Pożary lasów: Papua-Nowa Gwinea
Pożary powyżej 2 000 hektarów z obrysem oszacowanym przez GWIS od 2016 roku: 237. Łącznie spłonęło 1 583 591 ha na terenie 45 dystryktów.
Własną stronę mają tylko pożary od 2 000 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach stron, ale są uwzględnione w rocznej serii GWIS.
Te liczby nie obejmują jedna strona tymczasowa, widoczna tylko jako ogniska cieplne i jeszcze bez obrysu; 3 strony z błędnymi danymi, w trakcie weryfikacji. Są na listach, oznaczone.
Najważniejsze dane
- Papua-Nowa Gwinea: według Copernicus GWIS w 2024 roku spłonęło 262 902 ha.
- Papua-Nowa Gwinea: najgorszym rokiem od 2016 był 2018 — 792 659 ha spalonej powierzchni według Copernicus GWIS.
- Papua-Nowa Gwinea: według szacunków Copernicus GWIS co roku spala się średnio 438 056 ha (średnia z lat 2016–2024).
- Papua-Nowa Gwinea: liczba pożarów odnotowanych przez Copernicus GWIS od początku 2026 roku (do tygodnia 44): 5 624, wobec średniej 1 447 na pełny rok w latach 2016–2024. To już więcej niż średnia z całego roku. Szacunki GWIS dla bieżącego roku są wstępne i mogą się zmienić.
- Papua-Nowa Gwinea: największy pożar odnotowany przez WorldFires od 2016 roku: Pożar: South Fly District, 5 października 2018, spalona powierzchnia 11 226 ha — obrys odtworzony z detekcji cieplnych (Copernicus GWIS). Bez pożarów od zmiany obwodów GWIS (październik 2025), które nie są porównywalne z wcześniejszymi latami.
Dane obliczone 5 listopada 2026 na podstawie bazy WorldFires; każde zdanie podaje swoje źródło. Można je wykorzystywać na licencji CC BY 4.0, podając WorldFires.
Jak idzie sezon · tydzień 44
Copernicus GWIS · wstępniePapua-Nowa Gwinea: 4,8 razy powyżej normy dla tej pory roku — 2 271 161 hektarów spalonych do tygodnia 44, wobec średniej 469 374 z lat 2012–2025 (Copernicus GWIS).
- 2026
- 2 271 161 ha
- średnia
- 469 374 ha
- minimum
- 164 705 ha
- maksimum
- 1 783 107 ha
Szacunki GWIS dla bieżącego roku są wstępne i mogą się zmienić.
Sezon tydzień po tygodniu
Copernicus GWISRoczna seria GWIS
2012–2026›Zobacz tabelę rok po roku
| Rok | Pożary | hektarów | Źródło |
|---|---|---|---|
| 2026 | 5 624 | 2 271 161 | GWIS |
| 2025 | 619 | 173 613 | GWIS |
| 2024 | 872 | 262 902 | GWIS |
| 2023 | 1 774 | 650 882 | GWIS |
| 2022 | 1 713 | 485 245 | GWIS |
| 2021 | 1 168 | 309 580 | GWIS |
| 2020 | 936 | 259 237 | GWIS |
| 2019 | 1 577 | 485 782 | GWIS |
| 2018 | 2 626 | 792 659 | GWIS |
| 2017 | 1 338 | 403 761 | GWIS |
| 2016 | 1 018 | 292 455 | GWIS |
| 2015 | 5 799 | 2 163 181 | GWIS |
| 2014 | 1 814 | 622 387 | GWIS |
| 2013 | 1 272 | 378 294 | GWIS |
| 2012 | 1 273 | 400 271 | GWIS |
Krajowe szacunki Copernicus GWIS, odtwarzane z detekcji cieplnych od 2012 roku. Dane GWIS za lata 2025 i 2026 są wstępne: nie wchodzą do średniej ani do najgorszego roku.
Powierzchnia spalona (Copernicus Land, Sentinel-3)
2018–2026Powierzchnia, którą satelita Sentinel-3 widzi spaloną w każdym miesiącu, niezależnie od kart pożarów. Każdy rok pochodzi z tego samego źródła i tej samej metody, więc lata można porównywać ze sobą. Liczy się wszystko, co płonie, także wypalanie pól i pastwisk, dlatego wynik nie pokrywa się z kartami pożarów ani ze statystyką oficjalną.
| sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | Σ | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 15k | 3k | 3k | 10k | 33k | czeka na publikację Copernicus | czeka na publikację Copernicus | czeka na publikację Copernicus | czeka na publikację Copernicus | czeka na publikację Copernicus | 63 210 | ||
| 2025 | 5k | 5k | 3k | 1k | 2k | 10k | 34k | 109k | 76k | 22k | 5k | 2k | 273 604 |
| 2024 | 2k | 2k | 4k | 3k | 15k | 59k | 78k | 114k | 72k | 68k | 9k | 4k | 431 650 |
| 2023 | 692 | 3k | 3k | 4k | 2k | 26k | 91k | 177k | 137k | 89k | 106k | 46k | 685 568 |
| 2022 | 2k | 4k | 8k | 6k | 20k | 31k | 98k | 138k | 88k | 47k | 9k | 2k | 454 393 |
| 2021 | 4k | 3k | 5k | 4k | 8k | 31k | 67k | 83k | 76k | 17k | 18k | 3k | 317 335 |
| 2020 | 6k | 16k | 1k | 5k | 13k | 38k | 67k | 58k | 39k | 61k | 20k | 2k | 326 479 |
| 2019 | 3k | 14k | 9k | 2k | 10k | 59k | 84k | 39k | 95k | 116k | 55k | 33k | 519 290 |
| 2018 | 90k | 104k | 99k | 208k | 121k | 13k | 633 949 |
›Zobacz tabelę rok po roku
| Rok | hektarów | Na tle średniej | Miesiące |
|---|---|---|---|
| 2026 | 63 210 | — | tylko sty–maj |
| 2025 | 273 604 | 64 % | 12 |
| 2024 | 431 650 | 100 % | 12 |
| 2023 | 685 568 | 160 % | 12 |
| 2022 | 454 393 | 106 % | 12 |
| 2021 | 317 335 | 74 % | 12 |
| 2020 | 326 479 | 76 % | 12 |
| 2019 | 519 290 | 121 % | 12 |
| 2018 | 633 949 | — | tylko lip–gru |
Źródło: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produkt miesięczny Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Opracowano na podstawie informacji usługi Copernicus monitorowania lądów Unii Europejskiej; worldfires.org sumuje dla każdego kraju i regionu rzeczywistą powierzchnię komórek 300 m, w których wykryto pożar. Ostatni opublikowany miesiąc: maj 2026. Strona produktu · Metodologia
Kalendarz ognia
Szczyt przypada zwykle na 37. tydzień (około 13 września): to mediana tygodnia z największą spaloną powierzchnią w każdym roku od 2016.
Każde pole to jeden tydzień; kolor pokazuje powierzchnię odnotowanych pożarów, które zaczęły się w tym tygodniu, według kwartyli tego kraju. Dotknij pola, aby zobaczyć szczegóły. Seria nieporównywalna od zmiany obwodów GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego (październik 2025).
Kiedy płonęło: rok po roku, miesiąc po miesiącu
Hektary z obrysem oszacowanym przez GWIS według miesiąca wybuchu pożaru oraz największy pożar każdego roku. Seria nieporównywalna od zmiany obwodów GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego (październik 2025).
| sty | lut | mar | kwi | maj | cze | lip | sie | wrz | paź | lis | gru | Σ | Największy w roku | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 11k | 42k | 296k | 833k | 236k | 1 417 059 | South Fly District 203 122 ha | |||||||
| 2024 | 6k | 4k | 10 418 | Angoram District 6 024 ha | ||||||||||
| 2023 | 2k | 16k | 39k | 57 342 | South Fly District 10 898 ha | |||||||||
| 2022 | 3k | 5k | 2k | 9 936 | Bogia District 2 910 ha | |||||||||
| 2020 | 3k | 3 354 | Angoram District 3 354 ha | |||||||||||
| 2019 | 2k | 2k | 4 671 | South Fly District 2 431 ha | ||||||||||
| 2018 | 3k | 71k | 74 433 | South Fly District 11 226 ha | ||||||||||
| 2017 | 3k | 3 215 | Angoram District 3 215 ha | |||||||||||
| 2016 | 3k | 3 163 | Usino Bundi District 3 163 ha |
Hektary spalone w kolejnych latach
Seria nieporównywalna od zmiany obwodów GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego (październik 2025).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.
Największe odnotowane pożary
- 11 226 haSouth Fly District5 października 2018 · 7 dni
- 10 898 haSouth Fly District3 listopada 2023 · 36 dni
- 9 983 haSouth Fly District9 października 2023 · 19 dni
- 7 288 haSouth Fly District6 października 2018 · 10 dni
- 6 971 haSouth Fly District1 listopada 2023 · 29 dni
- 6 447 haSouth Fly District6 listopada 2023 · 23 dni
Według regionów
- Western Province 1 058 685 ha · 127
- West New Britain Province 163 571 ha · 25
- New Ireland Province 90 774 ha · 13
- East Sepik Province 86 728 ha · 18
- Madang Province 64 209 ha · 11
- East New Britain Province 30 008 ha · 8
- Northern (Oro) Province 28 318 ha · 10
- Central Province 19 403 ha · 8
- Morobe Province 19 248 ha · 7
- West Sepik (Sandaun) Province 15 830 ha · 6
- Milne Bay Province 12 352 ha · 2
- Enga Province 12 281 ha · 5
i inne regiony o mniejszej powierzchni (8)
- Western Highlands Province 10 489 ha · 4
- Southern Highlands Province 9 549 ha · 3
- Hela Province 3 215 ha · 3
- Manus Province 2 564 ha · 1
- Gulf Province 2 468 ha · 1
- Eastern Highlands Province 1 716 ha · 1
- Chimbu (Simbu) Province 1 588 ha · 1
- Jiwaka Province 46 ha · 1
Dystryktów, które najczęściej płonęły w kraju Papua-Nowa Gwinea
- 94×South Fly District4 lata · 794 444 ha
- 34×Middle Fly District1 rok · 262 338 ha
- 17×Angoram District4 lata · 82 200 ha
- 13×Talasea District2 lata · 59 879 ha
- 12×Kandrian/Gloucester District1 rok · 103 692 ha
Pełny ranking: według liczby pożarów, powierzchni i odsetka terytorium
Pożary w 2026 roku · 198
- 203 122 haSouth Fly District 31 sierpnia 2026 · 67 dni
- 106 687 haSouth Fly District 15 września 2026 · 52 dni
- 63 233 haSouth Fly District 21 września 2026 · 46 dni
- 49 291 haKandrian/Gloucester District5 września 2026 · 56 dni
- 43 147 haAngoram District14 września 2026 · błędne dane · nie liczy się · 48 dni
- 37 618 haMiddle Fly District 18 września 2026 · 49 dni
- 33 953 haMiddle Fly District 26 września 2026 · 41 dni
- 29 955 haBogia District18 września 2026 · 44 dni
- 29 910 haKavieng District 18 września 2026 · 47 dni
- 28 518 haNamatanai District 11 września 2026 · 55 dni
- 26 128 haMiddle Fly District21 września 2026 · 36 dni
- 21 734 haSouth Fly District 27 września 2026 · 40 dni
- 19 656 haSouth Fly District 26 września 2026 · 41 dni
- 19 099 haPomio Districtwrzesień 2026 · błędne dane · nie liczy się · 43 dni
- 17 584 haKandrian/Gloucester Districtlipiec 2026 · 39 dni
- 16 792 haSouth Fly District2 września 2026 · 23 dni
- 14 901 haBogia District 14 września 2026 · 52 dni
- 14 774 haSouth Fly District 26 września 2026 · 41 dni
- 13 425 haGazelle District 5 października 2026 · 30 dni
- 13 227 haTalasea District9 września 2026 · 27 dni
Rocznik 2026: liczby, mapa i pogoda roku Zobacz wszystkie 198 pożarów z 2026 r.
Pożary w 2024 roku · 3
Pożary w 2023 roku · 12
- 10 898 haSouth Fly District3 listopada 2023 · 36 dni
- 9 983 haSouth Fly District9 października 2023 · 19 dni
- 6 971 haSouth Fly District1 listopada 2023 · 29 dni
- 6 447 haSouth Fly District6 listopada 2023 · 23 dni
- 6 073 haSouth Fly District20 października 2023 · 8 dni
- 2 913 haTalasea Districtlistopad 2023 · 19 dni
- 2 436 haSouth Fly District17 listopada 2023 · 5 dni
- 2 434 haSouth Fly District1 listopada 2023 · 12 dni
- 2 430 haSouth Fly District4 listopada 2023 · 15 dni
- 2 355 haSouth Fly District11 listopada 2023 · 13 dni
- 2 294 haSouth Fly Districtwrzesień 2023 · 8 dni
- 2 108 haSouth Fly District11 listopada 2023 · 13 dni
Pożary w 2022 roku · 4
Pożary w 2020 roku · 1
Pożary w 2019 roku · 2
Pożary w 2018 roku · 19
- 11 226 haSouth Fly District5 października 2018 · 7 dni
- 7 288 haSouth Fly District6 października 2018 · 10 dni
- 5 747 haSouth Fly District5 października 2018 · 10 dni
- 5 225 haSouth Fly District18 października 2018 · 11 dni
- 5 200 haSouth Fly District21 października 2018 · 9 dni
- 4 524 haSouth Fly District18 października 2018 · 10 dni
- 4 239 haSouth Fly District5 października 2018 · 9 dni
- 3 539 haSouth Fly District4 października 2018 · 7 dni
- 3 361 haSouth Fly District18 października 2018 · 12 dni
- 3 146 haSouth Fly Districtwrzesień 2018 · 17 dni
- 2 802 haSouth Fly District11 października 2018 · 18 dni
- 2 748 haSouth Fly District19 października 2018 · 9 dni
- 2 398 haSouth Fly District6 października 2018 · 9 dni
- 2 308 haSouth Fly District6 października 2018 · 8 dni
- 2 296 haSouth Fly District7 października 2018 · 8 dni
- 2 270 haSouth Fly District5 października 2018 · 10 dni
- 2 068 haSouth Fly District6 października 2018 · 8 dni
- 2 032 haSouth Fly District8 października 2018 · 7 dni
- 2 016 haSouth Fly District12 października 2018 · 16 dni
Pożary w 2017 roku · 1
Pożary w 2016 roku · 1
Najczęstsze pytania
- Papua-Nowa Gwinea: ile powierzchni spala się średnio co roku?
- Papua-Nowa Gwinea: według szacunków Copernicus GWIS co roku spala się średnio 438 056 ha (średnia z lat 2016–2024).
- Papua-Nowa Gwinea: który rok był najgorszy pod względem pożarów?
- Papua-Nowa Gwinea: najgorszym rokiem od 2016 był 2018 — 792 659 ha spalonej powierzchni według Copernicus GWIS.
- Papua-Nowa Gwinea: jaki jest największy odnotowany pożar?
- Papua-Nowa Gwinea: największy pożar odnotowany przez WorldFires od 2016 roku: Pożar: South Fly District, 5 października 2018, spalona powierzchnia 11 226 ha — obrys odtworzony z detekcji cieplnych (Copernicus GWIS). Bez pożarów od zmiany obwodów GWIS (październik 2025), które nie są porównywalne z wcześniejszymi latami.
- Papua-Nowa Gwinea: kiedy trwa sezon pożarowy?
- Papua-Nowa Gwinea: 93 % powierzchni spalonej w pożarach mających stronę od 2016 roku przypada na okres sierpień–październik; miesiąc z największą spaloną powierzchnią: wrzesień.
- Papua-Nowa Gwinea: ile pożarów było w 2026 roku?
- Papua-Nowa Gwinea: liczba pożarów odnotowanych przez Copernicus GWIS od początku 2026 roku (do tygodnia 44): 5 624, wobec średniej 1 447 na pełny rok w latach 2016–2024. To już więcej niż średnia z całego roku. Szacunki GWIS dla bieżącego roku są wstępne i mogą się zmienić. Papua-Nowa Gwinea: 4,8 razy powyżej normy dla tej pory roku — 2 271 161 hektarów spalonych do tygodnia 44, wobec średniej 469 374 z lat 2012–2025 (Copernicus GWIS).
- Papua-Nowa Gwinea: które regiony płoną najczęściej?
- Papua-Nowa Gwinea: regiony z największą spaloną powierzchnią w pożarach mających stronę od 2016 roku: Western Province (1 058 685 ha), West New Britain Province (163 571 ha), New Ireland Province (90 774 ha).