Incendii în Tasmania
Tasmania, Australia: 17 incendii cu pagină au intrat în 12 din cele 27 zone de administrație locală ale sale din 2016, cu 372.313 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Central Highlands (Tas.) în ianuarie 2019, cu 59.987 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 5.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 372.313ha
- Din 2016
- Din județ
- 5,4%
- 68.579 km²
- incendii
- 17
- Din 2016
- comune cu foc
- 12
- din 27
- Cel mai mare incendiu
- 59.987ha
- Central Highlands (Tas.) · ianuarie 2019
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 30 Foarte scăzut 21° · 35 % · 41 km/h
- sâm. 31 Foarte scăzut 13° · 82 % · 62 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 15° · 41 % · 48 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 17° · 44 % · 31 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 19° · 43 % · 36 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 14° · 68 % · 57 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 14° · 41 % · 54 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 16° · 51 % · 61 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 12° · 32 % · 58 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Circular Head 134.425 ha · 27 %
- Central Highlands (Tas.) 72.847 ha · 9,1 %
- Huon Valley 57.899 ha · 11 %
- Break O'Day 34.262 ha · 9,7 %
- Flinders (Tas.) 26.187 ha · 13 %
- Meander Valley 19.159 ha · 5,7 %
- Waratah-Wynyard 12.725 ha · 3,6 %
- West Coast 5.931 ha · 0,6 %
- Glamorgan-Spring Bay 5.504 ha · 2,1 %
- Derwent Valley 2.627 ha · 0,6 %
- Kentish 509 ha · 0,4 %
- Northern Midlands 238 ha · 0,0 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 6×Circular Head134.425 ha
- 3×Break O'Day34.262 ha
- 3×West Coast5.931 ha
- 2×Central Highlands (Tas.)72.847 ha
- 2×Meander Valley19.159 ha
- 2×Derwent Valley2.627 ha
- 2×Northern Midlands238 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 59.987 haCentral Highlands (Tas.)ianuarie 2019 · 22 de zile
- 57.936 haHuon Valleyianuarie 2019 · 23 de zile
- 50.580 haCircular Head14 ianuarie 2016 · 15 zile
- 41.636 haCircular Headfebruarie 2025 · 11 zile
- 26.187 haFlinders (Tas.)decembrie 2016 · 15 zile
- 19.850 haCircular Head21 ianuarie 2016 · 7 zile
- 19.318 haMeander Valleyianuarie 2016 · 13 zile
- 15.449 haCentral Highlands (Tas.)decembrie 2018 · 15 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 3 | 60.524 | Circular Head 41.636 ha |
| 2019 | 5 | 149.067 | Central Highlands (Tas.) 59.987 ha |
| 2018 | 1 | 15.449 | Central Highlands (Tas.) 15.449 ha |
| 2017 | 1 | 8.860 | Break O'Day 8.860 ha |
| 2016 | 7 | 138.412 | Circular Head 50.580 ha |
Toate incendiile din Tasmania · 17
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 13.537 haWaratah-Wynyardfebruarie 2025 · 11 zile
- 5.351 haWest Coastfebruarie 2025 · 11 zile
- 41.636 haCircular Headfebruarie 2025 · 11 zile
- 10.210 haBreak O'Day31 decembrie 2019 · 15 zile
- 15.430 haBreak O'Day30 decembrie 2019 · 21 de zile
- 5.504 haGlamorgan-Spring Baydecembrie 2019 · 15 zile
- 59.987 haCentral Highlands (Tas.)ianuarie 2019 · 22 de zile
- 57.936 haHuon Valleyianuarie 2019 · 23 de zile
- 15.449 haCentral Highlands (Tas.)decembrie 2018 · 15 zile
- 8.860 haBreak O'Dayoctombrie 2017 · 7 zile
- 26.187 haFlinders (Tas.)decembrie 2016 · 15 zile
- 5.459 haCircular Head6 februarie 2016 · 8 zile
- 11.519 haCircular Head4 februarie 2016 · 12 zile
- 5.499 haCircular Head2 februarie 2016 · 14 zile
- 19.850 haCircular Head21 ianuarie 2016 · 7 zile
- 19.318 haMeander Valleyianuarie 2016 · 13 zile
- 50.580 haCircular Head14 ianuarie 2016 · 15 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Australian Bureau of Statistics (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.