Incendii în Intibucá
Intibucá, Honduras: 13 incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 17 comune ale sale din 2016, cu 27.828 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Masaguara în aprilie 2022, cu 5.129 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 4).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 27.828ha
- Din 2016
- Din județ
- 8,8%
- 3.152 km²
- incendii
- 13
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 17
- Cel mai mare incendiu
- 5.129ha
- Masaguara · aprilie 2022
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 23 Foarte scăzut 25° · 54 % · 38 km/h
- sâm. 24 Foarte scăzut 26° · 41 % · 32 km/h
- dum. 25 Scăzut 26° · 38 % · 36 km/h
- lun. 26 Scăzut 27° · 37 % · 28 km/h
- mar. 27 Foarte scăzut 26° · 40 % · 30 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 26° · 49 % · 25 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 26° · 44 % · 27 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Intibucá 7.362 ha · 14 %
- Masaguara 7.228 ha · 28 %
- La Esperanza 4.567 ha · 29 %
- Jesús de Otoro 4.177 ha · 9,9 %
- Yamaranguila 2.589 ha · 8,6 %
- San Isidro 1.759 ha · 22 %
- San Marcos de Sierra 145 ha · 1,0 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 4×Intibucá7.362 ha
- 4×Masaguara7.228 ha
- 4×La Esperanza4.567 ha
- 4×Jesús de Otoro4.177 ha
- 4×San Isidro1.759 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 5.129 haMasaguaraaprilie 2022 · 10 zile
- 4.714 haMasaguarafebruarie 2017 · 15 zile
- 3.040 haYamaranguilamartie 2019 · 6 zile
- 2.517 haSan Isidroaprilie 2020 · 15 zile
- 1.963 haLa Esperanzaaprilie 2023 · 10 zile din 2.075 ha în total
- 1.609 haIntibucáaprilie 2020 · 14 zile
- 1.576 haMasaguaraaprilie 2020 · 4 zile
- 1.529 haMasaguaramartie 2023 · 4 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2023 | 2 | 3.493 | La Esperanza 1.963 ha |
| 2022 | 2 | 6.371 | Masaguara 5.129 ha |
| 2020 | 4 | 6.622 | San Isidro 2.517 ha |
| 2019 | 2 | 4.248 | Yamaranguila 3.040 ha |
| 2018 | 1 | 1.055 | La Esperanza 1.055 ha |
| 2017 | 2 | 6.039 | Masaguara 4.714 ha |
Toate incendiile din Intibucá · 13
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.963 haLa Esperanzaaprilie 2023 · 10 zile din 2.075 ha în total
- 1.529 haMasaguaramartie 2023 · 4 zile
- 5.129 haMasaguaraaprilie 2022 · 10 zile
- 1.242 haLa Esperanzamartie 2022 · 7 zile
- 1.576 haMasaguaraaprilie 2020 · 4 zile
- 920 haJesús de Otoroaprilie 2020 · 16 zile din 1.027 ha în total
- 2.517 haSan Isidroaprilie 2020 · 15 zile
- 1.609 haIntibucáaprilie 2020 · 14 zile
- 1.208 haJesús de Otoroaprilie 2019 · 3 zile
- 3.040 haYamaranguilamartie 2019 · 6 zile
- 1.055 haLa Esperanzamai 2018 · 10 zile
- 1.325 haJesús de Otoromartie 2017 · 6 zile
- 4.714 haMasaguarafebruarie 2017 · 15 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).