Przejdź do treści
worldfires
SS · Sudan Południowy · –

Pożar: Jur River, październik 2026 Jur River, Gogrial West, Aweil Centre

Wygasły · ostatnie wykrycie: 31 paź 2026, 11:08 UTC

Satelity po raz pierwszy wykryły ogień 21 października 2026 na obszarze Jur River (Sudan Południowy). Płonął 10 dni; liczba detekcji cieplnych: 391, a odtworzona z nich powierzchnia objęta ogniem to ok. 5 082 ha na obszarze 3 gmin.

Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.

Porównaj z…

GWIS (Copernicus) nie opublikował jeszcze obrysu tego pożaru. Odtwarza go z punktów cieplnych, co może potrwać kilka dni, i nie zawsze się pojawia. Na razie podajemy powierzchnię odtworzoną z detekcji cieplnych (ok. 14 hektarów na piksel). Jeśli obrys się pojawi, strona pobierze go sama i zachowa ten sam adres.

Powierzchnia objęta ogniem
≈ 5 082ha
odtworzona z punktów cieplnych, jeszcze bez oficjalnego obrysu
Czas trwania
10dni
21 paź 2026 – 30 paź 2026
Dotknięte gminy
3
hrabstw
Początek
21 paź
2026
Detekcje cieplne
391
w jednym punkcie cieplnym: 47 MW
Zagrożenie na starcie
38
Bardzo wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
332MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 21 paź30 paź
31 paź 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

21 paź 2026 · 244 MW · 55 22 paź 2026 · 978 MW · 158 23 paź 2026 · 176 MW · 35 24 paź 2026 · 323 MW · 63 25 paź 2026 · 339 MW · 37 26 paź 2026 · 115 MW · 16 27 paź 2026 · 207 MW · 34 28 paź 2026 · 88 MW · 27 29 paź 2026 · 693 MW · 103 30 paź 2026 · 160 MW · 44 31 paź 2026 · 0 MW · 0
22 paź 27 paź 30 paź

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

40°maksimum
35km/h · najsilniejszy poryw
14%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Jur River tu się zaczął
    4 578 ha dotarł 21 paź
    0,4 %
  2. 280 ha dotarł 21 paź
    0,1 %
  3. 224 ha dotarł 21 paź
    0,0 %

Powierzchnia objęta ogniem w granicach każdej gminy, odtworzona z detekcji cieplnych (ok. 14 hektarów na piksel VIIRS). To szacunek do czasu pojawienia się oficjalnego obrysu. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele prognostyczne, tymczasowo do czasu reanalizy ERA5

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
21 paź 39,3 °C 24 % 35 km/h 0,3 mm Bardzo wysokie 38
22 paź 40,0 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 36
23 paź 40,2 °C 16 % 27 km/h 0,5 mm Wysokie 36
24 paź 39,9 °C 20 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 34
25 paź 39,3 °C 19 % 31 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 43
26 paź 38,3 °C 25 % 34 km/h 0,1 mm Bardzo wysokie 38
27 paź 36,7 °C 25 % 32 km/h 13,3 mm Bardzo wysokie 41
28 paź 35,5 °C 26 % 32 km/h 0,1 mm Umiarkowane 20
29 paź 38,2 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 46
30 paź 37,8 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 38
31 paź po 38,6 °C 25 % 25 km/h 0,4 mm Bardzo wysokie 39
1 lis po 38,0 °C 24 % 28 km/h 0,1 mm Bardzo wysokie 41
2 lis po 39,0 °C 23 % 26 km/h 0,1 mm Bardzo wysokie 41
3 lis po 40,1 °C 19 % 30 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 44
4 lis po 39,7 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 45
5 lis po 39,9 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 47
6 lis po 40,5 °C 18 % 27 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 47
7 lis po 38,7 °C 14 % 25 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 49

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 14 paź 2026
Po · 6 lis 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

30 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 73 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 48, czyli 3,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.573 µg/m³
Dni powyżej normy12 dni
PM10160 µg/m³
Grubość optyczna0,77
19 paź22 paź25 paź28 paź
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 391Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Jur River?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity płonął od 21 października 2026 do 30 października 2026 (10 dni między pierwszą a ostatnią detekcją). Nie ma jeszcze obrysu, który by go datował.
Jaką powierzchnię strawił?
Nie ma jeszcze obrysu. Z detekcji cieplnych wynika ok. 5 082 ha objętych ogniem (50,8 km²), to wartość przybliżona; GWIS poda własną, gdy opublikuje obrys, co może potrwać kilka dni.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Jur River (4 578 ha, 0,4 %); Gogrial West (280 ha, 0,1 %); Aweil Centre (224 ha, 0,0 %).
Czy pożar: Jur River nadal jest aktywny?
Brak wykryć ognia od 31 paź 2026, 11:08 UTC. Brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia.
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 40,2 °C, wilgotność spadła do 14 %, a porywy wiatru osiągały 35 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 46, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Sudan Południowy (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 1 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 31 października 2026.
  1. Strona opublikowana (≈ 5 082 ha).

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Jeszcze bez obrysu: powierzchnię (≈ 5 082 ha) szacujemy, licząc piksele VIIRS z ogniem, po około 14 ha każdy.
  • Daty pierwszej i ostatniej detekcji VIIRS w grupie. 391 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Pogoda: model ECMWF IFS, wstępnie, do czasu nadejścia reanalizy ERA5.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.