Incendii în Proença-a-Nova
Proença-a-Nova, Portugalia: 9 incendii cu pagină au intrat în 4 din cele 4 freguesii ale sale din 2016, cu 19.476 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Sertã în 23 iulie 2017, cu 7.629 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 15).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 19.476ha
- Din 2016
- Din județ
- 57%
- 340 km²
- incendii
- 9
- Din 2016
- comune cu foc
- 4
- din 4
- Cel mai mare incendiu
- 7.629ha
- Sertã · 23 iulie 2017
- Locuitori
- 6.545
- 2.975,7 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- lun. 26 Moderat 23° · 36 % · 28 km/h
- mar. 27 Moderat 20° · 51 % · 35 km/h
- mie. 28 Moderat 23° · 35 % · 23 km/h
- joi 29 Moderat 23° · 33 % · 21 km/h
- vin. 30 Moderat 24° · 28 % · 16 km/h
- sâm. 31 Moderat 23° · 33 % · 25 km/h
- dum. 1 Moderat 21° · 48 % · 45 km/h
- lun. 2 Moderat 22° · 42 % · 41 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Proença a Nova e Peral 4.498 loc. 8.847 ha · 52 %
- União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira 6.363 ha · 53 %
- Montes da Senhora 1.641 loc. 2.612 ha · 71 %
- São Pedro do Esteval 406 loc. 1.654 ha · 24 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție56 %
- Conifere17 %
- Terenuri agricole14 %
- Foioase5,7 %
- Pădure mixtă4,0 %
- Alte terenuri naturale2,4 %
- Vegetație sclerofilă1,0 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 6×Proença a Nova e Peral8.847 ha
- 6×União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira6.363 ha
- 2×Montes da Senhora2.612 ha
- 2×São Pedro do Esteval1.654 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 7.629 haSertã Várzea dos Cavaleiros23 iulie 2017 · 6 zile din 36.849 ha în total
- 5.437 haCastelo Branco Montes da Senhoraaugust 2023 · 2 zile din 6.679 ha în total
- 3.027 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beiraseptembrie 2020 · 8 zile din 15.536 ha în total
- 1.094 haProença-a-Nova Proença a Nova e Peralseptembrie 2016 · 1 zi
- 1.010 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 septembrie 2026 · 9 zile
- 538 haOleiros Ermida e Figueiredoiulie 2020 · 3 zile din 5.951 ha în total
- 394 haSertãseptembrie 2017 · 2 zile din 3.966 ha în total
- 240 haProença-a-Nova São Pedro do Estevaliulie 2026 · 1 zi
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 1.357 | Proença-a-Nova 1.010 ha |
| 2023 | 1 | 5.437 | Castelo Branco 5.437 ha |
| 2020 | 2 | 3.565 | Proença-a-Nova 3.027 ha |
| 2017 | 2 | 8.023 | Sertã 7.629 ha |
| 2016 | 1 | 1.094 | Proença-a-Nova 1.094 ha |
Toate incendiile din Proença-a-Nova · 9
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.010 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 septembrie 2026 · 9 zile
- 107 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beira14 septembrie 2026 · 2 zile
- 240 haProença-a-Nova São Pedro do Estevaliulie 2026 · 1 zi
- 5.437 haCastelo Branco Montes da Senhoraaugust 2023 · 2 zile din 6.679 ha în total
- 3.027 haProença-a-Nova União das freguesias de Sobreira Formosa e Alvito da Beiraseptembrie 2020 · 8 zile din 15.536 ha în total
- 538 haOleiros Ermida e Figueiredoiulie 2020 · 3 zile din 5.951 ha în total
- 394 haSertãseptembrie 2017 · 2 zile din 3.966 ha în total
- 7.629 haSertã Várzea dos Cavaleiros23 iulie 2017 · 6 zile din 36.849 ha în total
- 1.094 haProença-a-Nova Proença a Nova e Peralseptembrie 2016 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.