Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Ile, 21. kolovoza 2026. Ile, Mulevala

Ugašen · zadnja detekcija 16. ruj 2026. 11:23 UTC

Požar je počeo 21. kolovoza 2026. na području Ile, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 26 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 11.710 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 141. najveći u regiji Zambézia od 2016. (od 839 sa stranicom). 80. u državi Mozambik u 2026., od 553.

Usporedi s…
Opožarena površina
11.710ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
26dana
21. kol 2026. – 15. ruj 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
21. kol
2026
Toplinska žarišta
279
u jednom žarištu: 114 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
90MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 21. kol15. ruj
16. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

21. kol 2026. · 24 MW · 2 22. kol 2026. · 4 MW · 1 23. kol 2026. · 24 MW · 4 25. kol 2026. · 5 MW · 1 27. kol 2026. · 24 MW · 2 30. kol 2026. · 39 MW · 9 31. kol 2026. · 197 MW · 29 1. ruj 2026. · 262 MW · 33 2. ruj 2026. · 176 MW · 7 3. ruj 2026. · 62 MW · 7 4. ruj 2026. · 146 MW · 22 5. ruj 2026. · 145 MW · 34 6. ruj 2026. · 54 MW · 10 7. ruj 2026. · 55 MW · 9 10. ruj 2026. · 12 MW · 2 11. ruj 2026. · 113 MW · 17 12. ruj 2026. · 171 MW · 18 13. ruj 2026. · 73 MW · 22 14. ruj 2026. · 88 MW · 14 15. ruj 2026. · 212 MW · 35 16. ruj 2026. · 8 MW · 1
21. kol 25. kol 31. kol 1. ruj 3. ruj 6. ruj 11. ruj 14. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
42km/h · najjači udar
23%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 6 dana.

Ovo je područje već gorjelo

29 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 803 ha 2016., 21 ha 2019., 633 ha 2020., 851 ha 2024., 1.140 ha 2025..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 18 % površine koju ima Zagreb (117 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ile ovdje je počeo
    10.637 ha stigao 21. kol
    3,6 %
  2. 1.151 ha stigao 22. kol
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina96 ha
Stanovnici≈ 9.300

Unutar opsega bilo je oko 96 ha izgrađene površine i živjelo je oko 9.300 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
21. kol 30,0 °C 44 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 20
22. kol 30,7 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 25
23. kol 32,0 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 33
24. kol 27,8 °C 40 % 34 km/h 0,3 mm Visoka 28
25. kol 28,6 °C 39 % 24 km/h 0,2 mm Visoka 27
26. kol 26,5 °C 51 % 32 km/h 0,7 mm Umjerena 19
27. kol 25,8 °C 45 % 39 km/h 0,7 mm Umjerena 21
28. kol 27,1 °C 50 % 27 km/h 1,2 mm Umjerena 13
29. kol 26,5 °C 50 % 25 km/h 0,0 mm Umjerena 15
30. kol 32,0 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
31. kol 32,5 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. ruj 31,2 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 37
2. ruj 31,4 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 35
3. ruj 32,7 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
4. ruj 33,3 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
5. ruj 32,0 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
6. ruj 30,9 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
7. ruj 29,2 °C 37 % 40 km/h 0,1 mm Visoka 36
8. ruj 24,4 °C 52 % 42 km/h 2,4 mm Niska 10
9. ruj 25,3 °C 56 % 29 km/h 2,0 mm Niska 7
10. ruj 28,8 °C 51 % 24 km/h 0,6 mm Umjerena 13
11. ruj 30,5 °C 43 % 31 km/h 0,2 mm Visoka 24
12. ruj 32,0 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 32
13. ruj 31,4 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 32
14. ruj 31,5 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 33
15. ruj 34,2 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. ruj poslije 31,7 °C 30 % 57 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
17. ruj poslije 33,9 °C 24 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
18. ruj poslije 33,5 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
19. ruj poslije 30,8 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
20. ruj poslije 30,3 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
21. ruj poslije 31,7 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
22. ruj poslije 29,3 °C 48 % 35 km/h 0,2 mm Visoka 31
23. ruj poslije 29,5 °C 38 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 28
24. ruj poslije 30,8 °C 36 % 36 km/h 0,1 mm Visoka 33
25. ruj poslije 30,3 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 33

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 14. kol 2026.
Poslije · 22. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

4. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 73 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 38: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,573 µg/m³
Dana iznad smjernice13 dana
PM1075 µg/m³
Optička debljina1,16
19202122232425262728293031123456789101112131415161718
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 279Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ile?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 21. kolovoza 2026. do 15. rujna 2026. (26 dana). Perimetar ga datira od 27. kolovoza 2026. do 8. rujna 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 11.710 hektara (117,1 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ile (10.637 ha, 3,6 %); Mulevala (1.151 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,2 °C, najniža vlaga od 23 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 27. kolovoza 2026. do 8. rujna 2026.. 279 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.