Incendii în Kitui
Kitui, Kenya: 14 incendii cu pagină au intrat în 6 din cele 8 circumscripții ale sale din 2016, cu 22.724 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Mwingi West în septembrie 2025, cu 4.301 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: ridicat (FWI 25).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 22.724ha
- Din 2016
- Din județ
- 0,7%
- 30.764 km²
- incendii
- 14
- Din 2016
- comune cu foc
- 6
- din 8
- Cel mai mare incendiu
- 4.301ha
- Mwingi West · septembrie 2025
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 23 Ridicat 35° · 34 % · 32 km/h
- sâm. 24 Ridicat 34° · 34 % · 39 km/h
- dum. 25 Scăzut 34° · 28 % · 39 km/h
- lun. 26 Foarte scăzut 31° · 53 % · 41 km/h
- mar. 27 Foarte scăzut 30° · 58 % · 30 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 30° · 60 % · 30 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 30° · 57 % · 26 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 29° · 64 % · 26 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Kitui East 8.220 ha · 1,7 %
- Kitui South 4.275 ha · 0,3 %
- Kitui Central 4.096 ha · 5,6 %
- Kitui Rural 2.316 ha · 1,5 %
- Mwingi West 2.261 ha · 1,9 %
- Mwingi East 1.557 ha · 0,4 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 9×Kitui East8.220 ha
- 6×Kitui Central4.096 ha
- 3×Kitui South4.275 ha
- 2×Mwingi West2.261 ha
- 2×Mwingi East1.557 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 4.301 haMwingi Westseptembrie 2025 · 10 zile
- 2.882 haKitui Southoctombrie 2020 · 3 zile
- 2.316 haKitui Ruralaugust 2016 · 1 zi
- 2.102 haKitui East23 septembrie 2025 · 9 zile
- 1.661 haKitui Centralseptembrie 2025 · 10 zile
- 1.286 haKitui East25 septembrie 2025 · 8 zile
- 1.220 haKitui Southmai 2020 · 6 zile din 2.277 ha în total
- 1.210 haMwingi Westseptembrie 2026 · 3 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 6 | 6.784 | Mwingi West 1.210 ha |
| 2025 | 4 | 9.350 | Mwingi West 4.301 ha |
| 2020 | 3 | 4.275 | Kitui South 2.882 ha |
| 2016 | 1 | 2.316 | Kitui Rural 2.316 ha |
Toate incendiile din Kitui · 14
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.041 haKitui Central24 septembrie 2026 · 3 zile
- 1.210 haMwingi Westseptembrie 2026 · 3 zile
- 1.087 haKitui East24 septembrie 2026 · 3 zile
- 1.208 haKitui Central17 septembrie 2026 · 1 zi
- 1.075 haKitui East14 septembrie 2026 · 4 zile
- 1.164 haKitui East14 septembrie 2026 · 4 zile
- 4.301 haMwingi Westseptembrie 2025 · 10 zile
- 1.286 haKitui East25 septembrie 2025 · 8 zile
- 1.661 haKitui Centralseptembrie 2025 · 10 zile
- 2.102 haKitui East23 septembrie 2025 · 9 zile
- 2.882 haKitui Southoctombrie 2020 · 3 zile
- 173 haKibwezi East15 septembrie 2020 · 3 zile din 3.051 ha în total
- 1.220 haKitui Southmai 2020 · 6 zile din 2.277 ha în total
- 2.316 haKitui Ruralaugust 2016 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/RCMRD GeoPortal, Africa GeoPortal (Public Domain). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).