Sari la conținut
worldfires
SS · Sudanul de Sud · →

Incendiul de la Jur River, octombrie 2026 Jur River, Gogrial West, Aweil Centre

Stins · ultima detecție 31 oct. 2026, 11:08 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 21 octombrie 2026 în Jur River, Sudanul de Sud. A fost activ 10 zile, cu 391 focare termice și o suprafață cu foc de circa 5.082 hectare reconstituită din ele, repartizată între 3 comune.

Compară cu…

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Suprafață cu foc
≈ 5.082ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
21 oct. 2026 – 30 oct. 2026
Comune afectate
3
comitate
A început pe
21 oct.
2026
Focare termice
391
într-un singur focar: 47 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
332MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 oct.30 oct.
31 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

21 oct. 2026 · 244 MW · 55 22 oct. 2026 · 978 MW · 158 23 oct. 2026 · 176 MW · 35 24 oct. 2026 · 323 MW · 63 25 oct. 2026 · 339 MW · 37 26 oct. 2026 · 115 MW · 16 27 oct. 2026 · 207 MW · 34 28 oct. 2026 · 88 MW · 27 29 oct. 2026 · 693 MW · 103 30 oct. 2026 · 160 MW · 44 31 oct. 2026 · 0 MW · 0
21 oct. 22 oct. 23 oct. 25 oct. 27 oct. 29 oct. 31 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
35km/h · rafală maximă
14%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 3 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Jur River a început aici
    4.578 ha a ajuns pe 21 oct.
    0,4 %
  2. 280 ha a ajuns pe 21 oct.
    0,1 %
  3. 224 ha a ajuns pe 21 oct.
    0,0 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
21 oct. 39,3 °C 24 % 35 km/h 0,3 mm Ridicat 30
22 oct. 40,0 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 30
23 oct. 40,2 °C 16 % 27 km/h 0,5 mm Ridicat 36
24 oct. 39,9 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 37
25 oct. 39,3 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
26 oct. 38,3 °C 25 % 34 km/h 0,1 mm Foarte ridicat 39
27 oct. 36,7 °C 25 % 32 km/h 13,3 mm Scăzut 9
28 oct. 35,5 °C 26 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 26
29 oct. 38,2 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 oct. 37,8 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 35
31 oct. după 38,6 °C 25 % 25 km/h 0,4 mm Ridicat 33
1 nov. după 38,0 °C 24 % 28 km/h 0,1 mm Ridicat 34
2 nov. după 39,5 °C 22 % 30 km/h 0,1 mm Ridicat 36

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 oct. 2026
După · 1 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 30 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 73 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 48: de 3,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,573 µg/m³
Zile peste prag12 zile
PM10160 µg/m³
Grosime optică0,77
192021222324252627282930
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 391Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Jur River?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 21 octombrie 2026 și 30 octombrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 5.082 hectare cu foc (50,8 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Jur River (4.578 ha, 0,4 %); Gogrial West (280 ha, 0,1 %); Aweil Centre (224 ha, 0,0 %).
Incendiul de la Jur River mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 31 oct. 2026, 11:08 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,2 °C, o umiditate minimă de 14 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 40, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Sudanul de Sud (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 31 octombrie 2026.
  1. Fișa este publicată (≈ 5.082 ha).

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 5.082 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 391 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.