Vouzela yangını, Temmuz 2026 Préstimo e Macieira de Alcoba, União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadão, Campia
Yangın 2 Temmuz 2026 tarihinde Cambra e Carvalhal de Vermilhas, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 7 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 13.375 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 11 ilçe arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre 2 Temmuz 2026 saat 03:04'da tespit edildi ve 7 Temmuz 2026 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
2026 yılında Portekiz ülkesinin en büyüğü, 87 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 13.375ha
- Copernicus yanık sınırı
- Süre
- ≈ 7gün
- 2 Tem 2026 – 8 Tem 2026
- Etkilenen ilçeler
- 11
- freguesia
- Başlangıç
- 2 Tem
- 2026
- Sıcak noktalar
- 1.119
- tek bir noktada: 162 MW
- Başlangıçta tehlike
- 47
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 5,1GW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 5 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 12 Tem tarihinde 3,0 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %66’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 4.015 ha, 2017 yılında 4.597 ha, 2023 yılında 3 ha, 2024 yılında 517 ha.
- 4.597 ha Vouzela yangını, Ekim 2017 toplam 19.317 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 4.015 ha Águeda yangını, Ağustos 2016 toplam 7.926 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 517 ha Pessegueiro do Vouga yangını, Eylül 2024 toplam 23.318 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Lizbon sınırı: geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Préstimo e Macieira de Alcoba 703 nüfus · ateş merkeze ulaştı2.945 ha 3 Tem tarihinde ulaştı70 %
-
União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadão 639 nüfus · ateş merkeze ulaştı2.664 ha 3 Tem tarihinde ulaştı30 %
-
Campia 1.434 nüfus · merkeze 0,9 km2.491 ha 3 Tem tarihinde ulaştı64 %
-
São João do Monte e Mosteirinho 780 nüfus · merkeze 1,7 km1.467 ha 3 Tem tarihinde ulaştı22 %
-
1.281 ha 2 Tem tarihinde ulaştı39 %
-
Alcofra 910 nüfus · merkeze 0,5 km1.028 ha 3 Tem tarihinde ulaştı35 %
-
União das Freguesias de Águeda e Borralha 11.346 nüfus · merkeze 1,8 km654 ha 3 Tem tarihinde ulaştı18 %
-
Destriz e Reigoso 587 nüfus · ateş merkeze ulaştı594 ha 3 Tem tarihinde ulaştı26 %
-
União das Freguesias de Arca e Varzielas 559 nüfus · merkeze 2,9 km259 ha 3 Tem tarihinde ulaştı13 %
-
Talhadas 1.126 nüfus · merkeze 2,2 km7 ha 3 Tem tarihinde ulaştı0,2 %
-
Valongo do Vouga 4.637 nüfus · merkeze 4,3 km0 ha 3 Tem tarihinde ulaştı0,0 %
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
- Çalılık ve geçiş ormanı40 %
- Karışık orman22 %
- İğne yapraklı orman14 %
- Geniş yapraklı orman11 %
- Tarım alanları7,2 %
- Diğer doğal alanlar5,0 %
Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 0 %
- LIC Cambarinho PTCON0016
Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 43 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 1.100 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Resmi kayıt
ICNF verilerine göre bu yangın 2 Temmuz 2026 tarihinde başladı ve 12.745 ha alanı yaktı (uydu 13.375 ha ölçtü).
- Vouzela Cambra 2 Temmuz 2026 · 03:04 12.745 ha · 7 Temmuz 2026 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.
Basınla karşılaştırıldı
30 Eylül 2026 tarihinde karşılaştırıldıBu sayfayı yangın söndükten sonra yayımlanan 4 kaynakla karşılaştırdık. Kaynakların eklediği bilgiler:
- Diğer adı
- Fogo de Vouzela · Incêndio de Vouzela de 2026 · Vouzela wildfire
- Açıklanan resmi alan: 12.854 ha (uydu 13.375 ha ölçtü)
Kaynaklar
- Vouzela wildfire comes under control as Portugal endures record fire spell — Brussels Signal, 7 Temmuz 2026
- Vouzela atira Portugal para recorde da Europa de área ardida em 2026 — SAPO (Lusa), 7 Temmuz 2026
- Área ardida duplicou em cinco dias e já é a maior desde 2017: mais de 15.000 hectares queimados entre 1 e 5 de julho — Observador, 6 Temmuz 2026
- Fogo de Vouzela combatido por 1.181 operacionais e 12 meios aéreos — Diário de Viseu, 4 Temmuz 2026
Resmi rakamlar uydudan farklı ölçülür ve bazen yangının yalnızca bir bölümünü kapsar.
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 Tem | 35,6 °C | 14 % | 58 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 3 Tem | 36,7 °C | 18 % | 52 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 4 Tem | 36,9 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 5 Tem | 35,9 °C | 21 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 6 Tem | 30,6 °C | 38 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 7 Tem | 27,4 °C | 44 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 8 Tem | 28,9 °C | 41 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 9 Tem sonra | 24,9 °C | 52 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 22 |
| 10 Tem sonra | 26,2 °C | 45 % | 34 km/h | 0,0 mm | Yüksek 22 |
| 11 Tem sonra | 26,4 °C | 53 % | 41 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 12 Tem sonra | 23,5 °C | 56 % | 41 km/h | 3,0 mm | Düşük 6 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus5 Temmuz 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 992 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 391 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 26 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 1.119Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 7.926 haÁgueda Préstimo e Macieira de AlcobaAğustos 2016 · 6 gün · 8 km uzakta
- 19.317 haVouzela AlcofraEkim 2017 · 4 gün · 13 km uzakta
- 23.318 haPessegueiro do VougaEylül 2024 · 7 gün · 17 km uzakta
- 30.331 haArouca Santa EuláliaAğustos 2016 · 9 gün · 27 km uzakta
- 132.830 haPombeiro da BeiraEkim 2017 · 10 gün · 34 km uzakta
- 35.523 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e ErmidaEylül 2024 · 10 gün · 36 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Vouzela yangını ne kadar sürdü?
- Resmi yanık alan sınırı yalnızca başlangıç tarihini veriyor (2 Temmuz 2026). Bitiş, sınırın içindeki sıcak noktalardan geliyor: 8 Temmuz 2026 tarihine kadar yandı (2 Temmuz 2026 tarihinden itibaren 7 gün); bu, art arda 10 günden fazla hiç sıcak nokta görülmeden önceki son gün olduğu için yaklaşıktır. ICNF kayıtlarına göre 2 Temmuz 2026 saat 03:04'da tespit edildi ve 7 Temmuz 2026 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
- Ne kadar alan yandı?
- Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 13.375 hektar (133,8 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 11 ilçeye girdi: Préstimo e Macieira de Alcoba (2.945 ha, 70 %); União das Freguesias de Belazaima do Chão, Castanheira do Vouga e Agadão (2.664 ha, 30 %); Campia (2.491 ha, 64 %); São João do Monte e Mosteirinho (1.467 ha, 22 %); Cambra e Carvalhal de Vermilhas (1.281 ha, 39 %); Alcofra (1.028 ha, 35 %); União das Freguesias de Águeda e Borralha (654 ha, 18 %); Destriz e Reigoso (594 ha, 26 %); União das Freguesias de Arca e Varzielas (259 ha, 13 %); Talhadas (7 ha, 0,2 %); Valongo do Vouga (0 ha, 0,0 %).
- Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
- Ateş Cambra e Carvalhal de Vermilhas sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 36,9 °C’ye ulaştı, nem %14’e düştü ve rüzgâr 58 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 47 oldu, sınıf: Çok yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
- Resmi yanık alan sınırının bitiş tarihi yok: bitiş, sınırın içinde 10 günden uzun bir boşluktan önce VIIRS sıcak noktası görülen son gündür (en fazla 150 gün), bu yüzden yaklaşıktır. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 1.119 VIIRS sıcak noktası.
- ICNF ile karşılaştırma: 12.745 ha resmi alana karşı sınırdan 13.375 ha; fark %25’in altında.
- Basın ve kurumlarla doğrulandı: 4 doğrulanmış kaynak.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.