Incendii în Matanzas
Matanzas, Cuba: 36 de incendii cu pagină au intrat în 10 din cele 12 comune ale sale din 2016, cu 50.654 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Los Arabos în martie 2017, cu 4.240 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 3).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 50.654ha
- Din 2016
- Din județ
- 4,2%
- 11.941 km²
- incendii
- 36
- Din 2016
- comune cu foc
- 10
- din 12
- Cel mai mare incendiu
- 4.240ha
- Los Arabos · martie 2017
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 24 Foarte scăzut 28° · 58 % · 40 km/h
- dum. 25 Foarte scăzut 28° · 60 % · 36 km/h
- lun. 26 Foarte scăzut 28° · 74 % · 43 km/h
- mar. 27 Foarte scăzut 28° · 72 % · 47 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 29° · 69 % · 35 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 30° · 69 % · 24 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 30° · 59 % · 29 km/h
- sâm. 31 Foarte scăzut 30° · 65 % · 26 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Ciénaga de Zapata 18.466 ha · 4,5 %
- Los Arabos 10.513 ha · 14 %
- Martí 8.001 ha · 8,4 %
- Jagüey Grande 5.239 ha · 6,0 %
- Colón 3.409 ha · 5,5 %
- Unión de Reyes 1.189 ha · 1,4 %
- Matanzas 1.154 ha · 3,1 %
- Jovellanos 1.139 ha · 2,3 %
- Pedro Betancourt 1.084 ha · 2,8 %
- Limonar 461 ha · 1,0 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 12×Ciénaga de Zapata18.466 ha
- 10×Los Arabos10.513 ha
- 5×Martí8.001 ha
- 4×Jagüey Grande5.239 ha
- 4×Colón3.409 ha
- 2×Pedro Betancourt1.084 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 4.240 haLos Arabosmartie 2017 · 12 zile
- 3.114 haCiénaga de Zapataaprilie 2017 · 16 zile
- 1.999 haMartíaugust 2026 · 2 zile
- 1.874 haCiénaga de Zapata2 aprilie 2021 · 2 zile din 2.069 ha în total
- 1.801 haCiénaga de Zapataaprilie 2016 · 2 zile
- 1.798 haMartímai 2024 · 10 zile
- 1.784 haCiénaga de Zapataaprilie 2025 · 6 zile
- 1.783 haLos Arabosmartie 2023 · 5 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2 | 3.153 | Martí 1.999 ha |
| 2025 | 1 | 1.784 | Ciénaga de Zapata 1.784 ha |
| 2024 | 1 | 1.798 | Martí 1.798 ha |
| 2023 | 3 | 2.908 | Los Arabos 1.783 ha |
| 2022 | 1 | 1.080 | Ciénaga de Zapata 1.080 ha |
| 2021 | 10 | 12.512 | Ciénaga de Zapata 1.874 ha |
| 2020 | 10 | 10.948 | Colón 1.337 ha |
| 2019 | 1 | 1.375 | Ciénaga de Zapata 1.375 ha |
| 2017 | 4 | 10.635 | Los Arabos 4.240 ha |
| 2016 | 3 | 4.462 | Ciénaga de Zapata 1.801 ha |
Toate incendiile din Matanzas · 36
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.154 haMatanzasaugust 2026 · 9 zile
- 1.999 haMartíaugust 2026 · 2 zile
- 1.784 haCiénaga de Zapataaprilie 2025 · 6 zile
- 1.798 haMartímai 2024 · 10 zile
- 1.783 haLos Arabosmartie 2023 · 5 zile
- 55 haCalimete19 februarie 2023 · 2 zile din 1.043 ha în total
- 1.070 haColónfebruarie 2023 · 3 zile
- 1.080 haCiénaga de Zapataaprilie 2022 · 5 zile
- 1.424 haMartíaprilie 2021 · 5 zile
- 1.330 haLos Arabosaprilie 2021 · 8 zile
- 1.338 haColónaprilie 2021 · 9 zile
- 288 haSanto Domingo11 aprilie 2021 · 10 zile din 1.091 ha în total
- 1.129 haCiénaga de Zapata4 aprilie 2021 · 3 zile
- 1.874 haCiénaga de Zapata2 aprilie 2021 · 2 zile din 2.069 ha în total
- 1.255 haCiénaga de Zapata2 aprilie 2021 · 4 zile
- 1.362 haCiénaga de Zapata1 aprilie 2021 · 4 zile
- 1.478 haCiénaga de Zapatamartie 2021 · 10 zile
- 1.033 haJagüey Grandemartie 2021 · 3 zile
- 1.019 haLos Arabos21 aprilie 2020 · 6 zile
- 1.155 haLos Arabos12 aprilie 2020 · 11 zile
- 1.030 haCiénaga de Zapatamartie 2020 · 8 zile
- 1.239 haJagüey Grandemartie 2020 · 7 zile
- 307 haColónmartie 2020 · 4 zile din 1.312 ha în total
- 1.337 haColónfebruarie 2020 · 3 zile
- 1.309 haMartífebruarie 2020 · 7 zile
- 1.183 haCiénaga de Zapatafebruarie 2020 · 8 zile
- 1.083 haPedro Betancourtianuarie 2020 · 2 zile
- 1.285 haJagüey Grandeianuarie 2020 · 3 zile
- 1.375 haCiénaga de Zapataiunie 2019 · 3 zile
- 1.600 haJovellanosaprilie 2017 · 3 zile
- 3.114 haCiénaga de Zapataaprilie 2017 · 16 zile
- 4.240 haLos Arabosmartie 2017 · 12 zile
- 1.681 haJagüey Grandefebruarie 2017 · 9 zile
- 1.471 haMartíiulie 2016 · 4 zile
- 1.801 haCiénaga de Zapataaprilie 2016 · 2 zile
- 1.189 haUnión de Reyesmartie 2016 · 3 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.