Sari la conținut
worldfires
ES · Spania · →

Incendiul de la Fermoselle, iulie 2026 Villar del Buey, Fariza, Fermoselle

Stins · ultima detecție 1 aug. 2026, 14:25 UTC

Focul a început pe 29 iulie 2026 în comuna Fermoselle, Spania, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 11.099 hectare, repartizat între 6 comune.

Este al 4-lea ca mărime din Zamora din 2016 (din 45 cu pagină). Al 6-lea din Spania în 2026, din 196.

Compară cu…
Suprafață arsă
11.099ha
perimetru Copernicus
Durată
≈ 4zile
29 iul. 2026 – 1 aug. 2026
Comune afectate
6
comune
A început pe
29 iul.
2026
Focare termice
103
într-un singur focar: 168 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
565MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 29 iul.1 aug.
1 aug. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

29 iul. 2026 · 1.896 MW · 65 30 iul. 2026 · 211 MW · 15 31 iul. 2026 · 19 MW · 13 1 aug. 2026 · 134 MW · 10
29 iul. 30 iul. 31 iul. 1 aug.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

35°maximă
42km/h · rafală maximă
18%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 17 zile când a început.

Zona mai arsese

11 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.173 ha în 2017, 2 ha în 2021.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 47 % din suprafața pe care o are București (111 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Villar del Buey 483 loc. · la 1,3 km de centru
    4.103 ha a ajuns pe 29 iul.
    30 %
  2. Fariza 487 loc. · la 1,0 km de centru
    2.951 ha a ajuns pe 30 iul.
    33 %
  3. Fermoselle 1.131 loc. · la 0,5 km de centru a început aici
    2.414 ha a ajuns pe 29 iul.
    35 %
  4. Muga de Sayago 313 loc. · la 0,7 km de centru
    1.637 ha
    45 %
  5. Villarino de los Aires 727 loc. · la 5,4 km de centru
    3 ha
    0,0 %
  6. Trabanca 159 loc. · la 4,6 km de centru
    1 ha a ajuns pe 29 iul.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Terenuri agricole30 %
  • Vegetație sclerofilă28 %
  • Alte terenuri naturale19 %
  • Tufărișuri și tranziție17 %
  • Foioase5,4 %

Arie protejată Natura 2000 afectată: 74 %

Situri Natura 2000 (Agenția Europeană de Mediu, versiunea 2024) traversate de perimetru.

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită8,8 ha
Locuitori≈ 150

În perimetru se aflau aproximativ 8,8 ha construite și locuiau aproximativ 150 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Verificat cu presa

Verificat la 29 septembrie 2026

Am comparat această fișă cu 2 surse publicate după stingerea incendiului. Iată ce adaugă:

Cunoscut și ca
incendio forestal de Fermoselle · incendio de los Arribes del Duero
Declarat stins: 19 august 2026

Surse

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
29 iul. 35,4 °C 21 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 iul. 34,0 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 51
31 iul. 31,5 °C 19 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
1 aug. 33,1 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
2 aug. după 31,1 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
3 aug. după 28,7 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
4 aug. după 27,7 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 35
5 aug. după 31,4 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 33
6 aug. după 32,8 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 35
7 aug. după 32,8 °C 26 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
8 aug. după 33,9 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
9 aug. după 29,5 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
10 aug. după 32,0 °C 23 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 38
11 aug. după 34,0 °C 22 % 18 km/h 0,0 mm Ridicat 36

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 22 iul. 2026
După · 8 aug. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 1 august 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 65 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 27: de 1,8 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,565 µg/m³
Zile peste prag3 zile
PM1082 µg/m³
Grosime optică0,55
27282930311
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 103Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Spania ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Fermoselle?
Perimetrul oficial dă doar data de început (29 iulie 2026). Sfârșitul vine din focarele termice din interiorul perimetrului: a ars până pe 1 august 2026 (4 zile de la 29 iulie 2026), ultima zi cu focare înainte de peste 10 zile la rând fără niciunul, deci este aproximativ.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 11.099 hectare (111,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 6 comune: Villar del Buey (4.103 ha, 30 %); Fariza (2.951 ha, 33 %); Fermoselle (2.414 ha, 35 %); Muga de Sayago (1.637 ha, 45 %); Villarino de los Aires (3 ha, 0,0 %); Trabanca (1 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Fermoselle și s-a oprit la 0,5 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 35,4 °C, o umiditate minimă de 18 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 52, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Spania (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale ›

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 29 iulie 2026 → 1 august 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Perimetrul oficial nu are dată de sfârșit: sfârșitul este ultima zi cu focare VIIRS în interiorul perimetrului înainte de o pauză de peste 10 zile (cel mult 150 de zile), deci este aproximativ. 103 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Verificat în presă și la autorități; surse confirmate: 2.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.