Arcos de Valdevez yangını, Ocak 2022
São Jorge e Ermelo, Soajo
Söndü · son tespit 2 Şub 2022 13:41 UTC
Yangın 29 Ocak 2022 tarihinde São Jorge e Ermelo, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 5 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 320 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 2 freguesia arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 3 yangının en büyüğü 2 Şubat 2022 saat 08:46'da tespit edildi ve 2 Şubat 2022 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
2016’dan beri Arcos de Valdevez bölgesinin 9. en büyüğü (sayfası olan 29 yangın arasında). 2022 yılında Portekiz sıralamasında 41., 107 yangın arasında.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Yangın sırasında hava
model
18,8°C · %42 BN
2 Şubat 2022 günü en yüksek 18,8 °C ve en düşük nem %42; 31 Ocak 2022 günü 49 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
ⓘBu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
Kaynak gösterimi
Yaklaşık 60 kelimelik spot yalnızca rakamlar, sıfatsız
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her freguesia içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
Diğer doğal alanlar100 %
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2020
Yapılaşmış alan< 0,1ha
Sakinler< 20
Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 3 yangın başladı; toplam 335 ha (uydu 320 ha ölçtü).
ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Gün
En yüksek
En düşük nem
En şiddetli rüzgâr
Yağış
Tehlike (FWI)
29 Oca
17,1 °C
24 %
32 km/h
0,0 mm
Düşük 8
30 Oca
17,2 °C
24 %
26 km/h
0,0 mm
Düşük 8
31 Oca
16,5 °C
38 %
49 km/h
0,0 mm
Düşük 8
1 Şub
16,9 °C
42 %
46 km/h
0,0 mm
Düşük 8
2 Şub
18,8 °C
42 %
40 km/h
0,0 mm
Düşük 8
3 Şub sonra
12,5 °C
69 %
27 km/h
0,2 mm
Çok düşük 4
4 Şub sonra
11,6 °C
75 %
22 km/h
0,3 mm
Çok düşük 3
5 Şub sonra
14,4 °C
50 %
33 km/h
0,0 mm
Çok düşük 4
6 Şub sonra
15,0 °C
43 %
32 km/h
0,0 mm
Çok düşük 5
7 Şub sonra
18,8 °C
39 %
32 km/h
0,0 mm
Düşük 7
8 Şub sonra
17,6 °C
33 %
33 km/h
0,0 mm
Düşük 8
9 Şub sonra
16,9 °C
48 %
30 km/h
0,0 mm
Düşük 7
10 Şub sonra
15,3 °C
58 %
32 km/h
0,3 mm
Düşük 7
11 Şub sonra
14,7 °C
69 %
29 km/h
0,1 mm
Çok düşük 4
12 Şub sonra
12,3 °C
71 %
21 km/h
0,0 mm
Çok düşük 4
İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar
7,7 FWI ve %24 en düşük nemle başladı; öncesinde: 19 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 50.
Başlangıçta FWI7,7
En düşük nem24 %
Yağmursuz gün19
bu yangınseçilen ikizlerbölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer
En benzer ikizlerin şekilleri
Bu yangın · Arcos de Valdevez yangını, Ocak 2022
320 ha5 günFWI 7,7En düşük nem 24 %
Encinedo yangını, Nisan 2023
255 ha3 günFWI 8,1En düşük nem 24 %140 km uzakta, 2023
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 12 Nis tarihinde 4,7 mm.
bitişteki yağmur (medyan; 50 ikizden 45 tanesinde)
İkizlerinin medyanından 1,7 kat büyüktü ve 5 gün sürdü (medyan: 2 gün).
50 ikizinden yalnızca 13 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 50 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,7 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
Nasıl bitti
—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
49km/h · en sert esinti
2 Şub tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 50 ikizden 45, medyan 3,7 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Bir ikiz nasıl seçilir
Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
↔
Önce · 22 Oca 2022
Sonra · 9 Şub 2022
Sentinel-2 o gün buradan geçmedi. Başka bir tarih deneyin ya da her gün olan yalancı rengi kullanın.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus
3 Şubat 2022 tarihinde yangının yanındaki hava 22 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 16 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,1 katı.
PM2,5 zirvesi22µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün1gün
PM1030µg/m³
DSÖ 15
30 Oca1 Şub3 Şub5 Şub
İyiMakulOrtaKötüÇok kötüAşırı
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu· 13Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.›
⬇ CSV indirSaatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 29 Ocak 2022 ile 2 Şubat 2022 arasında yandı (5 gün). Yanan alan sınırı ise 2 Şubat 2022 – 2 Şubat 2022 tarihlerini veriyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 3 yangının en büyüğü 2 Şubat 2022 saat 08:46'da tespit edildi ve 2 Şubat 2022 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 320 hektar (3,2 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi freguesialar yandı?
Yangın 2 freguesia’ya girdi: São Jorge e Ermelo (302 ha, 12 %); Soajo (19 ha, 0,3 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş São Jorge e Ermelo sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 18,8 °C’ye ulaştı, nem %24’e düştü ve rüzgâr 49 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 8 oldu, sınıf: Düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 50. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 185 ha oldu; 12 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 50 ikizinden yalnızca 13 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 50 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,7 mm getirdi.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
⚑Hata bildirBunu nereden biliyoruz›
Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 2 Şubat 2022–2 Şubat 2022 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 13 VIIRS sıcak noktası.
ICNF ile karşılaştırma: 335 ha resmi alana karşı sınırdan 320 ha; fark %25’in altında.
Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. Freguesia başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.