שטח שרוף
תואם לרשמיהיקף שפרסם EFFIS (Copernicus).
- מקור
- EFFIS (Copernicus)
- תאריך
- ההיקף עודכן ב-21 באוקטובר 2022
+− אימות
ICNF: 335 הקטאר (רשומות מותאמות: 3). הפרש הדף מול הרשומה הרשמית: −4.5%. התאמה מ-1 בנובמבר 2026.
השריפה פרצה ב-29 בינואר 2022 בשטח São Jorge e Ermelo, פורטוגל, והלוויינים ראו אותה בוערת במשך 5 ימים. קופרניקוס מדדה על גבי צילומי לוויין קו היקף שרוף של 320 הקטר, המתפרס על פני 2 פרגזיות. לפי ICNF, הגדולה מבין 3 השריפות שתועדו זוהתה ב-2 בפברואר 2022 בשעה 08:46 והוכרזה ככבויה ב-2 בפברואר 2022.
זו השריפה ה-9 בגודלה ב-Arcos de Valdevez מאז 2016 (מתוך 29 עם דף). מקום 41 בפורטוגל ב-2022, מתוך 107.
היקף שפרסם EFFIS (Copernicus).
ICNF: 335 הקטאר (רשומות מותאמות: 3). הפרש הדף מול הרשומה הרשמית: −4.5%. התאמה מ-1 בנובמבר 2026.
29 בינו׳ 2022 – 2 בפבר׳ 2022: היום הראשון והאחרון עם אש בדף.
ICNF הכריז שהשריפה כובתה ב-2 בפברואר 2022. לוויינים עשויים לראות גחלים גם אחר כך.
דיווח לפי ICNF: 2 בפברואר 2022 בשעה 08:46. גורם רשמי: רשלנות.
היום הראשון עם אש בדף (לוויין או היקף): 29 בינואר 2022.
זיהויי VIIRS ברזולוציה של 375 מ'. הזיהוי החזק ביותר: 66 MW.
אין רשומה רשמית להשוואה. כל זיהוי הוא פיקסל שזוהה במעבר אחד של לוויין, לא שריפה נפרדת.
סך הספק הקרינה ב-2 בפברואר 2022; זיהויים באותו יום: 9.
הספק הקרינה של האש (FRP) מודד את האנרגיה שהאש פולטת כשהלוויין עובר. בסיכום יומי הוא משווה עוצמה, לא שטח.
מדד סכנת השריפות המטאורולוגי FWI (השיטה הקנדית) ש-WorldFires מחשבת ליום שבו התחילה השריפה. ימים רצופים ללא גשם לפני כן: 19.
זהו מדד שחושב מנתוני מודל מזג אוויר, לא מדידה של השריפה ולא אזהרה רשמית. אזהרות סכנה מפרסמת הרשות המוסמכת בכל מדינה. מספר חירום והתרעות רשמיות
מקסימום 18.8 °C ולחות מינימלית 42% ב-2 בפברואר 2022; משבי רוח של 49 קמ"ש ב-31 בינואר 2022.
אלה ערכי מודל לתא של כ-25 ק"מ, לא של תחנה: הם עשויים להיות שונים ממה שנמדד בשטח.
יומן השינויים של הדף הזה מתנהל מאז 24 באוקטובר 2026: בכל לילה משווים את מה שהוא מפרסם ורושמים את ההבדל. מה שקדם לכך משוחזר לפי התאריך של כל מקור ומסומן כמשוחזר.
בכל לילה נשמרת תמונת מצב של מה שהדף מציג. אם משהו משתנה, הוא מופיע ברשימה כרשומת יומן.
הגרסה שומרת שטח, תאריכים, שם ורשומה רשמית; השטח כפי שנרשם (שינויים של פחות מ-2% אינם נרשמים). המפה, זיהויי החום ומזג האוויר מוצגים תמיד כפי שהם היום.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-01-29 | 0 | 0 | 17.1 | 2.2 | 24 | 12.5 | 32 | 0 | 7.7 | bajo | 1 |
| 2022-01-30 | 0 | 0 | 17.2 | 2.8 | 24 | 10.9 | 25.6 | 0 | 7.8 | bajo | 1 |
| 2022-01-31 | 0 | 0 | 16.5 | 0.2 | 38 | 14 | 48.6 | 0 | 8.1 | bajo | 1 |
| 2022-02-01 | 4 | 11 | 16.9 | 5 | 42 | 13.9 | 46.4 | 0 | 7.6 | bajo | 1 |
| 2022-02-02 | 9 | 265 | 18.8 | 6.9 | 42 | 13.1 | 39.6 | 0 | 7.7 | bajo | 1 |
| 2022-02-03 | 0 | 0 | 12.5 | 4 | 69 | 8.6 | 27 | 0.2 | 3.8 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-04 | 0 | 0 | 11.6 | 4.9 | 75 | 8.9 | 21.6 | 0.3 | 2.7 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-05 | 0 | 0 | 14.4 | 3.5 | 50 | 12 | 32.8 | 0 | 4.1 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-06 | 0 | 0 | 15 | 1.5 | 43 | 11.2 | 32.4 | 0 | 5 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-07 | 0 | 0 | 18.8 | 3.7 | 39 | 12.6 | 31.7 | 0 | 6.7 | bajo | 0 |
| 2022-02-08 | 0 | 0 | 17.6 | 4.9 | 33 | 13.2 | 33.1 | 0 | 8.1 | bajo | 0 |
| 2022-02-09 | 0 | 0 | 16.9 | 4.3 | 48 | 10.1 | 30.2 | 0 | 7.1 | bajo | 0 |
| 2022-02-10 | 0 | 0 | 15.3 | 5.4 | 58 | 14 | 32 | 0.3 | 6.7 | bajo | 0 |
| 2022-02-11 | 0 | 0 | 14.7 | 6.3 | 69 | 10 | 29.2 | 0.1 | 4.4 | muy_bajo | 0 |
| 2022-02-12 | 0 | 0 | 12.3 | 4.8 | 71 | 8.8 | 20.9 | 0 | 3.6 | muy_bajo | 0 |
הקובץ נוצר בדפדפן שלכם מנתוני הדף הזה: קובץ אחד לכל שריפה, מסוכם לפי יום ובלי זיהויים בודדים.
מתעדכן מעצמו כל עוד השריפה פעילה ומקשר לדף הזה. בחינם, עם הקרדיט שבתחתית.
מקורות הדף: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ICNF, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · איך אנחנו בונים את דפי השריפות: מתודולוגיה
עוצמת הקרינה שזוהתה בכל יום, במגה-וואט, ומספר מוקדי החום. העמודה במגנטה מסמנת את יום השיא.
כשפרצה, עברו 19 ימים בלי גשם (מ"מ אחד או יותר).
100% מקו ההיקף חופפים לשריפות קודמות שתועדו מאז 2016: 321 הקטר ב-2016.
השטח שנשרף בתוך כל פרגזיה, לפי הצלבה של קו ההיקף הרשמי עם הגבולות המנהליים. המרחק נמדד מהנקודה שמסמנת את מרכז כל אזור עד האש הקרובה ביותר: גם אם האש נעצרה במרחק קילומטר, אין פירוש הדבר שהגיעה לבתים.
כיסוי הקרקע בתוך קו ההיקף לפי Corine Land Cover, כפי שמדווחת קופרניקוס.
בתוך קו ההיקף לא היה שטח בנוי של ממש וכמעט איש לא גר בו (GHSL 2020, הערכה לוויינית).
זוהי הערכה בתאים של 100 מ' שנעשתה מתצלומי לוויין ומפקדי אוכלוסין: אין פירוש הדבר שבתים נשרפו או שהיו נפגעים. בתוך קו ההיקף יש גם שטחים שלא בערו.
מקור: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ו-GHS-POP R2023A), המרכז המשותף למחקר (JRC) של הנציבות האירופית, © האיחוד האירופי, CC BY 4.0. הסכום בתוך קו ההיקף חושב בידי WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
לפי ICNF, בתוך קו ההיקף הזה פרצו 3 שריפות בתאריכים האלה, ובסך הכול 335 הקטר (הלוויין מדד 320 הקטר).
ICNF רושם בנפרד כל שריפה שהתחילה בזמן אחר או במקום אחר; הלוויין רואה שטח שרוף אחד, ולכן הדף הזה מקבץ אותן. המספרים במפה מראים היכן התחילה כל אחת.
סך הכול לפי ICNF: 335 הקטאר, 105 % מתוך 320 הקטאר של היקף הלוויין.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). זהו הרישום המבצעי של הגוף: הנתונים שלו עשויים להתעדכן כשתיסגר הסטטיסטיקה של השנה.
ניתוח חוזר ERA5 של ECMWF במיקום השריפה, המקור המקובל למזג אוויר בתאריכי עבר, ומדד סכנת השריפות הקנדי (FWI), אותה מערכת שבה משתמשת קופרניקוס, ש-WorldFires מחשבת מהנתונים האלה. הימים שאחרי השריפה נמשכים עד הגשם הראשון.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| יום | מקסימום | לחות מזערית | משב מרבי | גשם | סכנה (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 29 בינו׳ | 17.1 °C | 24 % | 32 km/h | 0.0 mm | נמוכה 8 |
| 30 בינו׳ | 17.2 °C | 24 % | 26 km/h | 0.0 mm | נמוכה 8 |
| 31 בינו׳ | 16.5 °C | 38 % | 49 km/h | 0.0 mm | נמוכה 8 |
| 1 בפבר׳ | 16.9 °C | 42 % | 46 km/h | 0.0 mm | נמוכה 8 |
| 2 בפבר׳ | 18.8 °C | 42 % | 40 km/h | 0.0 mm | נמוכה 8 |
| 3 בפבר׳ אחרי | 12.5 °C | 69 % | 27 km/h | 0.2 mm | נמוכה מאוד 4 |
| 4 בפבר׳ אחרי | 11.6 °C | 75 % | 22 km/h | 0.3 mm | נמוכה מאוד 3 |
| 5 בפבר׳ אחרי | 14.4 °C | 50 % | 33 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 4 |
| 6 בפבר׳ אחרי | 15.0 °C | 43 % | 32 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 5 |
| 7 בפבר׳ אחרי | 18.8 °C | 39 % | 32 km/h | 0.0 mm | נמוכה 7 |
| 8 בפבר׳ אחרי | 17.6 °C | 33 % | 33 km/h | 0.0 mm | נמוכה 8 |
| 9 בפבר׳ אחרי | 16.9 °C | 48 % | 30 km/h | 0.0 mm | נמוכה 7 |
| 10 בפבר׳ אחרי | 15.3 °C | 58 % | 32 km/h | 0.3 mm | נמוכה 7 |
| 11 בפבר׳ אחרי | 14.7 °C | 69 % | 29 km/h | 0.1 mm | נמוכה מאוד 4 |
| 12 בפבר׳ אחרי | 12.3 °C | 71 % | 21 km/h | 0.0 mm | נמוכה מאוד 4 |
היא התחילה ב-FWI של 7.7 ובלחות מינימלית של 24%; לפני כן: 19 ימים בלי גשם. שריפות באזור שהתחילו במזג אוויר כזה מאז 2016: 50.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 4.7 מ"מ ב-12 באפר׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 6.0 מ"מ ב-7 באפר׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.7 מ"מ ב-30 במרץ.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.1 מ"מ ב-20 בפבר׳.
גשם ראשון (מ"מ אחד או יותר) אחרי הסוף: 1.5 מ"מ ב-6 באפר׳.
היא הייתה גדולה פי 1.7 מהחציון של התאומות שלה ונמשכה 5 ימים (חציון: יומיים).
רק 13 מתוך 50 התאומות שלה שרפו יותר. מזג האוויר של היום הראשון לא מסביר הכול: גם הרוח בימים שאחריו, חומר הבעירה והכיבוי משפיעים. ב-5 מתוך 50 לא ירד אפילו מ"מ אחד בעשרת הימים שאחרי הסוף: הן כבו בלי גשם. בשאר, יום הגשם הראשון הביא חציון של 3.7 מ"מ.
זהו מאגר של מקרים מקבילים: הוא מראה מה קורה בדרך כלל, לא מה יקרה. מתחת ל-15 תאומות איננו נותנים מספרים. איך אנחנו מחשבים
סיום השריפה נרשם ב-2 בפבר׳, ובעשרת הימים שאחר כך לא ירד אפילו מ"מ אחד: היא כבתה בלי גשם. תאומות עם גשם בסופן: 45 מתוך 50, עם חציון של 3.7 מ"מ.
מזג האוויר בעמוד: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
גררו את הקו כדי להשוות את אותו שטח לפני השריפה ואחריה.
אם היום מעונן, החליפו תאריך: כל לוויין חולף פעם ביום. בצבע מדומה השטח השרוף נראה חום או אדמדם.
ב-3 בפברואר 2022 האוויר ליד השריפה הגיע ל-22 µg/m³ של PM2.5. הממוצע באותו יום היה 16: פי 1.1 מהערך היומי המומלץ של ארגון הבריאות העולמי (15).
חלקיקים לפי מודל CAMS של קופרניקוס במרכז קו ההיקף; אלה אינן מדידות בכל יישוב. העמודה הבהירה היא השעה הגרועה ביותר, והכהה היא הממוצע היומי.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| תאריך ושעה | לוויין | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
זיהוי לווייני אינו דיווח רשמי. את הנתונים הסופיים ואת מצב השריפה מפרסם שירות החירום של כל מדינה.
מספר חירום: 112 · מספר חירום והתרעות רשמיות
אימות לווייני
אין שינויים מאז 24 באוקטובר 2026.
הדף נבנה מנתוני לוויין ומרישומים רשמיים, ולפעמים הוא טועה: תאריכים לא נכונים, היישוב הלא נכון, שתי שריפות שאוחדו או משהו שבכלל לא היה שריפת יער. אם אתם מכירים את השריפה הזאת מקרוב — גרים שם, ראיתם אותה, השתתפתם בכיבוי או סיקרתם אותה כעיתונאים — ספרו לנו מה קרה באמת ואנחנו נבדוק.
קו ההיקף וכיסוי הקרקע לקוחים ממערכת המידע האירופית על שריפות יער (EFFIS) של קופרניקוס, נמדדו על גבי צילומי MODIS ו-Sentinel-2 ופורסמו ברישיון CC BY 4.0. זיהויי החום מגיעים מחיישני VIIRS שעל הלוויינים Suomi-NPP ו-NOAA-20, ומופצים על ידי NASA FIRMS ברזולוציה של 375 מטר. גבולות הפרגזיות לקוחים מ-geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). את השטח בכל פרגזיה מחשבת WorldFires בהצלבה של קו ההיקף עם הגבולות האלה, ולכן הוא עשוי להיות שונה מעט מהנתון הרשמי של כל מדינה.