İçeriğe atla
worldfires
PT · Portekiz · →

Pombeiro da Beira yangını, Ekim 2017 Uni3O Das Freguesias De S, Seixo da Beira, Serpins

Söndü · son tespit 23 Eki 2017 02:25 UTC

Yangın 14 Ekim 2017 tarihinde Pombeiro da Beira, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 10 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 132.830 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 114 ilçe arasında dağılıyor.

2017 yılında Portekiz ülkesinin en büyüğü, 211 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
132.830ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
10gün
14 Eki 2017 – 23 Eki 2017
Etkilenen ilçeler
114
freguesia
Başlangıç
14 Eki
2017
Sıcak noktalar
1.662
tek bir noktada: 2.432 MW
Başlangıçta tehlike
28
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
9,2GW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 14 Eki23 Eki
23 Eki 2017

Gün gün nasıl gelişti

15 Eki 2017 · 49.494 MW · 468 16 Eki 2017 · 14.928 MW · 1174 17 Eki 2017 · 122 MW · 12 18 Eki 2017 · 5 MW · 3 19 Eki 2017 · 4 MW · 2 22 Eki 2017 · 1 MW · 1 23 Eki 2017 · 1 MW · 2
15 Eki 16 Eki 17 Eki 18 Eki 19 Eki 22 Eki 23 Eki

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
56km/h · en şiddetli rüzgâr
18%en düşük nem

Başladığında 45 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 2 Kas tarihinde 8,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %1’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 843 ha.

Ne kadar büyük?

10 km
Yanan alan 1.328 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 12,6 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. 3.793 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  2. Seixo da Beira 1.369 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    3.367 ha
    100 %
  3. Serpins 1.711 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    3.276 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    91 %
  4. São Martinho da Cortiça 1.188 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    3.172 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  5. Pomares 431 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    3.164 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  6. Sobral 2.189 nüfus · merkeze 2,6 km
    2.952 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    46 %
  7. União das Freguesias de Ervedal e Vila Franca da Beira 465 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.846 ha
    99 %
  8. 2.822 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    54 %
  9. União das Freguesias de Ázere e Covelo 826 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.552 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  10. União das Freguesias de Vide e Cabeça 570 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.539 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    45 %
  11. Santa Comba Dão e Couto de Mosteiro 4.407 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.517 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    93 %
  12. Pombeiro da Beira 903 nüfus · ateş merkeze ulaştı burada başladı
    2.476 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    77 %
  13. União das Freguesias de Tourais e Lajes 1.529 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.456 ha
    94 %
  14. Senhorim 1.019 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.392 ha
    77 %
  15. 2.366 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    51 %
  16. 2.264 ha
    100 %
  17. Carregal do Sal 3.225 nüfus · merkeze 0,5 km
    2.203 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    61 %
  18. Lajeosa do Dão 1.537 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.183 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    88 %
  19. União das Freguesias de Ovoa e Vimieiro 1.480 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.133 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    95 %
  20. Paranhos 1.265 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.117 ha
    100 %
  21. Covas e Vila Nova de Oliveirinha 1.232 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.047 ha
    94 %
  22. Friúmes e Paradela 813 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.037 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    92 %
  23. São Miguel de Poiares 1.301 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    2.029 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    99 %
  24. Treixedo e Nagozela 1.189 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.961 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  25. Côja e Barril de Alva 1.563 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.948 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    80 %
  26. Benfeita 372 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.881 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    86 %
  27. Girabolhos 241 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.763 ha
    98 %
  28. Aldeia das Dez 474 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.745 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    94 %
  29. Vila Cova de Alva e Anseriz 535 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.700 ha
    100 %
  30. 1.621 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    88 %
  31. Travanca de Lagos 1.124 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.597 ha
    100 %
  32. São João de Areias 1.721 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.581 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    74 %
  33. Mouraz e Vila Nova da Rainha 1.293 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.561 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  34. Nogueira do Cravo 2.168 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.500 ha
    100 %
  35. Mangualde, Mesquitela e Cunha Alta 9.858 nüfus · merkeze 1,8 km
    1.485 ha 17 Eki tarihinde ulaştı
    32 %
  36. Penalva de Alva e São Sebastião da Feira 928 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.454 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  37. Sameice e Santa Eulália 508 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.446 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  38. Lourosa 559 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.394 ha
    100 %
  39. Dardavaz 703 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.375 ha 17 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  40. Silgueiros 2.021 nüfus · merkeze 0,8 km
    1.368 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    38 %
  41. Oliveira do Hospital e São Paio de Gramaços 5.835 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.367 ha 17 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  42. Lagos da Beira e Lajeosa 1.127 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.349 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  43. Lagares 1.382 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.315 ha
    100 %
  44. Cunha Baixa 801 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.268 ha
    83 %
  45. Cabanas de Viriato 1.457 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.261 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    59 %
  46. Travancinha 387 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.256 ha
    100 %
  47. Vila Nova do Ceira 931 nüfus · merkeze 0,5 km
    1.229 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    62 %
  48. Lobão da Beira 1.002 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.217 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    87 %
  49. Midões 1.574 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.208 ha
    60 %
  50. Pinheiro de Ázere 830 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.204 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  51. São Gião 341 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.180 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    81 %
  52. Alvoco das Várzeas 314 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.163 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  53. Oliveira do Conde 2.798 nüfus · merkeze 1,0 km
    1.162 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    33 %
  54. Lavegadas 174 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.137 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  55. Tondela e Nandufe 5.215 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.116 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    70 %
  56. União das Freguesias de Espariz e Sinde 859 nüfus · merkeze 1,5 km
    1.088 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    46 %
  57. Espinho ateş merkeze ulaştı
    1.065 ha 17 Eki tarihinde ulaştı
    72 %
  58. Tábua 3.682 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.061 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    42 %
  59. Molelos 2.225 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.006 ha
    66 %
  60. Carragozela e Várzea de Meruge 548 nüfus · merkeze 3,1 km
    1.002 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  61. São Joaninho 1.014 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    959 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  62. Carapinha 366 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    934 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  63. Poiares (Santo André) 4.113 nüfus · merkeze 1,0 km
    908 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    32 %
  64. Beijós 814 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    890 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    72 %
  65. Candosa 531 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    863 ha
    76 %
  66. Ferreirós do Dão 355 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    813 ha
    100 %
  67. Sandomil 745 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    811 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    61 %
  68. Parada 744 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    800 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    69 %
  69. Marmeleira 3.817 nüfus · merkeze 1,4 km
    796 ha
    43 %
  70. Nelas 4.636 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    778 ha
    35 %
  71. Tonda 893 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    756 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    100 %
  72. 753 ha
    100 %
  73. Torrozelo e Folhadosa 708 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    749 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    73 %
  74. Meruge 490 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    728 ha
    100 %
  75. Avô 847 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    706 ha
    100 %
  76. União das Freguesias de Lousã e Vilarinho 2.893 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    676 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    9,3 %
  77. Folques 342 nüfus · merkeze 0,9 km
    629 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    35 %
  78. Bobadela 704 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    572 ha
    100 %
  79. Pinheiro de Coja e Meda de Mouros 443 nüfus · merkeze 0,7 km
    541 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    27 %
  80. Santa Comba 725 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    530 ha
    45 %
  81. Piódão 120 nüfus · merkeze 0,5 km
    516 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    14 %
  82. Canas de Santa Maria 1.607 nüfus · merkeze 0,6 km
    463 ha
    33 %
  83. Penacova 2.824 nüfus · merkeze 2,3 km
    417 ha
    13 %
  84. Castelões 1.415 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    393 ha
    23 %
  85. Cativelos 610 nüfus · merkeze 0,7 km
    384 ha
    27 %
  86. União das Freguesias de Santar e Moreira 1.411 nüfus · merkeze 1,3 km
    354 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    22 %
  87. Foz de Arouce e Casal de Ermio 1.263 nüfus · merkeze 2,8 km
    314 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    16 %
  88. Moimenta de Maceira Dão e Lobelhe do Mato 727 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    312 ha
    44 %
  89. Mouronho 755 nüfus · merkeze 2,0 km
    308 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    13 %
  90. Sarzedo 636 nüfus · merkeze 1,4 km
    292 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    25 %
  91. Vila Nova de Tazem 1.469 nüfus · merkeze 1,5 km
    285 ha
    18 %
  92. Canas de Senhorim 3.334 nüfus · merkeze 2,4 km
    266 ha
    10 %
  93. Santiago de Cassurrães e Póvoa de Cervães 1.218 nüfus · merkeze 2,1 km
    260 ha
    8,6 %
  94. Guardão 1.229 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    259 ha
    14 %
  95. Lapa do Lobo 682 nüfus · merkeze 1,0 km
    252 ha
    34 %
  96. Santiago 1.164 nüfus · merkeze 1,3 km
    207 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    28 %
  97. Santiago de Besteiros 1.144 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    199 ha
    12 %
  98. Pinhanços 727 nüfus · merkeze 1,2 km
    194 ha
    23 %
  99. Carvalhal Redondo e Aguieira 1.371 nüfus · merkeze 1,4 km
    158 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    12 %
  100. Arganil 3.827 nüfus · merkeze 3,5 km
    158 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    4,6 %
  101. Cercosa 284 nüfus · merkeze 2,0 km
    158 ha
    18 %
  102. São João da Boa Vista 393 nüfus · merkeze 2,2 km
    152 ha
    15 %
  103. 114 ha
    6,1 %
  104. 108 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    2,0 %
  105. Fornos de Maceira Dão 1.308 nüfus · merkeze 0,8 km
    105 ha
    6,5 %
  106. Sazes da Beira 245 nüfus · merkeze 1,1 km
    82 ha
    11 %
  107. Campo de Besteiros 1.318 nüfus · merkeze 1,4 km
    63 ha
    7,8 %
  108. Póvoa de Midões 500 nüfus · merkeze 1,4 km
    58 ha 16 Eki tarihinde ulaştı
    6,0 %
  109. Vilar Seco 668 nüfus · merkeze 3,1 km
    56 ha
    5,5 %
  110. Góis 1.874 nüfus · merkeze 3,8 km
    54 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    0,7 %
  111. 35 ha
    1,6 %
  112. Arrifana 1.219 nüfus · merkeze 3,3 km
    28 ha 15 Eki tarihinde ulaştı
    1,2 %
  113. Quintela de Azurara 506 nüfus · merkeze 1,4 km
    26 ha
    2,7 %
  114. Carvalho 677 nüfus · merkeze 5,6 km
    7 ha
    0,2 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Çalılık ve geçiş ormanı26 %
  • Tarım alanları26 %
  • Karışık orman22 %
  • İğne yapraklı orman13 %
  • Geniş yapraklı orman7,0 %
  • Diğer doğal alanlar3,0 %
  • Diğer1,6 %
  • Yapay yüzeyler1,5 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 15 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2015
Yapılaşmış alan1.819 ha
Sakinler≈ 73.000

Sınırın içinde yaklaşık 1.819 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 73.000 kişi yaşıyordu (GHSL 2015, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Resmi kayıt

Bu bölgeyle birden fazla resmî kayıt eşleşiyor

ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 6 yangın başladı; toplam 106.104 ha (uydu 132.830 ha ölçtü). İki rakam birbirinden çok farklı; tam olarak aynı yangın olmayabilir, bunları yakındaki kayıtlar olarak değerlendirin.

ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.

Her biri ne zaman yandı

1 7 ha 2 53.619 ha 3 11.808 ha 4 37.958 ha 5 10 ha 6 2.702 ha
9 Eki18 Eki
ihmal kasıt yeniden alevlenme neden bilinmiyor veya yayımlanmadı
  1. 1 Mangualde Mangualde 9 Ekim 2017 · 16:31 7 ha · 9 Ekim 2017 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
  2. 2 Lousã Vilarinho 15 Ekim 2017 · 08:41 53.619 ha · 17 Ekim 2017 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
  3. 3 Seia Sandomil 15 Ekim 2017 · 10:26 11.808 ha · 17 Ekim 2017 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt
  4. 4 Arganil Coja 15 Ekim 2017 · 12:28 37.958 ha · 18 Ekim 2017 tarihinde söndürüldü · neden: yeniden alevlenme
  5. 5 Tondela Barreiro de Besteiros 15 Ekim 2017 · 20:22 10 ha · 16 Ekim 2017 tarihinde söndürüldü
  6. 6 Seia Vide 15 Ekim 2017 · 23:00 2.702 ha · 17 Ekim 2017 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt

ICNF verilerine göre toplam: 106.104 ha, uydu çevresindeki 132.830 ha'nın % 80'i.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
14 Eki 30,8 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 28
15 Eki 34,0 °C 18 % 56 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
16 Eki 24,6 °C 36 % 40 km/h 1,0 mm Yüksek 22
17 Eki 20,7 °C 46 % 44 km/h 21,3 mm Çok düşük 2
18 Eki 17,5 °C 66 % 38 km/h 13,9 mm Çok düşük 0
19 Eki 18,5 °C 77 % 30 km/h 0,2 mm Çok düşük 0
20 Eki 19,6 °C 95 % 28 km/h 5,1 mm Çok düşük 0
21 Eki 18,5 °C 64 % 35 km/h 1,1 mm Çok düşük 0
22 Eki 20,7 °C 44 % 28 km/h 0,0 mm Çok düşük 2
23 Eki 24,3 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Düşük 6
24 Eki sonra 26,5 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Orta 13
25 Eki sonra 26,3 °C 34 % 34 km/h 0,0 mm Orta 15
26 Eki sonra 27,4 °C 42 % 20 km/h 0,0 mm Orta 13
27 Eki sonra 30,3 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Orta 19
28 Eki sonra 27,6 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Orta 21
29 Eki sonra 25,7 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Orta 21
30 Eki sonra 23,6 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Orta 21
31 Eki sonra 23,9 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Orta 18
1 Kas sonra 21,7 °C 50 % 42 km/h 0,0 mm Orta 17
2 Kas sonra 19,1 °C 71 % 43 km/h 8,6 mm Çok düşük 0

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 7 Eki 2017
Sonra · 30 Eki 2017

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 1.662Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Portekiz tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Pombeiro da Beira yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 14 Ekim 2017 ile 23 Ekim 2017 arasında yandı (10 gün). Yanan alan sınırı ise 14 Ekim 2017 – 22 Ekim 2017 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 132.830 hektar (1.328,3 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 114 ilçeye girdi: Uni3O Das Freguesias De S (3.793 ha, 100 %); Seixo da Beira (3.367 ha, 100 %); Serpins (3.276 ha, 91 %); São Martinho da Cortiça (3.172 ha, 100 %); Pomares (3.164 ha, 100 %); Sobral (2.952 ha, 46 %); União das Freguesias de Ervedal e Vila Franca da Beira (2.846 ha, 99 %); União das freguesias de Mortágua, Vale de Remígio, Cortegaça e Almaça (2.822 ha, 54 %); União das Freguesias de Ázere e Covelo (2.552 ha, 100 %); União das Freguesias de Vide e Cabeça (2.539 ha, 45 %); Santa Comba Dão e Couto de Mosteiro (2.517 ha, 93 %); Pombeiro da Beira (2.476 ha, 77 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Pombeiro da Beira sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,0 °C’ye ulaştı, nem %18’e düştü ve rüzgâr 56 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 49 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 22 Ekim 2017 → 23 Ekim 2017.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 4 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 14 Ekim 2017–22 Ekim 2017 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 1.662 VIIRS sıcak noktası.
  • ICNF ile karşılaştırma: 106.104 ha resmi alana karşı sınırdan 132.830 ha; birbirine yakın, ama çekinceyle.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2015, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.