Incendii în Nuevo León
Nuevo León, Mexic: 19 incendii cu pagină au intrat în 14 din cele 51 comune ale sale din 2016, cu 72.020 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Santiago în martie 2022, cu 12.206 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 4).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 72.020ha
- Din 2016
- Din județ
- 1,1%
- 64.487 km²
- incendii
- 19
- Din 2016
- comune cu foc
- 14
- din 51
- Cel mai mare incendiu
- 12.206ha
- Santiago · martie 2022
- Locuitori
- 4.934.014
- 14,6 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Foarte scăzut 29° · 57 % · 23 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 30° · 51 % · 26 km/h
- lun. 2 Scăzut 32° · 48 % · 30 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 30° · 58 % · 31 km/h
- mie. 4 Scăzut 27° · 41 % · 44 km/h
- joi 5 Scăzut 29° · 62 % · 27 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 25° · 71 % · 38 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Santiago 23.085 ha · 31 %
- Montemorelos 9.255 ha · 4,9 %
- General Zaragoza 8.148 ha · 6,2 %
- Galeana 5.388 ha · 0,8 %
- Linares 5.243 ha · 2,1 %
- Iturbide 5.122 ha · 9,1 %
- Santa Catarina 306.322 loc. 4.258 ha · 4,6 %
- Rayones 4.117 ha · 6,0 %
- Aramberri 2.570 ha · 1,0 %
- Doctor Arroyo 1.784 ha · 0,4 %
- Bustamante 1.395 ha · 3,0 %
- Mina 825 ha · 0,2 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 5×Santiago23.085 ha
- 4×Montemorelos9.255 ha
- 4×Rayones4.117 ha
- 3×Linares5.243 ha
- 2×General Zaragoza8.148 ha
- 2×Iturbide5.122 ha
- 2×Santa Catarina4.258 ha
- 2×Doctor Arroyo1.784 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 12.206 haSantiagomartie 2022 · 24 de zile
- 5.918 haMontemorelosmartie 2021 · 14 zile
- 5.430 haArteagamartie 2021 · 16 zile din 10.689 ha în total
- 5.388 haGaleanamartie 2021 · 5 zile
- 5.136 haGeneral Zaragozamartie 2021 · 17 zile
- 4.843 haSanta Catarinaiunie 2023 · 15 zile
- 3.982 haLinaresmartie 2021 · 7 zile
- 3.649 haIturbideiulie 2018 · 11 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 1 | 2.570 | Aramberri 2.570 ha |
| 2024 | 2 | 3.038 | Santiago 2.214 ha |
| 2023 | 1 | 4.843 | Santa Catarina 4.843 ha |
| 2022 | 3 | 17.248 | Santiago 12.206 ha |
| 2021 | 11 | 40.672 | Montemorelos 5.918 ha |
| 2018 | 1 | 3.649 | Iturbide 3.649 ha |
Toate incendiile din Nuevo León · 19
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 2.570 haAramberriaprilie 2025 · 12 zile
- 2.214 haSantiagomai 2024 · 6 zile
- 824 haMatehualaaprilie 2024 · 11 zile din 2.222 ha în total
- 4.843 haSanta Catarinaiunie 2023 · 15 zile
- 3.040 haMinamai 2022 · 13 zile
- 2.002 haMontemorelosaprilie 2022 · 10 zile
- 12.206 haSantiagomartie 2022 · 24 de zile
- 2.659 haRayones21 aprilie 2021 · 9 zile
- 3.012 haGeneral Zaragozaaprilie 2021 · 7 zile
- 2.734 haLinaresaprilie 2021 · 16 zile
- 959 haGuadalcázaraprilie 2021 · 9 zile din 7.128 ha în total
- 2.029 haRayones6 aprilie 2021 · 11 zile
- 3.424 haSantiagomartie 2021 · 7 zile
- 3.982 haLinaresmartie 2021 · 7 zile
- 5.918 haMontemorelosmartie 2021 · 14 zile
- 5.430 haArteagamartie 2021 · 16 zile din 10.689 ha în total
- 5.136 haGeneral Zaragozamartie 2021 · 17 zile
- 5.388 haGaleanamartie 2021 · 5 zile
- 3.649 haIturbideiulie 2018 · 11 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Instituto Nacional de Estadística y Geografía (INEGI) (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.