Incendii în Maluku
Maluku, Indonezia: 45 de incendii cu pagină au intrat în 6 din cele 7 regențe ale sale din 2016, cu 367.677 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Seram Bagian Timur în iulie 2026, cu 100.430 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 6).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 367.677ha
- Din 2016
- Din județ
- 7,9%
- 46.372 km²
- incendii
- 45
- Din 2016
- comune cu foc
- 6
- din 7
- Cel mai mare incendiu
- 100.430ha
- Seram Bagian Timur · iulie 2026
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Scăzut 28° · 77 % · 23 km/h
- dum. 1 Scăzut 28° · 76 % · 25 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 28° · 77 % · 14 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 28° · 77 % · 21 km/h
- mie. 4 Scăzut 28° · 75 % · 27 km/h
- joi 5 Scăzut 28° · 76 % · 22 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 28° · 77 % · 19 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 28° · 75 % · 22 km/h
Arde acum în județ
- 1.469 haMaluku Tenggara Barat 9 octombrie 2026 · 15 zile
- 2.598 haBuru 7 octombrie 2026 · 22 de zile
- 8.646 haSeram Bagian Timur octombrie 2026 · 30 de zile
- 3.390 haMaluku Tenggara Barat 2 octombrie 2026 · 26 de zile
- 4.478 haSeram Bagian Barat 26 septembrie 2026 · 17 zile
- 7.513 haMaluku Tengah 22 septembrie 2026 · 21 de zile
- 8.547 haBuru Selatan 20 septembrie 2026 · 23 de zile
- 1.850 haBuru 14 septembrie 2026 · 11 zile
- 2.729 haMaluku Tenggara Barat 13 septembrie 2026 · 38 de zile
- 2.318 haMaluku Tenggara Barat 31 august 2026 · 18 zile
- 7.453 haBuru 19 august 2026 · 27 de zile
- 4.921 haMaluku Tengah 18 august 2026 · 37 de zile
- 17.884 haMaluku Tengah 17 august 2026 · 43 de zile
- 67.764 haBuru 8 august 2026 · 72 de zile
- 100.430 haSeram Bagian Timur iulie 2026 · 100 de zile
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Seram Bagian Timur 112.582 ha · 19 %
- Buru 103.310 ha · 23 %
- Maluku Tengah 59.079 ha · 7,2 %
- Buru Selatan 58.096 ha · 14 %
- Maluku Tenggara Barat 19.683 ha · 4,4 %
- Seram Bagian Barat 14.955 ha · 3,0 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 16×Buru103.310 ha
- 12×Maluku Tengah59.079 ha
- 10×Maluku Tenggara Barat19.683 ha
- 5×Seram Bagian Timur112.582 ha
- 5×Buru Selatan58.096 ha
- 4×Seram Bagian Barat14.955 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 100.430 haSeram Bagian Timur iulie 2026 · 100 de zile
- 67.764 haBuru 8 august 2026 · 72 de zile
- 41.089 haBuru Selatanaugust 2026 · 72 de zile
- 17.884 haMaluku Tengah 17 august 2026 · 43 de zile
- 8.646 haSeram Bagian Timur octombrie 2026 · 30 de zile
- 8.547 haBuru Selatan 20 septembrie 2026 · 23 de zile
- 8.194 haMaluku Tengah7 septembrie 2019 · 19 zile
- 7.952 haSeram Bagian Timurseptembrie 2019 · 19 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 37 | 339.235 | Seram Bagian Timur 100.430 ha |
| 2023 | 1 | 1.646 | Buru 1.646 ha |
| 2020 | 1 | 1.576 | Maluku Tenggara Barat 1.576 ha |
| 2019 | 6 | 23.769 | Maluku Tengah 8.194 ha |
| 2016 | 1 | 1.478 | Maluku Tenggara Barat 1.478 ha |
Toate incendiile din Maluku · 46
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.771 haBuru17 octombrie 2026 · 12 zile
- 1.596 haBuru16 octombrie 2026 · 13 zile
- 1.703 haBuru13 octombrie 2026 · 16 zile
- 28 haSeram Bagian Baratoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 3 zile
- 1.469 haMaluku Tenggara Barat 9 octombrie 2026 · 15 zile
- 2.598 haBuru 7 octombrie 2026 · 22 de zile
- 2.686 haMaluku Tengahoctombrie 2026 · 7 zile
- 2.283 haBuru4 octombrie 2026 · 26 de zile
- 8.646 haSeram Bagian Timur octombrie 2026 · 30 de zile
- 3.390 haMaluku Tenggara Barat 2 octombrie 2026 · 26 de zile
- 2.098 haBuru Selatanoctombrie 2026 · 18 zile
- 4.478 haSeram Bagian Barat 26 septembrie 2026 · 17 zile
- 1.551 haMaluku Tenggara Barat23 septembrie 2026 · 18 zile din 1.734 ha în total
- 7.513 haMaluku Tengah 22 septembrie 2026 · 21 de zile
- 8.547 haBuru Selatan 20 septembrie 2026 · 23 de zile
- 1.850 haBuru 14 septembrie 2026 · 11 zile
- 2.729 haMaluku Tenggara Barat 13 septembrie 2026 · 38 de zile
- 5.945 haMaluku Tengah13 septembrie 2026 · 30 de zile
- 3.246 haBuru13 septembrie 2026 · 12 zile
- 1.705 haMaluku Tenggara Barat11 septembrie 2026 · 9 zile
- 1.670 haMaluku Tengah11 septembrie 2026 · 10 zile
- 7.247 haSeram Bagian Barat4 septembrie 2026 · 39 de zile
- 7.307 haBuru Selatan31 august 2026 · 20 de zile
- 2.318 haMaluku Tenggara Barat 31 august 2026 · 18 zile
- 3.913 haSeram Bagian Timuraugust 2026 · 45 de zile
- 7.453 haBuru 19 august 2026 · 27 de zile
- 41.089 haBuru Selatanaugust 2026 · 72 de zile
- 1.533 haMaluku Tengah18 august 2026 · 8 zile
- 4.921 haMaluku Tengah 18 august 2026 · 37 de zile
- 1.526 haBuru17 august 2026 · 7 zile
- 17.884 haMaluku Tengah 17 august 2026 · 43 de zile
- 1.843 haMaluku Tenggara Barat14 august 2026 · 13 zile
- 67.764 haBuru 8 august 2026 · 72 de zile
- 2.915 haBuru5 august 2026 · 21 de zile
- 1.963 haBuru1 august 2026 · 9 zile
- 100.430 haSeram Bagian Timur iulie 2026 · 100 de zile
- 1.624 haMaluku Tenggara Baratiulie 2026 · 10 zile
- 1.646 haBuruoctombrie 2023 · 6 zile
- 1.576 haMaluku Tenggara Barataugust 2020 · 5 zile
- 2.322 haBurunoiembrie 2019 · 10 zile
- 1.725 haBuruoctombrie 2019 · 3 zile
- 1.662 haMaluku Tengah8 septembrie 2019 · 10 zile
- 7.952 haSeram Bagian Timurseptembrie 2019 · 19 zile
- 8.194 haMaluku Tengah7 septembrie 2019 · 19 zile
- 1.913 haMaluku Tengah6 septembrie 2019 · 8 zile
- 1.478 haMaluku Tenggara Baratoctombrie 2016 · 5 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.