Incendii în Jambi
Jambi, Indonezia: 39 de incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 11 regențe ale sale din 2016, cu 267.852 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Muaro Jambi în iulie 2019, cu 77.572 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 267.852ha
- Din 2016
- Din județ
- 5,4%
- 49.410 km²
- incendii
- 39
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 11
- Cel mai mare incendiu
- 77.572ha
- Muaro Jambi · iulie 2019
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 30 Foarte scăzut 32° · 59 % · 23 km/h
- sâm. 31 Foarte scăzut 33° · 54 % · 22 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 30° · 70 % · 20 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 31° · 72 % · 24 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 30° · 73 % · 26 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 29° · 75 % · 27 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 31° · 71 % · 26 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 30° · 73 % · 22 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 30° · 77 % · 21 km/h
Arde acum în județ
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Muaro Jambi 121.659 ha · 22 %
- Tanjung Jabung Timur 94.093 ha · 19 %
- Batang Hari 25.120 ha · 4,6 %
- Tebo 15.464 ha · 2,5 %
- Sarolangun 7.937 ha · 1,3 %
- Bungo 1.966 ha · 0,4 %
- Tanjung Jabung Barat 1.614 ha · 0,3 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 12×Muaro Jambi121.659 ha
- 11×Tanjung Jabung Timur94.093 ha
- 9×Batang Hari25.120 ha
- 6×Tebo15.464 ha
- 3×Sarolangun7.937 ha
- 3×Tanjung Jabung Barat1.614 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 77.572 haMuaro Jambiiulie 2019 · 89 de zile
- 34.170 haTanjung Jabung Timur18 august 2019 · 36 de zile
- 32.493 haTanjung Jabung Timur 13 septembrie 2026 · 49 de zile
- 16.024 haTanjung Jabung Timur30 august 2019 · 25 de zile
- 14.053 haTanjung Jabung Timur 11 septembrie 2026 · 51 de zile
- 9.689 haTanjung Jabung Timur7 octombrie 2019 · 29 de zile
- 7.355 haBanyu Asinaugust 2019 · 26 de zile din 22.605 ha în total
- 7.094 haBanyu Asin23 august 2026 · 68 de zile din 48.285 ha în total
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 13 | 74.916 | Tanjung Jabung Timur 32.493 ha |
| 2025 | 1 | 1.716 | Muaro Jambi 1.716 ha |
| 2024 | 1 | 5.344 | Muaro Jambi 5.344 ha |
| 2023 | 3 | 3.911 | Tebo 2.701 ha |
| 2019 | 20 | 180.444 | Muaro Jambi 77.572 ha |
| 2018 | 1 | 1.522 | Muaro Jambi 1.522 ha |
Toate incendiile din Jambi · 39
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 470 haMusi Banyuasin6 octombrie 2026 · 16 zile din 1.977 ha în total
- 375 haMusi Banyuasin15 septembrie 2026 · 40 de zile din 15.875 ha în total
- 32.493 haTanjung Jabung Timur 13 septembrie 2026 · 49 de zile
- 14.053 haTanjung Jabung Timur 11 septembrie 2026 · 51 de zile
- 1.966 haBungoseptembrie 2026 · 10 zile
- 494 haIndragiri Hulu1 septembrie 2026 · 9 zile din 2.382 ha în total
- 2.943 haBatang Hari29 august 2026 · 12 zile
- 3.089 haBatang Hari25 august 2026 · 17 zile
- 4.819 haTeboaugust 2026 · 26 de zile din 5.447 ha în total
- 7.094 haBanyu Asin23 august 2026 · 68 de zile din 48.285 ha în total
- 1.545 haTanjung Jabung Barataugust 2026 · 7 zile
- 3.808 haBatang Hari20 august 2026 · 31 de zile din 11.614 ha în total
- 1.767 haBatang Hari17 august 2026 · 9 zile
- 1.716 haMuaro Jambiiulie 2025 · 6 zile
- 5.344 haMuaro Jambiaugust 2024 · 15 zile
- 354 haIndragiri Huluoctombrie 2023 · 5 zile din 1.510 ha în total
- 855 haMusi Banyuasin26 septembrie 2023 · 13 zile din 3.143 ha în total
- 2.701 haTeboseptembrie 2023 · 7 zile
- 2.645 haTanjung Jabung Timur13 octombrie 2019 · 5 zile
- 956 haBanyu Asin13 octombrie 2019 · 5 zile din 2.486 ha în total
- 2.355 haTanjung Jabung Timur7 octombrie 2019 · 12 zile
- 9.689 haTanjung Jabung Timur7 octombrie 2019 · 29 de zile
- 1.919 haMuaro Jambiseptembrie 2019 · 6 zile
- 2.372 haSarolangun12 septembrie 2019 · 14 zile
- 1.696 haSarolangun8 septembrie 2019 · 6 zile
- 3.065 haBatang Hariseptembrie 2019 · 16 zile
- 1.256 haIndragiri Hulu5 septembrie 2019 · 18 zile din 3.956 ha în total
- 3.869 haSarolangun4 septembrie 2019 · 15 zile
- 13 haIndragiri Hilir3 septembrie 2019 · 13 zile din 3.753 ha în total
- 16.024 haTanjung Jabung Timur30 august 2019 · 25 de zile
- 7.355 haBanyu Asinaugust 2019 · 26 de zile din 22.605 ha în total
- 4.258 haBatang Hari30 august 2019 · 18 zile din 4.733 ha în total
- 34.170 haTanjung Jabung Timur18 august 2019 · 36 de zile
- 3.714 haBatang Hari14 august 2019 · 13 zile
- 1.620 haBatang Hari14 august 2019 · 11 zile
- 5.838 haTeboaugust 2019 · 14 zile din 6.660 ha în total
- 56 haIndragiri Hilir8 august 2019 · 19 zile din 2.402 ha în total
- 77.572 haMuaro Jambiiulie 2019 · 89 de zile
- 1.522 haMuaro Jambiaugust 2018 · 3 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.