Sari la conținut
worldfires
PG · Țări

Incendii de pădure în Papua-Noua Guinee

237 de incendii de peste 2.000 de hectare cu perimetru estimat de GWIS din 2016, însumând 1.583.591 hectare arse în 45 districte.

Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile fișelor, dar apar în seria anuală GWIS.

Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru; 3 fișe cu date greșite, în verificare. Apar în liste, marcate.

Ce arde astăzi în Papua-Noua Guinee · 39

Date principale

Cifre calculate pe 5 noiembrie 2026 din baza de date WorldFires; fiecare frază își indică sursa. Reutilizabile sub licența CC BY 4.0, cu citarea WorldFires.

Cum merge sezonul · săptămâna 44

Copernicus GWIS · provizoriu
×4,8 față de media 2012–2025

Papua-Noua Guinee este la de 4,8 ori nivelul obișnuit pentru această perioadă a anului: 2.271.161 hectare arse până în săptămâna 44, față de o medie de 469.374 în 2012–2025 (Copernicus GWIS).

2026
2.271.161 ha
medie
469.374 ha
minim
164.705 ha
maxim
1.783.107 ha

Estimările GWIS pentru anul în curs sunt provizorii și se pot schimba.

Sezonul, săptămână de săptămână

Copernicus GWIS
0 1.136k 2.271k ian apr iul oct dec
2026 media 2012–2025 minim și maxim

Seria anuală GWIS

2012–2026
Media anuală 2016–2024438.056 ha
Cel mai rău an2018 792.659 ha
Cu pagină aici237 din 2016
121314151617181920212223242526
›Vezi tabelul an de an
An Incendii hectare Sursă
20265.624 2.271.161 GWIS
2025619 173.613 GWIS
2024872 262.902 GWIS
20231.774 650.882 GWIS
20221.713 485.245 GWIS
20211.168 309.580 GWIS
2020936 259.237 GWIS
20191.577 485.782 GWIS
20182.626 792.659 GWIS
20171.338 403.761 GWIS
20161.018 292.455 GWIS
20155.799 2.163.181 GWIS
20141.814 622.387 GWIS
20131.272 378.294 GWIS
20121.273 400.271 GWIS

Estimări naționale Copernicus GWIS, reconstituite din puncte fierbinți din 2012. Cifrele GWIS pentru 2025 și 2026 sunt provizorii: nu intră în medie și nici în cel mai rău an.

Suprafață arsă (Copernicus Land, Sentinel-3)

2018–2026

Suprafața pe care satelitul Sentinel-3 o vede arsă în fiecare lună, separat de fișele de incendiu. Este aceeași sursă și aceeași metodă în toți anii, deci anii se pot compara între ei. Numără tot ce arde, inclusiv arderile agricole și de pășuni, de aceea nu coincide cu fișele și nici cu statistica oficială.

Media anuală 2019–2025429.760 ha
Anul cu cea mai mare suprafață arsă2023 685.568 ha
Ultimul an complet (2025)273.604 ha · 64 % din medie
181920212223242526
ianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdecΣ
2026
15k
3k
3k
10k
33k
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
în așteptare la Copernicus
63.210
2025
5k
5k
3k
1k
2k
10k
34k
109k
76k
22k
5k
2k
273.604
2024
2k
2k
4k
3k
15k
59k
78k
114k
72k
68k
9k
4k
431.650
2023
692
3k
3k
4k
2k
26k
91k
177k
137k
89k
106k
46k
685.568
2022
2k
4k
8k
6k
20k
31k
98k
138k
88k
47k
9k
2k
454.393
2021
4k
3k
5k
4k
8k
31k
67k
83k
76k
17k
18k
3k
317.335
2020
6k
16k
1k
5k
13k
38k
67k
58k
39k
61k
20k
2k
326.479
2019
3k
14k
9k
2k
10k
59k
84k
39k
95k
116k
55k
33k
519.290
2018
90k
104k
99k
208k
121k
13k
633.949
în așteptare la Copernicusan incomplet, în afara mediei
›Vezi tabelul an de an
An hectare Față de medie Luni
202663.210 — doar ian–mai
2025273.604 64 % 12
2024431.650 100 % 12
2023685.568 160 % 12
2022454.393 106 % 12
2021317.335 74 % 12
2020326.479 76 % 12
2019519.290 121 % 12
2018633.949 — doar iul–dec

Sursa: Copernicus Land Monitoring Service, „Burnt Area 2018-present (raster 300 m), global, monthly – version 4”, produs lunar Sentinel-3, DOI 10.2909/8fa58061-28ab-49bb-9b77-c26b50733e34. Generat cu informații ale serviciului Copernicus de monitorizare a terenurilor al Uniunii Europene; worldfires.org adună, pe țară și regiune, suprafața reală a celulelor de 300 m în care s-a detectat ardere. Ultima lună publicată: mai 2026. Pagina produsului · Metodologie

Calendarul focului

Vârful vine de obicei în săptămâna 37 (în jur de 13 septembrie): este mediana săptămânii cu cea mai mare suprafață arsă din fiecare an din 2016.

Fiecare căsuță este o săptămână; culoarea arată suprafața incendiilor înregistrate care au început în acea săptămână, pe cuartilele acestei țări. Atinge o căsuță pentru detalii. Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (octombrie 2025).

Hectare pe săptămână: fără incendii < 2.4312.431–3.1463.146–6.073≥ 6.073

Când a ars: an cu an, lună cu lună

Hectare cu perimetru estimat de GWIS după luna de început a incendiului și cel mai mare incendiu al fiecărui an. Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (octombrie 2025).

ianfebmaraprmaiiuniulaugsepoctnovdecΣCel mai mare al anului
2026
11k
42k
296k
833k
236k
1.417.059 South Fly District 203.122 ha
2024
6k
4k
10.418 Angoram District 6.024 ha
2023
2k
16k
39k
57.342 South Fly District 10.898 ha
2022
3k
5k
2k
9.936 Bogia District 2.910 ha
2020
3k
3.354 Angoram District 3.354 ha
2019
2k
2k
4.671 South Fly District 2.431 ha
2018
3k
71k
74.433 South Fly District 11.226 ha
2017
3k
3.215 Angoram District 3.215 ha
2016
3k
3.163 Usino Bundi District 3.163 ha

Hectare arse pe an

Serie necomparabilă de la schimbarea perimetrelor GWIS în timp aproape real (octombrie 2025).

Anunță-mă ce arde aici

Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.

Cele mai mari incendii înregistrate

Pe județe

  1. Western Province 1.058.685 ha · 127
  2. West New Britain Province 163.571 ha · 25
  3. New Ireland Province 90.774 ha · 13
  4. East Sepik Province 86.728 ha · 18
  5. Madang Province 64.209 ha · 11
  6. East New Britain Province 30.008 ha · 8
  7. Northern (Oro) Province 28.318 ha · 10
  8. Central Province 19.403 ha · 8
  9. Morobe Province 19.248 ha · 7
  10. West Sepik (Sandaun) Province 15.830 ha · 6
  11. Milne Bay Province 12.352 ha · 2
  12. Enga Province 12.281 ha · 5
și încă 8 județe cu suprafață mai mică
  1. Western Highlands Province 10.489 ha · 4
  2. Southern Highlands Province 9.549 ha · 3
  3. Hela Province 3.215 ha · 3
  4. Manus Province 2.564 ha · 1
  5. Gulf Province 2.468 ha · 1
  6. Eastern Highlands Province 1.716 ha · 1
  7. Chimbu (Simbu) Province 1.588 ha · 1
  8. Jiwaka Province 46 ha · 1

Districte care au ars cel mai des în Papua-Noua Guinee

  1. 94×South Fly District4 ani · 794.444 ha
  2. 34×Middle Fly District1 an · 262.338 ha
  3. 17×Angoram District4 ani · 82.200 ha
  4. 13×Talasea District2 ani · 59.879 ha
  5. 12×Kandrian/Gloucester District1 an · 103.692 ha

Clasamentul complet: după numărul de incendii, suprafață și procentul din teritoriu

Incendiile din 2026 · 198

Anuarul 2026: cifrele, harta și vremea anului Vezi toate cele 198 incendii din 2026

Incendiile din 2024 · 3

Anuarul 2024: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2023 · 12

Anuarul 2023: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2022 · 4

Anuarul 2022: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2020 · 1

Anuarul 2020: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2019 · 2

Anuarul 2019: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2018 · 19

Anuarul 2018: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2017 · 1

Anuarul 2017: cifrele, harta și vremea anului

Incendiile din 2016 · 1

Anuarul 2016: cifrele, harta și vremea anului

Întrebări frecvente

Câtă suprafață arde în medie pe an în Papua-Noua Guinee?
Conform estimărilor Copernicus GWIS, în Papua-Noua Guinee ard în medie 438.056 hectare pe an (media 2016–2024).
Care a fost cel mai rău an cu incendii în Papua-Noua Guinee?
Cel mai rău an în Papua-Noua Guinee din 2016 a fost 2018, cu 792.659 hectare arse conform Copernicus GWIS.
Care este cel mai mare incendiu înregistrat în Papua-Noua Guinee?
Cel mai mare incendiu înregistrat de WorldFires în Papua-Noua Guinee din 2016: Incendiul de la South Fly District, 5 octombrie 2018, cu 11.226 hectare arse — perimetru reconstituit din puncte fierbinți (Copernicus GWIS). Fără incendiile de după schimbarea perimetrelor GWIS (octombrie 2025), care nu sunt comparabile cu cele din anii anteriori.
Când este sezonul incendiilor în Papua-Noua Guinee?
În Papua-Noua Guinee, 93 % din suprafața arsă în incendiile cu fișă din 2016 a ars în perioada august–octombrie; luna cu cea mai mare suprafață arsă: septembrie.
Câte incendii a avut Papua-Noua Guinee în 2026?
Incendii numărate de Copernicus GWIS în Papua-Noua Guinee de la începutul lui 2026 (până în săptămâna 44): 5.624, față de o medie de 1.447 pe an întreg în 2016–2024. Depășește deja media unui an întreg. Estimările GWIS pentru anul în curs sunt provizorii și se pot schimba. Papua-Noua Guinee este la de 4,8 ori nivelul obișnuit pentru această perioadă a anului: 2.271.161 hectare arse până în săptămâna 44, față de o medie de 469.374 în 2012–2025 (Copernicus GWIS).
Ce regiuni din Papua-Noua Guinee ard cel mai mult?
Regiunile din Papua-Noua Guinee cu cea mai mare suprafață arsă în incendiile cu fișă din 2016: Western Province (1.058.685 ha), West New Britain Province (163.571 ha), New Ireland Province (90.774 ha).