Incendii în MISIONES
MISIONES, Paraguay: 51 de incendii cu pagină au intrat în 9 din cele 10 districte ale sale din 2016, cu 110.705 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la San Ignacio în 4 februarie 2023, cu 8.654 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 5).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 110.705ha
- Din 2016
- Din județ
- 14%
- 8.191 km²
- incendii
- 51
- Din 2016
- comune cu foc
- 9
- din 10
- Cel mai mare incendiu
- 8.654ha
- San Ignacio · 4 februarie 2023
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mie. 28 Foarte scăzut 27° · 46 % · 28 km/h
- joi 29 Foarte scăzut 26° · 46 % · 27 km/h
- vin. 30 Foarte scăzut 27° · 46 % · 24 km/h
- sâm. 31 Scăzut 29° · 41 % · 23 km/h
- dum. 1 Scăzut 31° · 45 % · 22 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 30° · 62 % · 26 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 29° · 84 % · 49 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 28° · 83 % · 36 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- San Juan Bautista 29.753 ha · 14 %
- San Ignacio 25.741 ha · 17 %
- Ayolas 23.302 ha · 27 %
- Santiago 9.011 ha · 10 %
- Yabebyry 8.919 ha · 14 %
- San Miguel 7.560 ha · 13 %
- Santa Rosa 3.651 ha · 4,3 %
- Villa Florida 2.310 ha · 8,6 %
- Santa Maria 457 ha · 1,2 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 18×San Juan Bautista29.753 ha
- 15×San Ignacio25.741 ha
- 13×Ayolas23.302 ha
- 10×Santiago9.011 ha
- 8×Yabebyry8.919 ha
- 5×Santa Rosa3.651 ha
- 4×San Miguel7.560 ha
- 2×Villa Florida2.310 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 8.654 haSan Ignacio4 februarie 2023 · 18 zile
- 6.223 haSan Miguel15 ianuarie 2022 · 4 zile
- 5.138 haSan Juan Bautista15 martie 2023 · 16 zile
- 4.724 haSan Juan Bautista13 februarie 2022 · 12 zile
- 4.640 haSan Juan Bautista13 ianuarie 2022 · 6 zile
- 3.666 haAyolas26 ianuarie 2022 · 9 zile
- 3.465 haSan Ignacio28 aprilie 2020 · 2 zile
- 3.427 haSan Ignacio4 februarie 2023 · 18 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1 | 1.511 | San Juan Bautista 1.511 ha |
| 2025 | 1 | 1.626 | San Ignacio 1.626 ha |
| 2024 | 1 | 2.959 | San Juan Bautista 2.959 ha |
| 2023 | 16 | 41.165 | San Ignacio 8.654 ha |
| 2022 | 21 | 48.721 | San Miguel 6.223 ha |
| 2021 | 1 | 1.564 | Santa Rosa 1.564 ha |
| 2020 | 7 | 9.608 | San Ignacio 3.465 ha |
| 2017 | 2 | 3.551 | San Ignacio 1.992 ha |
| 2016 | 1 | 0 | General Artigas 0 ha |
Toate incendiile din MISIONES · 51
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.511 haSan Juan Bautistafebruarie 2026 · 2 zile
- 1.626 haSan Ignaciofebruarie 2025 · 12 zile
- 2.959 haSan Juan Bautistaiunie 2024 · 5 zile
- 1.355 haYabebyryaprilie 2023 · 6 zile din 1.508 ha în total
- 2.348 haVilla Floridamartie 2023 · 4 zile
- 1.678 haYabebyrymartie 2023 · 12 zile
- 1.784 haSan Juan Bautista22 martie 2023 · 3 zile
- 1.975 haAyolasmartie 2023 · 9 zile
- 5.138 haSan Juan Bautista15 martie 2023 · 16 zile
- 1.549 haAyolas12 februarie 2023 · 11 zile
- 1.722 haAyolas10 februarie 2023 · 11 zile
- 1.514 haSan Ignacio9 februarie 2023 · 8 zile
- 2.833 haTacuaras7 februarie 2023 · 23 de zile din 5.259 ha în total
- 3.091 haAyolas5 februarie 2023 · 12 zile
- 3.427 haSan Ignacio4 februarie 2023 · 18 zile
- 8.654 haSan Ignacio4 februarie 2023 · 18 zile
- 1.647 haSantiagoianuarie 2023 · 6 zile
- 3 haCaapucu6 ianuarie 2023 · 7 zile din 1.621 ha în total
- 2.447 haSan Juan Bautistaianuarie 2023 · 8 zile
- 1.639 haSan Juan Bautistamartie 2022 · 3 zile din 2.038 ha în total
- 1.507 haYabebyrymartie 2022 · 9 zile
- 960 haSan Juan Bautista De Ñeembucumartie 2022 · 7 zile din 3.294 ha în total
- 1.863 haAyolas15 februarie 2022 · 13 zile
- 917 haSan Juan Bautista15 februarie 2022 · 4 zile din 1.953 ha în total
- 1.886 haAyolas15 februarie 2022 · 5 zile
- 2.938 haAyolas14 februarie 2022 · 11 zile
- 1.728 haAyolas13 februarie 2022 · 4 zile
- 4.724 haSan Juan Bautista13 februarie 2022 · 12 zile
- 2.312 haSan Ignacio11 februarie 2022 · 9 zile
- 708 haSan Cosme Y Damianfebruarie 2022 · 11 zile din 1.953 ha în total
- 2.745 haAyolas7 februarie 2022 · 9 zile
- 2.119 haSantiagofebruarie 2022 · 4 zile
- 226 haCerrito4 februarie 2022 · 15 zile din 1.861 ha în total
- 1.943 haSan Ignacio1 februarie 2022 · 11 zile
- 2.105 haAyolas29 ianuarie 2022 · 14 zile
- 3.666 haAyolas26 ianuarie 2022 · 9 zile
- 1.769 haSan Miguel17 ianuarie 2022 · 1 zi
- 2.101 haSan Juan Bautista16 ianuarie 2022 · 2 zile
- 6.223 haSan Miguel15 ianuarie 2022 · 4 zile
- 4.640 haSan Juan Bautista13 ianuarie 2022 · 6 zile
- 1.564 haSanta Rosafebruarie 2021 · 6 zile
- 557 haGeneral Delgadonoiembrie 2020 · 4 zile din 2.157 ha în total
- 2 haMbuyapey22 noiembrie 2020 · 5 zile din 2.312 ha în total
- 3.465 haSan Ignacio28 aprilie 2020 · 2 zile
- 3.268 haSan Ignacio28 aprilie 2020 · 4 zile
- 143 haGeneral Delgadoaprilie 2020 · 6 zile din 1.500 ha în total
- 2.160 haSantiagoaprilie 2020 · 10 zile
- 12 haCaapucu6 martie 2020 · 12 zile din 4.366 ha în total
- 1.992 haSan Ignacioiulie 2017 · 5 zile
- 1.559 haSan Juan Bautistaiulie 2017 · 6 zile
- 1 haGeneral Artigasaugust 2016 · 4 zile din 2.081 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Direcion General de Estadica, Encuestas y Censos (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.