Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Ile, rujan 2026 Mocuba, Ile, Mulevala

Ugašen · zadnja detekcija 28. ruj 2026. 11:00 UTC

Požar je počeo 3. rujna 2026. na području Ile, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 26 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 7.172 hektara, raspoređen na 3 općine.

To je 236. najveći u regiji Zambézia od 2016. (od 839 sa stranicom). 140. u državi Mozambik u 2026., od 552.

Usporedi s…
Opožarena površina
7.172ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
26dana
3. ruj 2026. – 28. ruj 2026.
Pogođene općine
3
okruga
Počeo
3. ruj
2026
Toplinska žarišta
166
u jednom žarištu: 40 MW
Opasnost na početku
37
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
55MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. ruj28. ruj
28. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. ruj 2026. · 4 MW · 2 4. ruj 2026. · 54 MW · 6 5. ruj 2026. · 77 MW · 9 6. ruj 2026. · 11 MW · 3 7. ruj 2026. · 14 MW · 2 11. ruj 2026. · 42 MW · 7 12. ruj 2026. · 66 MW · 8 13. ruj 2026. · 116 MW · 21 14. ruj 2026. · 92 MW · 13 15. ruj 2026. · 278 MW · 46 16. ruj 2026. · 115 MW · 14 17. ruj 2026. · 40 MW · 6 18. ruj 2026. · 75 MW · 9 20. ruj 2026. · 23 MW · 2 21. ruj 2026. · 30 MW · 4 24. ruj 2026. · 3 MW · 2 25. ruj 2026. · 6 MW · 3 26. ruj 2026. · 12 MW · 2 27. ruj 2026. · 25 MW · 4 28. ruj 2026. · 24 MW · 3
3. ruj 6. ruj 12. ruj 15. ruj 18. ruj 24. ruj 27. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

36°najviša
54km/h · najjači udar
21%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 5 dana. Nakon požara došla je kiša: 7,5 mm 29. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

60 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.150 ha 2016., 824 ha 2017., 2.490 ha 2018., 655 ha 2021., 1.226 ha 2024., 1.230 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.273 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 11 % površine koju ima Zagreb (72 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 4.155 ha stigao 3. ruj
    0,5 %
  2. Ile ovdje je počeo
    3.034 ha stigao 4. ruj
    1,0 %
  3. 17 ha stigao 3. ruj
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina74 ha
Stanovnici≈ 9.500

Unutar opsega bilo je oko 74 ha izgrađene površine i živjelo je oko 9.500 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. ruj 32,7 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 37
4. ruj 33,6 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
5. ruj 32,1 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
6. ruj 31,0 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. ruj 29,2 °C 37 % 40 km/h 0,1 mm Visoka 35
8. ruj 24,2 °C 51 % 42 km/h 2,5 mm Niska 9
9. ruj 25,2 °C 59 % 30 km/h 2,5 mm Niska 6
10. ruj 28,8 °C 50 % 24 km/h 0,9 mm Niska 10
11. ruj 30,5 °C 44 % 31 km/h 0,3 mm Umjerena 21
12. ruj 32,3 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 30
13. ruj 31,5 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 30
14. ruj 31,6 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 30
15. ruj 34,2 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
16. ruj 32,5 °C 27 % 54 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
17. ruj 34,0 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. ruj 33,5 °C 21 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
19. ruj 30,8 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
20. ruj 30,3 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. ruj 31,3 °C 39 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 34
22. ruj 29,0 °C 46 % 36 km/h 0,1 mm Visoka 31
23. ruj 29,6 °C 38 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 28
24. ruj 31,0 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 32
25. ruj 30,4 °C 34 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 31
26. ruj 32,3 °C 33 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 29
27. ruj 35,7 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 37
28. ruj 36,4 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
29. ruj poslije 32,9 °C 42 % 33 km/h 7,5 mm Niska 8

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. kol 2026.
Poslije · 5. lis 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

3. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 66 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 37: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,566 µg/m³
Dana iznad smjernice24 dana
PM1068 µg/m³
Optička debljina1,05
1234567891011121314151617181920212223242526272829301
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 166Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ile?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 3. rujna 2026. do 28. rujna 2026. (26 dana). Perimetar ga datira od 10. rujna 2026. do 21. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 7.172 hektara (71,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Mocuba (4.155 ha, 0,5 %); Ile (3.034 ha, 1,0 %); Mulevala (17 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,4 °C, najniža vlaga od 21 % i udari vjetra od 54 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. rujna 2026. do 21. rujna 2026.. 166 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.