Incendii în Cesar
Cesar, Columbia: 61 de incendii cu pagină au intrat în 15 din cele 25 comune ale sale din 2016, cu 169.096 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Valledupar în 14 februarie 2016, cu 9.582 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 169.096ha
- Din 2016
- Din județ
- 7,4%
- 22.779 km²
- incendii
- 61
- Din 2016
- comune cu foc
- 15
- din 25
- Cel mai mare incendiu
- 9.582ha
- Valledupar · 14 februarie 2016
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 23 Foarte scăzut 31° · 68 % · 30 km/h
- sâm. 24 Foarte scăzut 28° · 86 % · 26 km/h
- dum. 25 Foarte scăzut 28° · 80 % · 26 km/h
- lun. 26 Foarte scăzut 27° · 85 % · 18 km/h
- mar. 27 Foarte scăzut 28° · 76 % · 21 km/h
- mie. 28 Foarte scăzut 29° · 78 % · 23 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 28° · 81 % · 23 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 28° · 82 % · 26 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Valledupar 79.566 ha · 19 %
- El Copey 19.071 ha · 20 %
- Becerrill 14.567 ha · 12 %
- Curumaní 14.016 ha · 15 %
- Agustín Codazzi 9.570 ha · 5,4 %
- La Gloria 8.433 ha · 10 %
- El Paso 6.545 ha · 8,0 %
- La Jagua De Ibirico 5.744 ha · 7,6 %
- La Paz 4.065 ha · 3,8 %
- Chiriguaná 2.276 ha · 2,0 %
- Chimichagua 2.243 ha · 1,6 %
- Pelaya 1.499 ha · 3,5 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 31×Valledupar79.566 ha
- 10×Becerrill14.567 ha
- 8×Agustín Codazzi9.570 ha
- 7×El Copey19.071 ha
- 5×El Paso6.545 ha
- 5×La Jagua De Ibirico5.744 ha
- 4×Curumaní14.016 ha
- 4×La Gloria8.433 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 9.582 haValledupar14 februarie 2016 · 15 zile
- 7.552 haCurumaníaugust 2026 · 8 zile
- 6.117 haValledupar27 februarie 2021 · 8 zile
- 5.439 haValledupar16 martie 2020 · 8 zile
- 5.295 haValledupar23 martie 2016 · 10 zile
- 4.800 haEl Copeymartie 2020 · 18 zile
- 4.527 haBecerrill21 februarie 2019 · 9 zile
- 4.516 haValledupar2 martie 2016 · 15 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 2 | 9.140 | Curumaní 7.552 ha |
| 2025 | 1 | 1.724 | Valledupar 1.724 ha |
| 2024 | 3 | 7.261 | El Copey 3.398 ha |
| 2023 | 3 | 4.436 | Valledupar 1.821 ha |
| 2022 | 3 | 6.399 | Valledupar 2.478 ha |
| 2021 | 9 | 24.595 | Valledupar 6.117 ha |
| 2020 | 10 | 30.405 | Valledupar 5.439 ha |
| 2019 | 19 | 46.639 | Becerrill 4.527 ha |
| 2018 | 1 | 2.748 | Valledupar 2.748 ha |
| 2016 | 10 | 35.749 | Valledupar 9.582 ha |
Toate incendiile din Cesar · 61
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 7.552 haCurumaníaugust 2026 · 8 zile
- 1.588 haBecerrillianuarie 2026 · 2 zile
- 1.724 haValleduparfebruarie 2025 · 2 zile
- 2.196 haValleduparfebruarie 2024 · 8 zile
- 3.398 haEl Copeyianuarie 2024 · 8 zile
- 1.667 haValleduparianuarie 2024 · 3 zile
- 1.535 haValledupar27 februarie 2023 · 4 zile
- 1.080 haSan Juan Del Cesarfebruarie 2023 · 5 zile din 2.726 ha în total
- 1.821 haValledupar7 februarie 2023 · 4 zile
- 1.735 haLa Gloriamartie 2022 · 4 zile
- 2.185 haValledupar22 februarie 2022 · 6 zile
- 2.478 haValledupar20 februarie 2022 · 8 zile
- 1.676 haLa Jagua De Ibirico28 februarie 2021 · 5 zile
- 2.966 haValledupar28 februarie 2021 · 7 zile
- 2.028 haEl Pasofebruarie 2021 · 6 zile
- 2.081 haLa Jagua De Ibirico27 februarie 2021 · 5 zile
- 6.117 haValledupar27 februarie 2021 · 8 zile
- 2.299 haAgustín Codazzifebruarie 2021 · 8 zile
- 1.924 haEl Copeyfebruarie 2021 · 9 zile
- 3.026 haBecerrillfebruarie 2021 · 9 zile
- 2.478 haLa Jagua De Ibiricoianuarie 2021 · 2 zile
- 3.567 haValledupar22 martie 2020 · 11 zile
- 2.491 haValledupar19 martie 2020 · 5 zile
- 1.609 haValledupar16 martie 2020 · 6 zile
- 5.439 haValledupar16 martie 2020 · 8 zile
- 2.009 haValledupar14 martie 2020 · 17 zile
- 4.800 haEl Copeymartie 2020 · 18 zile
- 4.060 haValleduparfebruarie 2020 · 11 zile
- 2.430 haEl Copeyfebruarie 2020 · 8 zile
- 1.522 haBecerrillianuarie 2020 · 2 zile
- 2.477 haCurumaníianuarie 2020 · 5 zile
- 2.011 haSan Diegomartie 2019 · 10 zile
- 1.757 haCurumaní8 martie 2019 · 6 zile
- 2.821 haCurumaní8 martie 2019 · 11 zile
- 1.551 haEl Pasomartie 2019 · 6 zile
- 2.139 haAgustín Codazzimartie 2019 · 6 zile
- 1.631 haPelayafebruarie 2019 · 4 zile
- 2.259 haLa Pazfebruarie 2019 · 7 zile
- 1.957 haChiriguanáfebruarie 2019 · 4 zile
- 2.353 haAgustín Codazzi24 februarie 2019 · 6 zile
- 2.053 haEl Paso24 februarie 2019 · 4 zile
- 4.263 haValledupar23 februarie 2019 · 9 zile
- 2.333 haLa Gloriafebruarie 2019 · 7 zile din 2.593 ha în total
- 4.527 haBecerrill21 februarie 2019 · 9 zile
- 2.223 haBecerrill11 februarie 2019 · 3 zile
- 1.563 haValledupar9 februarie 2019 · 5 zile
- 2.736 haAgustín Codazzi7 februarie 2019 · 8 zile
- 2.203 haEl Paso6 februarie 2019 · 8 zile
- 4.205 haEl Copeyianuarie 2019 · 22 de zile
- 2.056 haBecerrillianuarie 2019 · 6 zile
- 2.748 haValleduparmartie 2018 · 5 zile
- 5.295 haValledupar23 martie 2016 · 10 zile
- 1.903 haChimichaguamartie 2016 · 6 zile
- 1.627 haValledupar22 martie 2016 · 5 zile
- 4.233 haLa Gloriamartie 2016 · 9 zile
- 1.565 haEl Copeymartie 2016 · 6 zile
- 3.227 haValledupar8 martie 2016 · 12 zile
- 4.516 haValledupar2 martie 2016 · 15 zile
- 2.236 haValledupar19 februarie 2016 · 11 zile
- 1.566 haValledupar18 februarie 2016 · 7 zile
- 9.582 haValledupar14 februarie 2016 · 15 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).