Incendii în Tucumán
Tucumán, Argentina: 17 incendii cu pagină au intrat în 8 din cele 16 departamente ale sale din 2016, cu 36.738 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Lules în august 2024, cu 3.788 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 3).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 36.738ha
- Din 2016
- Din județ
- 1,6%
- 22.718 km²
- incendii
- 17
- Din 2016
- comune cu foc
- 8
- din 16
- Cel mai mare incendiu
- 3.788ha
- Lules · august 2024
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 30 Foarte scăzut 29° · 36 % · 17 km/h
- sâm. 31 Foarte scăzut 30° · 39 % · 22 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 30° · 45 % · 25 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 25° · 73 % · 23 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 27° · 68 % · 31 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 23° · 89 % · 28 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 27° · 74 % · 27 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 29° · 50 % · 33 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Burruyacú 15.264 ha · 4,2 %
- Tafí Viejo 5.344 ha · 4,5 %
- Trancas 4.847 ha · 1,6 %
- Juan B. Alberdi 3.220 ha · 4,3 %
- La Cocha 3.166 ha · 3,3 %
- Leales 2.873 ha · 1,5 %
- Cruz Alta 1.974 ha · 1,6 %
- Lules 50 ha · 0,1 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 9×Burruyacú15.264 ha
- 3×Juan B. Alberdi3.220 ha
- 2×Tafí Viejo5.344 ha
- 2×Trancas4.847 ha
- 2×La Cocha3.166 ha
- 2×Cruz Alta1.974 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 3.788 haLulesaugust 2024 · 3 zile
- 3.565 haGuachipasiulie 2017 · 9 zile din 4.377 ha în total
- 2.873 haLealesaugust 2017 · 3 zile
- 2.634 haBurruyacú27 octombrie 2021 · 2 zile
- 2.634 haLa Cochaoctombrie 2020 · 11 zile
- 2.300 haBurruyacúaugust 2020 · 8 zile
- 2.226 haJuan B. Alberdiseptembrie 2018 · 6 zile din 3.639 ha în total
- 2.104 haBurruyacúseptembrie 2020 · 5 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
Toate incendiile din Tucumán · 17
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 2.038 haBurruyacúoctombrie 2025 · 3 zile
- 1.782 haCruz Altaseptembrie 2025 · 2 zile
- 3.788 haLulesaugust 2024 · 3 zile
- 1.710 haBurruyacúnoiembrie 2022 · 1 zi
- 1.880 haBurruyacúaugust 2022 · 4 zile
- 2.634 haBurruyacú27 octombrie 2021 · 2 zile
- 1.810 haBurruyacú24 octombrie 2021 · 5 zile
- 263 haJiménezoctombrie 2021 · 1 zi din 1.667 ha în total
- 2.634 haLa Cochaoctombrie 2020 · 11 zile
- 2.104 haBurruyacúseptembrie 2020 · 5 zile
- 2.300 haBurruyacúaugust 2020 · 8 zile
- 1.606 haTafí Viejoiulie 2020 · 2 zile
- 1.998 haBurruyacúseptembrie 2018 · 3 zile
- 1.527 haLa Cochaseptembrie 2018 · 5 zile
- 2.226 haJuan B. Alberdiseptembrie 2018 · 6 zile din 3.639 ha în total
- 2.873 haLealesaugust 2017 · 3 zile
- 3.565 haGuachipasiulie 2017 · 9 zile din 4.377 ha în total
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/geoBoundaries, Wikimedia (Creative Commons Attribution 2.5 Generic). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.