Incendii în Zacatecas
Zacatecas, Mexic: 47 de incendii cu pagină au intrat în 25 din cele 58 comune ale sale din 2016, cu 143.006 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Jiménez del Teul în mai 2018, cu 12.308 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 143.006ha
- Din 2016
- Din județ
- 1,9%
- 75.754 km²
- incendii
- 47
- Din 2016
- comune cu foc
- 25
- din 58
- Cel mai mare incendiu
- 12.308ha
- Jiménez del Teul · mai 2018
- Locuitori
- 601.879
- 237,6 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mar. 27 Foarte scăzut 20° · 53 % · 30 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 20° · 54 % · 27 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 22° · 44 % · 35 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 23° · 36 % · 18 km/h
- sâm. 31 Scăzut 25° · 35 % · 27 km/h
- dum. 1 Scăzut 24° · 34 % · 27 km/h
- lun. 2 Scăzut 26° · 29 % · 28 km/h
- mar. 3 Moderat 27° · 29 % · 37 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Valparaíso 57.335 ha · 10,0 %
- Jiménez del Teul 17.358 ha · 15 %
- Monte Escobedo 15.943 ha · 9,9 %
- Tepechitlán 8.779 ha · 16 %
- Tlaltenango de Sánchez Román 6.538 ha · 8,7 %
- Trinidad García de la Cadena 5.304 ha · 17 %
- Villanueva 4.298 ha · 2,0 %
- Teúl de González Ortega 3.955 ha · 5,8 %
- Tepetongo 3.481 ha · 4,8 %
- Juchipila 3.383 ha · 10,0 %
- Fresnillo 240.532 loc. 3.145 ha · 0,6 %
- General Francisco R. Murguía 3.072 ha · 0,6 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 20×Valparaíso57.335 ha
- 5×Jiménez del Teul17.358 ha
- 5×Monte Escobedo15.943 ha
- 4×Teúl de González Ortega3.955 ha
- 3×Tepechitlán8.779 ha
- 3×Trinidad García de la Cadena5.304 ha
- 2×Tlaltenango de Sánchez Román6.538 ha
- 2×Tepetongo3.481 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 12.308 haJiménez del Teulmai 2018 · 26 de zile
- 9.958 haValparaísomai 2023 · 39 de zile din 19.923 ha în total
- 9.943 haValparaísomai 2024 · 30 de zile
- 8.459 haTepetongoaprilie 2023 · 22 de zile
- 7.291 haValparaísoiunie 2023 · 12 zile
- 6.494 haTlaltenango de Sánchez Románmai 2025 · 9 zile
- 6.491 haTepechitlánmartie 2025 · 10 zile
- 4.923 haValparaísoaprilie 2017 · 12 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 4 | 21.284 | Tlaltenango de Sánchez Román 6.494 ha |
| 2024 | 3 | 12.740 | Valparaíso 9.943 ha |
| 2023 | 6 | 28.352 | Valparaíso 9.958 ha |
| 2022 | 6 | 9.829 | General Francisco R. Murguía 3.079 ha |
| 2021 | 6 | 13.977 | Valparaíso 4.318 ha |
| 2020 | 2 | 5.873 | Villanueva 4.298 ha |
| 2019 | 5 | 5.135 | Valparaíso 3.060 ha |
| 2018 | 3 | 16.418 | Jiménez del Teul 12.308 ha |
| 2017 | 11 | 25.851 | Valparaíso 4.923 ha |
| 2016 | 1 | 3.547 | Valparaíso 3.547 ha |
Toate incendiile din Zacatecas · 47
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 6.494 haTlaltenango de Sánchez Románmai 2025 · 9 zile
- 3.697 haMonte Escobedo21 aprilie 2025 · 10 zile
- 4.602 haMonte Escobedo17 aprilie 2025 · 18 zile
- 6.491 haTepechitlánmartie 2025 · 10 zile
- 42 haSan Martín de Bolañosmai 2024 · 18 zile din 12.965 ha în total
- 9.943 haValparaísomai 2024 · 30 de zile
- 2.755 haTrinidad García de la Cadenamai 2024 · 8 zile
- 7.291 haValparaísoiunie 2023 · 12 zile
- 9.958 haValparaísomai 2023 · 39 de zile din 19.923 ha în total
- 66 haMezquital5 mai 2023 · 14 zile din 6.298 ha în total
- 105 haMezquitic1 mai 2023 · 11 zile din 2.098 ha în total
- 2.473 haTabascoaprilie 2023 · 11 zile
- 8.459 haTepetongoaprilie 2023 · 22 de zile
- 18 haSan Martín de Bolañosmai 2022 · 12 zile din 5.952 ha în total
- 3.079 haGeneral Francisco R. Murguíamai 2022 · 6 zile
- 2.045 haValparaíso12 mai 2022 · 7 zile
- 2.783 haValparaíso11 mai 2022 · 12 zile
- 43 haMezquital30 aprilie 2022 · 7 zile din 2.382 ha în total
- 1.862 haValparaísoaprilie 2022 · 10 zile
- 4.318 haValparaísomai 2021 · 15 zile
- 1.527 haTeúl de González Ortegamai 2021 · 13 zile
- 1.998 haFresnilloaprilie 2021 · 6 zile
- 2.136 haMezquital10 aprilie 2021 · 27 de zile din 4.296 ha în total
- 2.426 haValparaísoaprilie 2021 · 13 zile
- 1.573 haMezquital16 martie 2021 · 17 zile din 4.065 ha în total
- 4.298 haVillanuevamai 2020 · 4 zile
- 1.575 haMoyahua de Estradamai 2020 · 12 zile din 2.542 ha în total
- 9 haMezquitic17 mai 2019 · 8 zile din 6.111 ha în total
- 3.060 haValparaíso15 mai 2019 · 5 zile
- 191 haMezquital7 mai 2019 · 11 zile din 3.536 ha în total
- 125 haMezquitic5 mai 2019 · 6 zile din 4.075 ha în total
- 1.749 haValparaíso2 mai 2019 · 9 zile
- 2.563 haMonte Escobedoiunie 2018 · 5 zile
- 1.547 haFresnillomai 2018 · 3 zile
- 12.308 haJiménez del Teulmai 2018 · 26 de zile
- 673 haDel Nayar1 iunie 2017 · 22 de zile din 4.738 ha în total
- 2.083 haValparaísomai 2017 · 10 zile
- 3.856 haJuchipilamai 2017 · 10 zile
- 3.709 haAtolingamai 2017 · 4 zile
- 2.246 haTepechitlánmai 2017 · 3 zile
- 2.006 haSanto Domingomai 2017 · 5 zile din 4.417 ha în total
- 239 haMezquital9 mai 2017 · 20 de zile din 4.619 ha în total
- 1.336 haJiménez del Teulaprilie 2017 · 8 zile din 2.416 ha în total
- 4.775 haSan Cristóbal de la Barrancaaprilie 2017 · 18 zile din 23.092 ha în total
- 5 haMezquital26 aprilie 2017 · 16 zile din 2.821 ha în total
- 4.923 haValparaísoaprilie 2017 · 12 zile
- 3.547 haValparaísomai 2016 · 20 de zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI) (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.