Incendii în Oti
Oti, Ghana: 55 de incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 8 districte ale sale din 2016, cu 209.412 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Krachi East în 17 ianuarie 2020, cu 23.012 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 1).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 209.412ha
- Din 2016
- Din județ
- 19%
- 11.102 km²
- incendii
- 55
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 8
- Cel mai mare incendiu
- 23.012ha
- Krachi East · 17 ianuarie 2020
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 23 Foarte scăzut 32° · 63 % · 26 km/h
- sâm. 24 Foarte scăzut 32° · 66 % · 23 km/h
- dum. 25 Foarte scăzut 32° · 59 % · 18 km/h
- lun. 26 Foarte scăzut 32° · 65 % · 27 km/h
- mar. 27 Foarte scăzut 32° · 64 % · 34 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 32° · 66 % · 29 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 33° · 67 % · 32 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 31° · 68 % · 26 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Nkwanta South 72.828 ha · 26 %
- Krachi East 59.893 ha · 22 %
- Biakoye 34.044 ha · 31 %
- Kadjebi 15.711 ha · 23 %
- Krachi West 10.291 ha · 11 %
- Krachi Nchumuru 8.371 ha · 7,0 %
- Jasikan 8.274 ha · 15 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 24×Nkwanta South72.828 ha
- 20×Krachi East59.893 ha
- 13×Biakoye34.044 ha
- 9×Kadjebi15.711 ha
- 5×Jasikan8.274 ha
- 3×Krachi Nchumuru8.371 ha
- 2×Krachi West10.291 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 23.012 haKrachi East17 ianuarie 2020 · 43 de zile
- 10.008 haBiakoyefebruarie 2016 · 14 zile
- 9.439 haNkwanta South20 ianuarie 2026 · 10 zile
- 8.245 haKrachi Westianuarie 2026 · 9 zile
- 7.794 haNkwanta South21 ianuarie 2016 · 7 zile
- 6.801 haNkwanta South27 ianuarie 2020 · 14 zile
- 6.481 haKrachi Eastianuarie 2023 · 9 zile
- 5.969 haNkwanta South22 ianuarie 2026 · 9 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 15 | 54.620 | Nkwanta South 9.439 ha |
| 2025 | 4 | 12.569 | Biakoye 3.913 ha |
| 2024 | 3 | 7.921 | Krachi East 3.201 ha |
| 2023 | 2 | 9.776 | Krachi East 6.481 ha |
| 2022 | 3 | 10.012 | Krachi East 5.772 ha |
| 2021 | 1 | 4.548 | Nkwanta South 4.548 ha |
| 2020 | 11 | 53.394 | Krachi East 23.012 ha |
| 2019 | 4 | 10.995 | Krachi East 4.380 ha |
| 2018 | 1 | 2.006 | Nkwanta South 2.006 ha |
| 2017 | 2 | 5.434 | Krachi East 3.199 ha |
| 2016 | 9 | 38.137 | Biakoye 10.008 ha |
Toate incendiile din Oti · 55
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 2.070 haNkwanta Southfebruarie 2026 · 5 zile
- 2.810 haNkwanta South24 ianuarie 2026 · 5 zile
- 2.211 haKrachi East24 ianuarie 2026 · 5 zile
- 2.848 haBiakoyeianuarie 2026 · 8 zile
- 3.393 haKrachi East23 ianuarie 2026 · 7 zile
- 5.969 haNkwanta South22 ianuarie 2026 · 9 zile
- 2.187 haNkwanta South22 ianuarie 2026 · 9 zile
- 2.152 haNkwanta South22 ianuarie 2026 · 8 zile
- 2.426 haKrachi East22 ianuarie 2026 · 6 zile
- 4.389 haKrachi Nchumuru22 ianuarie 2026 · 7 zile
- 1.881 haKrachi Nchumuru22 ianuarie 2026 · 6 zile din 2.973 ha în total
- 2.497 haNkwanta South21 ianuarie 2026 · 8 zile
- 8.245 haKrachi Westianuarie 2026 · 9 zile
- 9.439 haNkwanta South20 ianuarie 2026 · 10 zile
- 2.101 haKrachi Nchumuru19 ianuarie 2026 · 6 zile
- 2.273 haNkwanta Southdecembrie 2025 · 10 zile
- 2.514 haBiakoye11 ianuarie 2025 · 4 zile
- 3.913 haBiakoye9 ianuarie 2025 · 10 zile din 4.401 ha în total
- 3.870 haKrachi Eastianuarie 2025 · 12 zile
- 2.052 haBiakoyefebruarie 2024 · 6 zile
- 3.201 haKrachi Eastianuarie 2024 · 5 zile
- 2.668 haNkwanta Southianuarie 2024 · 10 zile
- 3.295 haBiakoyefebruarie 2023 · 10 zile
- 6.481 haKrachi Eastianuarie 2023 · 9 zile
- 2.160 haJasikanianuarie 2022 · 5 zile
- 5.772 haKrachi Eastianuarie 2022 · 8 zile
- 2.080 haNkwanta Southianuarie 2022 · 6 zile
- 4.549 haNkwanta Southianuarie 2021 · 16 zile
- 2.039 haNkwanta South20 februarie 2020 · 10 zile
- 2.858 haKadjebifebruarie 2020 · 6 zile
- 2.242 haNkwanta South2 februarie 2020 · 8 zile
- 2.381 haJasikanfebruarie 2020 · 11 zile din 2.636 ha în total
- 2.595 haKadjebiianuarie 2020 · 11 zile din 3.141 ha în total
- 6.801 haNkwanta South27 ianuarie 2020 · 14 zile
- 4.865 haHohoeianuarie 2020 · 24 de zile din 10.762 ha în total
- 2.483 haKrachi East23 ianuarie 2020 · 5 zile
- 23.012 haKrachi East17 ianuarie 2020 · 43 de zile
- 2.060 haNkwanta South2 ianuarie 2020 · 4 zile
- 2.058 haKrachi East1 ianuarie 2020 · 5 zile
- 2.455 haKadjebifebruarie 2019 · 6 zile
- 4.380 haKrachi Eastfebruarie 2019 · 8 zile
- 2.116 haKrachi Eastianuarie 2019 · 5 zile
- 2.045 haKrachi Westianuarie 2019 · 6 zile
- 2.006 haNkwanta Southianuarie 2018 · 4 zile
- 3.199 haKrachi Eastfebruarie 2017 · 7 zile
- 2.235 haNkwanta Southianuarie 2017 · 7 zile din 2.719 ha în total
- 10.008 haBiakoyefebruarie 2016 · 14 zile
- 2.634 haBiakoyeianuarie 2016 · 11 zile
- 2.034 haKrachi East23 ianuarie 2016 · 2 zile
- 2.050 haNkwanta South22 ianuarie 2016 · 3 zile
- 3.135 haKrachi East22 ianuarie 2016 · 4 zile
- 7.794 haNkwanta South21 ianuarie 2016 · 7 zile
- 595 haHohoe21 ianuarie 2016 · 10 zile din 5.096 ha în total
- 5.793 haNkwanta South21 ianuarie 2016 · 7 zile
- 4.092 haNkwanta South17 ianuarie 2016 · 13 zile din 4.513 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Open Street Map (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).