Incendiul de la Del Nayar, 1 iunie 2017
Mezquitic, Del Nayar, Valparaíso
Stins · ultima detecție 22 iun. 2017, 20:34 UTC
Focul a pornit pe 1 iunie 2017 în Del Nayar, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 4.738 hectare, împărțit între 3 comune.
Este al 30-lea ca mărime din Nayarit din 2016 (din 171 cu pagină). Al 72-lea din Mexic în 2017, din 374.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
cu rezerve
4.738ha
Perimetru publicat de GWIS (Copernicus).
Fișa4.738CONAFOR2.909
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
1 iun. 2017 – 22 iun. 2017
+− verificare
CONAFOR: 2.909 ha (înregistrări asociate: 3). Diferența fișei față de registrul oficial: +62,9 %. Asociere din 1 noiembrie 2026. Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Durată din satelit
doar satelit
22de zile
De pe 1 iun. 2017 până pe 22 iun. 2017: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 22 iun. 2017, 20:34 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
1 iun. 2017
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
1 iun. 2017
+− verificare
Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
Focare termice
doar satelit
305
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 46 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
1 iun. 2017 – 22 iun. 2017
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
429MW
Putere radiativă însumată pe 14 iunie 2017; focare în acea zi: 50.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
14 iun. 2017
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
32,1FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 39.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
31,8°C · 14 % UR
Maxima de 31,8 °C și umiditatea minimă de 14 % pe 19 iunie 2017; rafale de 52 km/h pe 2 iunie 2017.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 50persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,40 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2015).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Înregistrări apropiate, cu cifre foarte diferite: 2.909 ha (înregistrări: 3).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2015
Suprafață construită0,40ha
Locuitori≈ 50
În perimetru se aflau aproximativ 0,40 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone
Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 3 incendii în aceste zile, în total 2.909 ha (satelitul a măsurat 4.738 ha). Cele două cifre diferă mult, deci s-ar putea să nu fie exact același incendiu: considerați-le înregistrări apropiate.
CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
1 iun.
29,4 °C
22 %
48 km/h
0,8 mm
Ridicat 32
2 iun.
29,5 °C
17 %
52 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
3 iun.
28,4 °C
19 %
49 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
4 iun.
29,2 °C
17 %
48 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
5 iun.
29,7 °C
23 %
41 km/h
0,4 mm
Ridicat 38
6 iun.
29,4 °C
27 %
40 km/h
0,3 mm
Ridicat 37
7 iun.
28,0 °C
35 %
36 km/h
3,5 mm
Scăzut 7
8 iun.
27,8 °C
30 %
40 km/h
2,6 mm
Scăzut 9
9 iun.
26,7 °C
44 %
36 km/h
4,4 mm
Foarte scăzut 4
10 iun.
25,6 °C
50 %
35 km/h
5,2 mm
Foarte scăzut 2
11 iun.
26,2 °C
40 %
35 km/h
1,3 mm
Foarte scăzut 5
12 iun.
29,4 °C
30 %
42 km/h
0,7 mm
Moderat 15
13 iun.
31,1 °C
26 %
41 km/h
0,1 mm
Ridicat 22
14 iun.
31,1 °C
23 %
42 km/h
0,2 mm
Ridicat 26
15 iun.
31,7 °C
21 %
41 km/h
0,6 mm
Ridicat 26
16 iun.
25,1 °C
46 %
38 km/h
2,2 mm
Scăzut 6
17 iun.
26,8 °C
46 %
35 km/h
4,8 mm
Foarte scăzut 2
18 iun.
26,3 °C
46 %
36 km/h
3,2 mm
Foarte scăzut 2
19 iun.
31,8 °C
14 %
40 km/h
0,1 mm
Moderat 17
20 iun.
30,0 °C
19 %
43 km/h
0,0 mm
Ridicat 23
21 iun.
27,4 °C
33 %
34 km/h
3,8 mm
Foarte scăzut 4
22 iun.
26,3 °C
45 %
36 km/h
2,0 mm
Foarte scăzut 4
23 iun. după
26,8 °C
41 %
34 km/h
2,6 mm
Foarte scăzut 3
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 32,1 și o umiditate minimă de 22 %; înainte: 39 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 50.
FWI la pornire32,1
Umiditate minimă22 %
Zile fără ploaie39
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Del Nayar, 1 iunie 2017
4.738 ha22 de zileFWI 32,1Umiditate min. 22 %
Incendiul de la Santa María del Oro, martie 2022
1.982 ha7 zileFWI 34,3Umiditate min. 22 %la 123 km, în 2022
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 2,1 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 22 de zile, față de 13 zile.
Doar 9 din cei 50 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 25 din 50 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
2,6 mmprima ploaie
23 iun.a doua zi după final
52km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 22 iun., iar pe 23 iun. au căzut 2,6 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 25 din 50, cu o mediană de 1,9 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 iunie 2017 și 22 iunie 2017 (22 de zile). Perimetrul îl datează între 1 iunie 2017 și 15 iunie 2017.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 4.738 hectare (47,4 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Mezquitic (2.325 ha, 0,7 %); Del Nayar (1.767 ha, 0,3 %); Valparaíso (673 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,8 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 52 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 50. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 2.304 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Doar 9 din cei 50 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 25 din 50 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,9 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 1 iunie 2017 – 15 iunie 2017. 305 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 2.909 ha oficiale față de 4.738 ha ale perimetrului; cifre apropiate, dar cu rezerve.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.