comune ale sale din 2016, cu 89.249 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Niebla în august 2026, cu 37.593 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 18).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 89.249ha
- Din 2016
- Din județ
- 8,8%
- 10.157 km²
- incendii
- 38
- Din 2016
- comune cu foc
- 42
- din 79
- Cel mai mare incendiu
- 37.593ha
- Niebla · august 2026
- Locuitori
- 484.899
- 184,1 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 24 Moderat 24° · 28 % · 23 km/h
- dum. 25 Moderat 25° · 23 % · 22 km/h
- lun. 26 Moderat 26° · 22 % · 30 km/h
- mar. 27 Moderat 24° · 36 % · 26 km/h
- mie. 28 Moderat 27° · 26 % · 23 km/h
- joi 29 Moderat 26° · 35 % · 28 km/h
- vin. 30 Moderat 27° · 35 % · 23 km/h
- sâm. 31 Moderat 28° · 31 % · 23 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Almonaster la Real 1.759 loc. 11.221 ha · 35 %
- Berrocal 283 loc. 10.025 ha · 79 %
- Niebla 8.925 ha · 40 %
- Zalamea la Real 2.003 loc. 7.788 ha · 33 %
- Escacena del Campo 2.327 loc. 6.311 ha · 46 %
- Moguer 12.938 loc. 6.118 ha · 30 %
- Paterna del Campo 3.382 loc. 5.882 ha · 44 %
- Almonte 24.864 loc. 5.059 ha · 5,9 %
- El Campillo 3.580 ha · 40 %
- Valverde del Camino 12.631 loc. 3.180 ha · 15 %
- Gibraleón 13.261 loc. 2.728 ha · 8,3 %
- Zufre 736 loc. 2.583 ha · 7,6 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție46 %
- Foioase15 %
- Vegetație sclerofilă9,7 %
- Terenuri agricole9,6 %
- Conifere9,0 %
- Alte terenuri naturale8,6 %
- Pădure mixtă1,5 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 5×Lucena del Puerto1.507 ha
- 4×Almonte5.059 ha
- 3×Zalamea la Real7.788 ha
- 3×Paterna del Campo5.882 ha
- 3×El Campillo3.580 ha
- 3×Gibraleón2.728 ha
- 3×Zufre2.583 ha
- 3×Villanueva de los Castillejos1.852 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 37.593 haNieblaaugust 2026 · 9 zile din 43.702 ha în total
- 16.783 haAlmonaster la Realaugust 2020 · 6 zile
- 10.391 haMogueriunie 2017 · 8 zile
- 4.605 haVillanueva de los Castillejos5 iunie 2026 · 6 zile
- 2.795 haLa Granada de Riotinto Zufreseptembrie 2017 · 3 zile din 3.600 ha în total
- 1.747 haNervaaugust 2018 · 3 zile
- 1.723 haVillanueva de las Crucesiulie 2026 · 3 zile
- 1.653 haTriguerosiunie 2019 · 1 zi
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 12 | 47.369 | Niebla 37.593 ha |
| 2025 | 5 | 1.156 | Aroche 545 ha |
| 2023 | 1 | 431 | Bonares 431 ha |
| 2022 | 2 | 1.822 | Almonte 923 ha |
| 2021 | 2 | 1.050 | Villarrasa 818 ha |
| 2020 | 3 | 17.503 | Almonaster la Real 16.783 ha |
| 2019 | 3 | 3.189 | Trigueros 1.653 ha |
| 2018 | 2 | 2.047 | Nerva 1.747 ha |
| 2017 | 5 | 14.330 | Moguer 10.391 ha |
| 2016 | 3 | 352 | Beas 208 ha |
Toate incendiile din Huelva · 38
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 405 haAyamonteseptembrie 2026 · 1 zi
- 109 haVillanueva de los Castillejosseptembrie 2026 · 1 zi
- 334 haSanta Bárbara de Casaseptembrie 2026 · 1 zi
- 37.593 haNieblaaugust 2026 · 9 zile din 43.702 ha în total
- 131 haLucena del Puertoiulie 2026 · 10 zile
- 271 haAlosnoiulie 2026 · 2 zile
- 1.723 haVillanueva de las Crucesiulie 2026 · 3 zile
- 185 haMogueriulie 2026 · 1 zi
- 4.605 haVillanueva de los Castillejos5 iunie 2026 · 6 zile
- 1.041 haVillanueva de los Castillejos5 iunie 2026 · 6 zile din 2.076 ha în total
- 296 haGibraleónmai 2026 · 4 zile
- 675 haAlmontemai 2026 · 4 zile
- 32 haEl Castillo de las Guardasoctombrie 2025 · 1 zi din 141 ha în total
- 122 haPaterna del Camposeptembrie 2025 · 1 zi
- 171 haCalañasseptembrie 2025 · 2 zile
- 545 haArocheaugust 2025 · 5 zile
- 286 haZalamea la Realiunie 2025 · 1 zi
- 431 haBonaresaugust 2023 · 2 zile
- 923 haAlmonteiulie 2022 · 2 zile
- 899 haRociana del Condadoiulie 2022 · 2 zile
- 232 haLucena del Puertoaugust 2021 · 2 zile
- 818 haVillarrasaiulie 2021 · 2 zile
- 16.783 haAlmonaster la Realaugust 2020 · 6 zile
- 325 haCumbres Mayoresiulie 2020 · 1 zi
- 395 haCabezas Rubiasiunie 2020 · 1 zi
- 1.432 haPaterna del Camposeptembrie 2019 · 1 zi
- 104 haEl Cerro de Andévaloiunie 2019 · 1 zi
- 1.653 haTriguerosiunie 2019 · 1 zi
- 300 haAlmonaster la Realaugust 2018 · 2 zile
- 1.747 haNervaaugust 2018 · 3 zile
- 2.795 haLa Granada de Riotinto Zufreseptembrie 2017 · 3 zile din 3.600 ha în total
- 263 haSanta Olalla del Calaaugust 2017 · 2 zile
- 779 haEl Campilloiulie 2017 · 2 zile
- 10.391 haMogueriunie 2017 · 8 zile
- 101 haVillablancaiunie 2017 · 1 zi
- 25 haEl Castillo de las Guardasaugust 2016 · 2 zile din 1.677 ha în total
- 119 haNervaaugust 2016 · 1 zi
- 208 haBeasmai 2016 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/El Instituto Nacional de Estadstica (National Institute of Statistics (INE) Data License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.