Incendii în Salamanca
Salamanca, Spania: 22 de incendii cu pagină au intrat în 39 din cele 363 comune ale sale din 2016, cu 27.065 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Cipérez în august 2025, cu 10.833 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 16).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 27.065ha
- Din 2016
- Din județ
- 2,2%
- 12.369 km²
- incendii
- 22
- Din 2016
- comune cu foc
- 39
- din 363
- Cel mai mare incendiu
- 10.833ha
- Cipérez · august 2025
- Locuitori
- 307.404
- 88,0 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Moderat 18° · 31 % · 21 km/h
- lun. 2 Moderat 16° · 34 % · 28 km/h
- mar. 3 Moderat 10° · 43 % · 45 km/h
- mie. 4 Moderat 11° · 43 % · 32 km/h
- joi 5 Scăzut 12° · 36 % · 21 km/h
- vin. 6 Moderat 14° · 34 % · 23 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 15° · 62 % · 45 km/h
- dum. 8 Scăzut 18° · 35 % · 45 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Villaseco de los Reyes 296 loc. 2.971 ha · 22 %
- Serradilla del Arroyo 136 loc. 2.883 ha · 36 %
- Morasverdes 230 loc. 2.764 ha · 53 %
- Puertas 66 loc. 2.092 ha · 33 %
- Espadaña 32 loc. 1.979 ha · 50 %
- San Felices de los Gallegos 355 loc. 1.956 ha · 24 %
- Cipérez 233 loc. 1.493 ha · 14 %
- Monsagro 129 loc. 1.361 ha · 28 %
- Tremedal de Tormes 34 loc. 1.059 ha · 32 %
- Serradilla del Llano 1.058 ha · 16 %
- Candelario 832 loc. 929 ha · 15 %
- El Maíllo 282 loc. 843 ha · 18 %
Ce arde în județ
- Alte terenuri naturale30 %
- Vegetație sclerofilă26 %
- Terenuri agricole23 %
- Tufărișuri și tranziție9,3 %
- Foioase6,0 %
- Conifere5,4 %
- Pădure mixtă0,9 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 3×San Felices de los Gallegos1.956 ha
- 3×Candelario929 ha
- 3×Villarino de los Aires179 ha
- 2×Serradilla del Arroyo2.883 ha
- 2×Serradilla del Llano1.058 ha
- 2×El Maíllo843 ha
- 2×Bañobárez115 ha
- 2×Trabanca14 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 10.833 haCipérez Espadañaaugust 2025 · 4 zile
- 9.223 haLadrillariulie 2022 · 8 zile din 12.687 ha în total
- 1.490 haSan Felices de los Gallegos17 august 2021 · 2 zile
- 960 haMedinilla24 august 2017 · 3 zile din 1.948 ha în total
- 635 haOlmedo de Camacesseptembrie 2016 · 1 zi
- 534 haCandelarioiulie 2022 · 7 zile din 602 ha în total
- 495 haAldeadávila de la Riberaiulie 2017 · 4 zile
- 406 haPereña de la Riberaoctombrie 2017 · 1 zi
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 212 | Berrocal de Huebra 199 ha |
| 2025 | 3 | 11.348 | Cipérez 10.833 ha |
| 2023 | 1 | 160 | Candelario 160 ha |
| 2022 | 2 | 9.756 | Ladrillar 9.223 ha |
| 2021 | 3 | 1.901 | San Felices de los Gallegos 1.490 ha |
| 2020 | 1 | 161 | Bañobárez 161 ha |
| 2017 | 6 | 2.478 | Medinilla 960 ha |
| 2016 | 3 | 1.049 | Olmedo de Camaces 635 ha |
Toate incendiile din Salamanca · 22
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 9 haPinofranqueadoaugust 2026 · 4 zile din 4.004 ha în total
- 4 haFermoselleiulie 2026 · 4 zile din 11.099 ha în total
- 199 haBerrocal de Huebraiulie 2026 · 2 zile
- 280 haEl Payoaugust 2025 · 2 zile
- 10.833 haCipérez Espadañaaugust 2025 · 4 zile
- 235 haJarillaaugust 2025 · 9 zile din 17.317 ha în total
- 160 haCandelariomartie 2023 · 2 zile
- 9.223 haLadrillariulie 2022 · 8 zile din 12.687 ha în total
- 534 haCandelarioiulie 2022 · 7 zile din 602 ha în total
- 261 haSan Felices de los Gallegos17 august 2021 · 1 zi
- 1.490 haSan Felices de los Gallegos17 august 2021 · 2 zile
- 151 haSerradilla del Arroyoiunie 2021 · 2 zile
- 161 haBañobárezaugust 2020 · 1 zi
- 406 haPereña de la Riberaoctombrie 2017 · 1 zi
- 220 haSan Felices de los Gallegosseptembrie 2017 · 1 zi
- 13 haFermoselle26 august 2017 · 9 zile din 2.199 ha în total
- 960 haMedinilla24 august 2017 · 3 zile din 1.948 ha în total
- 383 haGallegos de Argañániulie 2017 · 1 zi
- 495 haAldeadávila de la Riberaiulie 2017 · 4 zile
- 635 haOlmedo de Camacesseptembrie 2016 · 1 zi
- 105 haVillarino de los Airesaugust 2016 · 2 zile
- 309 haSerradilla del Llanoaugust 2016 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/El Instituto Nacional de Estadstica (National Institute of Statistics (INE) Data License). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.