Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Lunte, 19. kolovoza 2019. Lunte, Kasama

Ugašen · zadnja detekcija 2. ruj 2019. 11:20 UTC

Požar je počeo 19. kolovoza 2019. na području Lunte, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 14 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.211 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 341. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 135. u državi Zambija u 2019., od 243.

Usporedi s…
Opožarena površina
4.211ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
14dana
19. kol 2019. – 1. ruj 2019.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
19. kol
2019
Toplinska žarišta
202
u jednom žarištu: 101 MW
Opasnost na početku
40
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
191MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 19. kol1. ruj
2. ruj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

19. kol 2019. · 75 MW · 6 20. kol 2019. · 5 MW · 2 22. kol 2019. · 3 MW · 1 25. kol 2019. · 83 MW · 4 26. kol 2019. · 1 MW · 1 27. kol 2019. · 899 MW · 73 28. kol 2019. · 118 MW · 14 29. kol 2019. · 414 MW · 39 30. kol 2019. · 238 MW · 24 31. kol 2019. · 264 MW · 26 1. ruj 2019. · 133 MW · 8 2. ruj 2019. · 55 MW · 4
19. kol 22. kol 26. kol 27. kol 28. kol 30. kol 1. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
46km/h · najjači udar
17%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

79 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.886 ha 2016., 2.353 ha 2017., 2.248 ha 2018.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.316 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,5 % površine koju ima Zagreb (42 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Lunte ovdje je počeo
    3.859 ha stigao 19. kol
    0,5 %
  2. 372 ha stigao 29. kol
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina2,7 ha
Stanovnici≈ 300

Unutar opsega bilo je oko 2,7 ha izgrađene površine i živjelo je oko 300 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
25. kol 26,2 °C 31 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
26. kol 27,6 °C 27 % 44 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
27. kol 28,6 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
28. kol 29,1 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
29. kol 28,6 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
30. kol 28,7 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
31. kol 30,0 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
1. ruj 29,9 °C 17 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
2. ruj poslije 29,2 °C 23 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
3. ruj poslije 27,6 °C 25 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
4. ruj poslije 26,8 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
5. ruj poslije 28,7 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
6. ruj poslije 28,1 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. ruj poslije 25,5 °C 23 % 60 km/h 0,0 mm Ekstremna 56
8. ruj poslije 20,4 °C 40 % 62 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
9. ruj poslije 24,7 °C 30 % 43 km/h 0,0 mm Visoka 35
10. ruj poslije 25,4 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 34
11. ruj poslije 26,8 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 12. kol 2019.
Poslije · 8. ruj 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 202Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Lunte?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 19. kolovoza 2019. do 1. rujna 2019. (14 dana). Perimetar ga datira od 25. kolovoza 2019. do 1. rujna 2019..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.211 hektara (42,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Lunte (3.859 ha, 0,5 %); Kasama (372 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,0 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 43, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 25. kolovoza 2019. → 19. kolovoza 2019..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 25. kolovoza 2019. do 1. rujna 2019.. 202 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.