Arcos de Valdevez yangını, 8 Ağustos 2016 Soajo, São Jorge e Ermelo, Gondoriz
Yangın 8 Ağustos 2016 tarihinde Soajo, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 9 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 6.662 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 9 ilçe arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 4 yangının en büyüğü 8 Ağustos 2016 saat 02:11'da tespit edildi ve 13 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
2016’dan beri Arcos de Valdevez bölgesinin en büyük yangını (sayfası olan 29 yangın arasında). 2016 yılında Portekiz sıralamasında 4., 180 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 6.662ha
- Copernicus yanık sınırı
- Süre
- 9gün
- 8 Ağu 2016 – 16 Ağu 2016
- Etkilenen ilçeler
- 9
- freguesia
- Başlangıç
- 8 Ağu
- 2016
- Sıcak noktalar
- 497
- tek bir noktada: 89 MW
- Başlangıçta tehlike
- 38
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 606MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 19 Ağu tarihinde 2,7 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Lizbon sınırı: geoBoundaries · geoBoundaries, DG Territory (CC0 1.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
1.888 ha 8 Ağu tarihinde ulaştı32 %
-
São Jorge e Ermelo 713 nüfus · ateş merkeze ulaştı1.295 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı53 %
-
Gondoriz merkeze 1,8 km1.069 ha 8 Ağu tarihinde ulaştı31 %
-
Cabana Maior 177 nüfus · ateş merkeze ulaştı889 ha 8 Ağu tarihinde ulaştı66 %
-
Vale 662 nüfus · merkeze 0,7 km732 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı49 %
-
673 ha 9 Ağu tarihinde ulaştı16 %
-
Gavieira 258 nüfus · merkeze 3,0 km105 ha 16 Ağu tarihinde ulaştı1,8 %
-
Britelo 379 nüfus · merkeze 0,6 km8 ha0,7 %
-
Grade e Carralcova 450 nüfus · merkeze 2,8 km8 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı0,6 %
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
- Diğer doğal alanlar64 %
- Çalılık ve geçiş ormanı31 %
- Tarım alanları2,5 %
- Karışık orman2,3 %
Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 95 %
- LIC Peneda / Gerês PTCON0001
- ZEPA Serra do Gerês PTZPE0002
Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2015Sınırın içinde yaklaşık 8,0 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 300 kişi yaşıyordu (GHSL 2015, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
ICNF verilerine göre 4 yangından oluşan kompleks
ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 4 yangın başladı; toplam 5.414 ha (uydu 6.662 ha ölçtü).
ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.
Her biri ne zaman yandı
1 4.444 ha 2 953 ha 3 6 ha 4 10 ha- 1 Arcos de Valdevez Cabana Maior 8 Ağustos 2016 · 02:11 4.444 ha · 13 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: kasıt
- 2 Arcos de Valdevez Cabreiro 10 Ağustos 2016 · 21:59 953 ha · 11 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
- 3 Arcos de Valdevez Cabreiro 15 Ağustos 2016 · 16:37 6 ha · 15 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: yeniden alevlenme
- 4 Arcos de Valdevez Gavieira 16 Ağustos 2016 · 09:50 10 ha · 16 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
ICNF verilerine göre toplam: 5.414 ha, uydu çevresindeki 6.662 ha'nın % 81'i.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.
Basınla karşılaştırıldı
30 Eylül 2026 tarihinde karşılaştırıldıBu sayfayı yangın söndükten sonra yayımlanan 4 kaynakla karşılaştırdık. Kaynakların eklediği bilgiler:
- Diğer adı
- Incêndio de Arcos de Valdevez · Incêndio do Soajo · Incêndio do Mezio
- Kaynaklara göre birleşen birkaç ayrı yangın:
- Soajo / Vilar de Suente / Mezio (Arcos de Valdevez) 8 Ağustos 2016 4.444 ha
- Cabreiro / Mata do Ramiscal (Arcos de Valdevez) 10 Ağustos 2016 953 ha
- Gavieira (Arcos de Valdevez) 8 Ağustos 2016
- Açıklanan resmi alan: 5.413 ha (uydu 6.662 ha ölçtü)
- Söndürüldüğü açıklandı: 13 Ağustos 2016
Kaynaklar
- Incêndio em Arcos de Valdevez: pessoas voltaram a casa, mas ainda há perigo — Observador, 11 Ağustos 2016
- Está a arder uma das jóias do Gerês — Observador, 10 Ağustos 2016
- Incêndios. Residentes retirados de 50 habitações de aldeia do Soajo, Arcos de Valdevez — Observador, 8 Ağustos 2016
- Mata do Ramiscal: Chamas consumiram parte significativa deste santuário da biodiversidade — Radio Geice
Resmi rakamlar uydudan farklı ölçülür ve bazen yangının yalnızca bir bölümünü kapsar.
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 Ağu | 34,3 °C | 27 % | 48 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 9 Ağu | 25,8 °C | 46 % | 59 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 10 Ağu | 27,0 °C | 29 % | 48 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 11 Ağu | 29,0 °C | 13 % | 39 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 12 Ağu | 29,9 °C | 27 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 13 Ağu | 28,0 °C | 25 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 14 Ağu | 28,4 °C | 32 % | 22 km/h | 0,4 mm | Yüksek 30 |
| 15 Ağu | 27,1 °C | 47 % | 30 km/h | 1,6 mm | Düşük 11 |
| 16 Ağu | 22,9 °C | 47 % | 36 km/h | 0,0 mm | Orta 16 |
| 17 Ağu sonra | 21,9 °C | 64 % | 36 km/h | 0,9 mm | Düşük 11 |
| 18 Ağu sonra | 24,1 °C | 39 % | 28 km/h | 0,0 mm | Orta 17 |
| 19 Ağu sonra | 20,5 °C | 60 % | 36 km/h | 2,7 mm | Çok düşük 5 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus13 Ağustos 2016 tarihinde yangının yanındaki hava 47 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 31 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,1 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 497Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 7.225 haPonte da Barca Entre Ambos-os-Rios, Ermida e GermilTemmuz 2025 · 11 gün · 9 km uzakta
- 3.074 haEntrimoEylül 2016 · 7 gün · 13 km uzakta
- 3.893 haMonção MerufeEkim 2017 · 2 gün · 18 km uzakta
- 3.333 haAs NevesEkim 2017 · 1 gün · 27 km uzakta
- 3.240 haMuíñosEkim 2017 · 2 gün · 27 km uzakta
- 9.224 haCabração e Moreira do LimaAğustos 2016 · 5 gün · 31 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Arcos de Valdevez yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 8 Ağustos 2016 ile 16 Ağustos 2016 arasında yandı (9 gün). Yanan alan sınırı ise 8 Ağustos 2016 – 12 Ağustos 2016 tarihlerini veriyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 4 yangının en büyüğü 8 Ağustos 2016 saat 02:11'da tespit edildi ve 13 Ağustos 2016 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
- Ne kadar alan yandı?
- Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 6.662 hektar (66,6 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 9 ilçeye girdi: Soajo (1.888 ha, 32 %); São Jorge e Ermelo (1.295 ha, 53 %); Gondoriz (1.069 ha, 31 %); Cabana Maior (889 ha, 66 %); Vale (732 ha, 49 %); Cabreiro (673 ha, 16 %); Gavieira (105 ha, 1,8 %); Britelo (8 ha, 0,7 %); Grade e Carralcova (8 ha, 0,6 %).
- Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
- Ateş São Jorge e Ermelo merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 34,3 °C’ye ulaştı, nem %13’e düştü ve rüzgâr 59 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 40 oldu, sınıf: Çok yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 8 Ağustos 2016–12 Ağustos 2016 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 497 VIIRS sıcak noktası.
- ICNF ile karşılaştırma: 5.414 ha resmi alana karşı sınırdan 6.662 ha; fark %25’in altında.
- Basın ve kurumlarla doğrulandı: 4 doğrulanmış kaynak.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2015, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.