Incendii în Lampung
Lampung, Indonezia: 29 de incendii cu pagină au intrat în 6 din cele 15 regențe ale sale din 2016, cu 68.663 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Lampung Timur în 17 septembrie 2026, cu 9.309 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 68.663ha
- Din 2016
- Din județ
- 2,0%
- 33.802 km²
- incendii
- 29
- Din 2016
- comune cu foc
- 6
- din 15
- Cel mai mare incendiu
- 9.309ha
- Lampung Timur · 17 septembrie 2026
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Foarte scăzut 31° · 60 % · 39 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 30° · 71 % · 36 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 30° · 67 % · 31 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 29° · 75 % · 31 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 29° · 75 % · 30 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 30° · 70 % · 30 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 30° · 70 % · 27 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 30° · 61 % · 27 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 30° · 63 % · 26 km/h
Arde acum în județ
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Lampung Timur 31.885 ha · 8,1 %
- Tulangbawang 16.650 ha · 5,3 %
- Mesuji 11.883 ha · 5,4 %
- Way Kanan 4.409 ha · 1,2 %
- Tulang Bawang Barat 3.231 ha · 2,5 %
- Lampung Tengah 605 ha · 0,1 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 11×Mesuji11.883 ha
- 10×Lampung Timur31.885 ha
- 8×Tulangbawang16.650 ha
- 4×Lampung Tengah605 ha
- 2×Way Kanan4.409 ha
- 2×Tulang Bawang Barat3.231 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 9.309 haLampung Timur17 septembrie 2026 · 41 de zile
- 7.695 haTulangbawang25 septembrie 2026 · 29 de zile
- 5.431 haTulangbawang14 septembrie 2026 · 4 zile
- 4.253 haTulangbawang august 2026 · 24 de zile
- 3.820 haLampung Timur22 octombrie 2019 · 22 de zile
- 3.608 haLampung Timur29 septembrie 2026 · 18 zile
- 2.774 haLampung Timurnoiembrie 2019 · 4 zile
- 2.699 haLampung Timuraugust 2026 · 5 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 16 | 47.915 | Lampung Timur 9.309 ha |
| 2024 | 1 | 1.797 | Lampung Timur 1.797 ha |
| 2023 | 5 | 4.569 | Way Kanan 2.508 ha |
| 2019 | 7 | 14.382 | Lampung Timur 3.820 ha |
Toate incendiile din Lampung · 29
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.694 haTulangbawangoctombrie 2026 · 4 zile
- 1.612 haTulang Bawang Barat11 octombrie 2026 · 14 zile
- 1.580 haMesujioctombrie 2026 · 11 zile
- 1.960 haTulang Bawang Barat2 octombrie 2026 · 7 zile
- 3.608 haLampung Timur29 septembrie 2026 · 18 zile
- 1.985 haMesuji27 septembrie 2026 · 22 de zile
- 1.525 haMesuji26 septembrie 2026 · 16 zile
- 7.695 haTulangbawang25 septembrie 2026 · 29 de zile
- 2.074 haMesuji24 septembrie 2026 · 9 zile
- 9.309 haLampung Timur17 septembrie 2026 · 41 de zile
- 5.431 haTulangbawang14 septembrie 2026 · 4 zile
- 264 haOgan Komering Ilir3 septembrie 2026 · 43 de zile din 9.921 ha în total
- 49 haOgan Komering Ilir 26 august 2026 · 67 de zile din 28.780 ha în total
- 4.253 haTulangbawang august 2026 · 24 de zile
- 2.699 haLampung Timuraugust 2026 · 5 zile
- 2.178 haLampung Timurianuarie 2026 · 3 zile
- 1.797 haLampung Timurseptembrie 2024 · 1 zi
- 0 haOgan Komering Ilir28 octombrie 2023 · 3 zile din 1.954 ha în total
- 1.987 haLampung Timuroctombrie 2023 · 2 zile
- 40 haOgan Komering Ilir12 octombrie 2023 · 8 zile din 6.985 ha în total
- 33 haOgan Komering Ilir25 septembrie 2023 · 7 zile din 1.596 ha în total
- 2.508 haWay Kananseptembrie 2023 · 8 zile
- 2.774 haLampung Timurnoiembrie 2019 · 4 zile
- 3.820 haLampung Timur22 octombrie 2019 · 22 de zile
- 1.901 haWay Kananoctombrie 2019 · 5 zile
- 1.626 haTulangbawangoctombrie 2019 · 7 zile
- 2.104 haLampung Timur19 octombrie 2019 · 7 zile
- 2.156 haLampung Timur19 octombrie 2019 · 9 zile
- 1 haOgan Komering Ilir10 octombrie 2019 · 5 zile din 1.765 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.