Incendii în Caazapá
Caazapá, Paraguay: 31 de incendii cu pagină au intrat în 10 din cele 11 districte ale sale din 2016, cu 83.566 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Fulgencio Yegros în 8 ianuarie 2022, cu 15.235 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 1).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 83.566ha
- Din 2016
- Din județ
- 8,7%
- 9.597 km²
- incendii
- 31
- Din 2016
- comune cu foc
- 10
- din 11
- Cel mai mare incendiu
- 15.235ha
- Fulgencio Yegros · 8 ianuarie 2022
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Scăzut 31° · 32 % · 19 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 32° · 45 % · 35 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 30° · 65 % · 33 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 31° · 70 % · 36 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 30° · 71 % · 46 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 30° · 41 % · 36 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 32° · 43 % · 33 km/h
- sâm. 7 Scăzut 24° · 39 % · 59 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Tavai 31.490 ha · 22 %
- Fulgencio Yegros 27.843 ha · 29 %
- Moises Bertoni 7.879 ha · 11 %
- Maciel 5.360 ha · 13 %
- Caazapa 4.726 ha · 5,6 %
- Yuty 2.829 ha · 2,5 %
- San Juan Nepomuceno 1.319 ha · 1,3 %
- 3 De Mayo 1.313 ha · 1,8 %
- Abai 716 ha · 0,4 %
- General Higinio Morinigo 91 ha · 0,3 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 10×Fulgencio Yegros27.843 ha
- 8×Tavai31.490 ha
- 7×Moises Bertoni7.879 ha
- 4×Maciel5.360 ha
- 4×Caazapa4.726 ha
- 4×Yuty2.829 ha
- 4×3 De Mayo1.313 ha
- 3×San Juan Nepomuceno1.319 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 15.235 haFulgencio Yegros8 ianuarie 2022 · 19 zile
- 13.426 haAlto Veraseptembrie 2020 · 21 de zile din 22.744 ha în total
- 6.417 haTavai19 septembrie 2020 · 20 de zile
- 5.540 haTavai26 septembrie 2020 · 8 zile
- 4.286 haMacielmartie 2025 · 7 zile
- 3.435 haMoises Bertoniianuarie 2022 · 3 zile
- 2.762 haTavaiianuarie 2022 · 11 zile
- 2.515 haTavaifebruarie 2022 · 14 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 2 | 4.667 | Maciel 4.286 ha |
| 2024 | 1 | 1.963 | Caazapa 1.963 ha |
| 2022 | 9 | 30.107 | Fulgencio Yegros 15.235 ha |
| 2021 | 1 | 716 | Paso Yobai 716 ha |
| 2020 | 14 | 41.093 | Alto Vera 13.426 ha |
| 2019 | 2 | 1.815 | Moises Bertoni 1.780 ha |
| 2018 | 1 | 1.553 | Maciel 1.553 ha |
| 2016 | 1 | 1.651 | Fulgencio Yegros 1.651 ha |
Toate incendiile din Caazapá · 31
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 380 haAlto Veramartie 2025 · 10 zile din 1.897 ha în total
- 4.286 haMacielmartie 2025 · 7 zile
- 1.963 haCaazapaiunie 2024 · 7 zile
- 2.515 haTavaifebruarie 2022 · 14 zile
- 3.435 haMoises Bertoniianuarie 2022 · 3 zile
- 1.966 haFulgencio Yegros17 ianuarie 2022 · 8 zile
- 2.762 haTavaiianuarie 2022 · 11 zile
- 2.408 haMacielianuarie 2022 · 9 zile din 3.484 ha în total
- 1.606 haFulgencio Yegros14 ianuarie 2022 · 10 zile
- 141 haAlto Vera12 ianuarie 2022 · 15 zile din 2.412 ha în total
- 41 haSan Pedro del Paranáianuarie 2022 · 18 zile din 3.805 ha în total
- 15.235 haFulgencio Yegros8 ianuarie 2022 · 19 zile
- 716 haPaso Yobaiaugust 2021 · 4 zile din 1.933 ha în total
- 1.609 haFulgencio Yegros9 decembrie 2020 · 10 zile
- 1.991 haFulgencio Yegros9 decembrie 2020 · 7 zile
- 572 ha3 De Mayonoiembrie 2020 · 8 zile din 2.126 ha în total
- 1.868 haMoises Bertoninoiembrie 2020 · 7 zile
- 665 haSan Pedro del Paraná17 noiembrie 2020 · 10 zile din 5.788 ha în total
- 683 haSan Pedro del Paraná13 noiembrie 2020 · 16 zile din 1.781 ha în total
- 1.543 haMoises Bertonioctombrie 2020 · 3 zile
- 5.540 haTavai26 septembrie 2020 · 8 zile
- 6.417 haTavai19 septembrie 2020 · 20 de zile
- 13.426 haAlto Veraseptembrie 2020 · 21 de zile din 22.744 ha în total
- 1.628 haSan Juan Nepomucenoaugust 2020 · 16 zile
- 2.058 haFulgencio Yegros27 aprilie 2020 · 9 zile
- 2.066 haFulgencio Yegros25 aprilie 2020 · 1 zi
- 1.027 haMacielfebruarie 2020 · 19 zile din 1.672 ha în total
- 35 haSan Pedro del Paranáaugust 2019 · 2 zile din 1.507 ha în total
- 1.780 haMoises Bertonifebruarie 2019 · 2 zile
- 1.553 haMacielaugust 2018 · 3 zile
- 1.651 haFulgencio Yegrosiulie 2016 · 6 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Direcion General de Estadica, Encuestas y Censos (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.