İçeriğe atla
worldfires
SS · Güney Sudan · →

Jur River yangını, Ekim 2026 Jur River, Gogrial West, Aweil Centre

Sönmekte · son tespit 31 Eki 2026 11:08 UTC

Uydular ateşi ilk kez 21 Ekim 2026 tarihinde Jur River, Güney Sudan sınırları içinde tespit etti. 10 gün boyunca aktif, 391 sıcak noktayla ve bunlardan türetilen yaklaşık 5.082 hektarlık ateşli alanla; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

Şununla karşılaştır…

GWIS (Copernicus) bu yangının çevresini henüz yayımlamadı. Çevreyi ısı noktalarından oluşturur; bu birkaç gün sürebilir ve her zaman gelmez. Şimdilik alan, ısı noktalarının oluşturduğu alandır (piksel başına yaklaşık 14 hektar). Çevre gelirse bu sayfa onu kendiliğinden alır ve aynı adresi korur.

Hâlâ aktif mi?

31 Eki 2026 11:08 UTC tarihinden beri tespit yok. Bu genellikle uzaydan görünür alev kalmadığı anlamına gelir; sıcak noktalar sürebilir. Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.

Ateşli alan
≈ 5.082ha
sıcak noktalardan türetildi, resmi sınır henüz yok
Süre
10gün
21 Eki 2026 – 30 Eki 2026
Etkilenen ilçeler
3
kontluk
Başlangıç
21 Eki
2026
Sıcak noktalar
391
tek bir noktada: 47 MW
Başlangıçta tehlike
30
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
332MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 21 Eki30 Eki
31 Eki 2026

Gün gün nasıl gelişti

21 Eki 2026 · 244 MW · 55 22 Eki 2026 · 978 MW · 158 23 Eki 2026 · 176 MW · 35 24 Eki 2026 · 323 MW · 63 25 Eki 2026 · 339 MW · 37 26 Eki 2026 · 115 MW · 16 27 Eki 2026 · 207 MW · 34 28 Eki 2026 · 88 MW · 27 29 Eki 2026 · 693 MW · 103 30 Eki 2026 · 160 MW · 44 31 Eki 2026 · 0 MW · 0
21 Eki 22 Eki 23 Eki 25 Eki 27 Eki 29 Eki 31 Eki

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

40°en yüksek
35km/h · en şiddetli rüzgâr
14%en düşük nem

Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Her ilçeye ne oldu

  1. Jur River burada başladı
    4.578 ha 21 Eki tarihinde ulaştı
    0,4 %
  2. 280 ha 21 Eki tarihinde ulaştı
    0,1 %
  3. 224 ha 21 Eki tarihinde ulaştı
    0,0 %

Sıcak noktalardan türetilen, her ilçe içindeki ateşli alan (VIIRS pikseli başına yaklaşık 14 hektar). Resmi sınır gelene kadar tahmindir. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · tahmin modelleri, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
21 Eki 39,3 °C 24 % 35 km/h 0,3 mm Yüksek 30
22 Eki 40,0 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 30
23 Eki 40,2 °C 16 % 27 km/h 0,5 mm Yüksek 36
24 Eki 39,9 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 37
25 Eki 39,3 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
26 Eki 38,3 °C 25 % 34 km/h 0,1 mm Çok yüksek 39
27 Eki 36,7 °C 25 % 32 km/h 13,3 mm Düşük 9
28 Eki 35,5 °C 26 % 32 km/h 0,1 mm Yüksek 26
29 Eki 38,2 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 32
30 Eki 37,8 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 35
31 Eki sonra 38,6 °C 25 % 25 km/h 0,4 mm Yüksek 33
1 Kas sonra 38,0 °C 24 % 28 km/h 0,1 mm Yüksek 34
2 Kas sonra 39,5 °C 22 % 30 km/h 0,1 mm Yüksek 36

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 14 Eki 2026
Sonra · 1 Kas 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

30 Ekim 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 73 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 48 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,2 katı.

PM2,5 zirvesi73 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün12 gün
PM10160 µg/m³
Optik derinlik0,77
192021222324252627282930
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 391Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Sık sorulan sorular

Jur River yangını ne kadar sürdü?
Uyduların tespit ettiği sıcak noktalara göre 21 Ekim 2026 ile 30 Ekim 2026 arasında yandı (ilk ve son sıcak nokta arasında 10 gün). Henüz tarih verecek bir yanan alan sınırı yok.
Ne kadar alan yandı?
Henüz çevre yok. Isı noktaları yaklaşık 5.082 hektar yanan alan oluşturuyor (50,8 km²), bu yaklaşık bir değer; GWIS kendi tahminini çevreyi yayımladığında verecek, bu da birkaç gün sürebilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Jur River (4.578 ha, 0,4 %); Gogrial West (280 ha, 0,1 %); Aweil Centre (224 ha, 0,0 %).
Jur River yangını hâlâ aktif mi?
31 Eki 2026 11:08 UTC tarihinden beri ateş tespiti yok. Tespit olmaması resmi söndürme değildir.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 40,2 °C’ye ulaştı, nem %14’e düştü ve rüzgâr 35 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 40 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Güney Sudan idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 31 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Sayfa yayımlandı (≈ 5.082 ha).

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Henüz yanık sınırı yok: alan (≈ 5.082 ha), her biri yaklaşık 14 ha olan ateşli VIIRS pikselleri sayılarak tahmin edilir.
  • Grubun ilk ve son VIIRS sıcak noktasının tarihleri. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 391 VIIRS sıcak noktası.
  • Hava durumu: ECMWF IFS modeli, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.