Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Lunte, 25. kolovoza 2026. Lunte, Kasama

Ugašen · zadnja detekcija 15. ruj 2026. 11:47 UTC

Požar je počeo 25. kolovoza 2026. na području Lunte, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 10.426 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 72. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 80. u državi Zambija u 2026., od 620.

Usporedi s…
Opožarena površina
10.426ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
22dana
25. kol 2026. – 15. ruj 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
25. kol
2026
Toplinska žarišta
249
u jednom žarištu: 63 MW
Opasnost na početku
33
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
192MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 25. kol15. ruj
15. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

25. kol 2026. · 9 MW · 2 27. kol 2026. · 65 MW · 5 28. kol 2026. · 126 MW · 6 30. kol 2026. · 24 MW · 2 31. kol 2026. · 2 MW · 1 1. ruj 2026. · 276 MW · 34 2. ruj 2026. · 451 MW · 29 3. ruj 2026. · 353 MW · 36 4. ruj 2026. · 667 MW · 39 5. ruj 2026. · 9 MW · 2 6. ruj 2026. · 82 MW · 11 7. ruj 2026. · 371 MW · 14 8. ruj 2026. · 273 MW · 19 9. ruj 2026. · 146 MW · 7 10. ruj 2026. · 82 MW · 10 12. ruj 2026. · 263 MW · 23 15. ruj 2026. · 66 MW · 9
25. kol 30. kol 2. ruj 4. ruj 5. ruj 8. ruj 12. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
51km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

99 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.242 ha 2016., 4.928 ha 2017., 2.797 ha 2018., 5.162 ha 2019., 3.197 ha 2020., 4.193 ha 2021., 6.719 ha 2022., 4.334 ha 2023., 3.990 ha 2024., 3.421 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 10.355 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 16 % površine koju ima Zagreb (104 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lunte ovdje je počeo
    9.944 ha stigao 25. kol
    1,3 %
  2. 542 ha stigao 4. ruj
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina6,9 ha
Stanovnici≈ 800

Unutar opsega bilo je oko 6,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 800 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
25. kol 25,9 °C 40 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. kol 26,7 °C 38 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 32
27. kol 26,5 °C 39 % 47 km/h 0,0 mm Visoka 35
28. kol 25,2 °C 40 % 49 km/h 0,0 mm Visoka 36
29. kol 26,0 °C 37 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 34
30. kol 26,8 °C 33 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 34
31. kol 27,3 °C 33 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 34
1. ruj 26,6 °C 36 % 45 km/h 0,0 mm Visoka 35
2. ruj 27,5 °C 33 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. ruj 28,7 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
4. ruj 30,0 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 33
5. ruj 28,6 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 33
6. ruj 27,7 °C 37 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
7. ruj 28,0 °C 33 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 37
8. ruj 25,7 °C 38 % 50 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. ruj 25,4 °C 38 % 51 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
10. ruj 25,6 °C 38 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. ruj 26,4 °C 37 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 35
12. ruj 26,7 °C 35 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
13. ruj 27,7 °C 33 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
14. ruj 27,6 °C 36 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
15. ruj 27,7 °C 36 % 40 km/h 0,2 mm Visoka 35
16. ruj poslije 28,2 °C 29 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
17. ruj poslije 27,1 °C 29 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
18. ruj poslije 28,9 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 36
19. ruj poslije 28,0 °C 33 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 37
20. ruj poslije 28,9 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 37
21. ruj poslije 28,7 °C 33 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
22. ruj poslije 28,0 °C 38 % 40 km/h 0,5 mm Visoka 36
23. ruj poslije 28,7 °C 39 % 38 km/h 0,3 mm Visoka 34
24. ruj poslije 27,8 °C 35 % 35 km/h 0,3 mm Visoka 34
25. ruj poslije 28,5 °C 37 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 37

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 18. kol 2026.
Poslije · 22. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 156 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 72: 4,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5156 µg/m³
Dana iznad smjernice27 dana
PM10163 µg/m³
Optička debljina1,70
232425262728293031123456789101112131415161718
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 249Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lunte?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 25. kolovoza 2026. do 15. rujna 2026. (22 dana). Perimetar ga datira od 25. kolovoza 2026. do 8. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 10.426 hektara (104,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Lunte (9.944 ha, 1,3 %); Kasama (542 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,0 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 51 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 39, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 25. kolovoza 2026. do 8. rujna 2026.. 249 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.