İçeriğe atla
worldfires
FR · Fransa · –

Macouria yangını, Ekim 2026 Macouria, Kourou, Montsinéry-Tonnegrande

Yanıyor · son tespit 6 Kas 2026 04:55 UTC

Uydular ateşi ilk kez 27 Ekim 2026 tarihinde Macouria, Fransa sınırları içinde tespit etti. 10 gün boyunca aktif, 89 sıcak noktayla ve bunlardan türetilen yaklaşık 924 hektarlık ateşli alanla; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

Şununla karşılaştır…

Öneriler: Oiapoque · 2024Calçoene · 2023

Copernicus yanık sınırını henüz yayımlamadı; uydu görüntüsünden ölçülmesi birkaç gün sürer. Şimdilik alan, sıcak noktalardan türetilir (piksel başına yaklaşık 14 hektar). Sınır geldiğinde bu sayfa kendiliğinden alır ve aynı adreste kalır.

Hâlâ aktif mi?

Uydular 6 Kas 2026 04:55 UTC tarihinde ateş tespit etti. Her şey hâlâ yandığını gösteriyor. Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.

Ateşli alan
≈ 924ha
sıcak noktalardan türetildi, resmi sınır henüz yok
Süre
10gün
27 Eki 2026 – 5 Kas 2026
Etkilenen ilçeler
3
komün
Başlangıç
27 Eki
2026
Sıcak noktalar
89
tek bir noktada: 78 MW
Başlangıçta tehlike
18
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
62MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 27 Eki5 Kas
6 Kas 2026

Gün gün nasıl gelişti

27 Eki 2026 · 59 MW · 9 28 Eki 2026 · 106 MW · 7 29 Eki 2026 · 67 MW · 13 30 Eki 2026 · 64 MW · 10 31 Eki 2026 · 24 MW · 7 1 Kas 2026 · 212 MW · 10 2 Kas 2026 · 58 MW · 9 3 Kas 2026 · 47 MW · 12 4 Kas 2026 · 40 MW · 9 5 Kas 2026 · 3 MW · 2 6 Kas 2026 · 7 MW · 5
27 Eki 1 Kas 5 Kas

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

32°en yüksek
46km/h · en şiddetli rüzgâr
53%en düşük nem

Başladığında 2 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Her ilçeye ne oldu

  1. Macouria 19.899 nüfus · merkeze 0,9 km burada başladı
    588 ha 27 Eki tarihinde ulaştı
    1,9 %
  2. Kourou 24.824 nüfus · merkeze 2,8 km
    336 ha 27 Eki tarihinde ulaştı
    0,2 %
  3. Montsinéry-Tonnegrande 3.626 nüfus · merkeze 6,3 km
    0 ha 5 Kas tarihinde ulaştı
    0,0 %

Sıcak noktalardan türetilen, her ilçe içindeki ateşli alan (VIIRS pikseli başına yaklaşık 14 hektar). Resmi sınır gelene kadar tahmindir. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · tahmin modelleri, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
27 Eki 32,3 °C 57 % 36 km/h 0,7 mm Orta 18
28 Eki 31,6 °C 62 % 36 km/h 3,8 mm Orta 11
29 Eki 31,4 °C 62 % 37 km/h 0,3 mm Düşük 10
30 Eki 31,5 °C 61 % 40 km/h 0,6 mm Orta 18
31 Eki 32,0 °C 53 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 22
1 Kas 31,5 °C 61 % 36 km/h 0,4 mm Orta 20
2 Kas 32,0 °C 57 % 46 km/h 0,2 mm Yüksek 25
3 Kas 31,7 °C 58 % 39 km/h 0,2 mm Yüksek 24
4 Kas 31,5 °C 55 % 37 km/h 0,4 mm Yüksek 24
5 Kas 31,4 °C 58 % 39 km/h 0,3 mm Yüksek 25

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

17,5 FWI ve %57 en düşük nemle başladı; öncesinde: 2 gün yağmursuz. Bölgede 2023 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 2.

Başlangıçta FWI 17,5
En düşük nem 57 %
Yağmursuz gün 2
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Oiapoque yangını, Ekim 2024
5.352 ha 17 gün FWI 14,0 En düşük nem 62 % 228 km uzakta, 2024

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 10 Kas tarihinde 5,0 mm.

Akıbetleri

Bölgede benzer havada başlayan yangınlar: 2. 15 altında rakam vermiyoruz: sinyalden çok gürültü olur.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2023 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 20 Eki 2026
Sonra · 5 Kas 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

2 Ekim 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 9 µg/m³ PM2,5’e ulaştı, ama hiçbir günlük ortalama DSÖ kılavuz değerini (15) aşmadı.

PM2,5 zirvesi9 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün0 gün
PM1014 µg/m³
Optik derinlik0,22
28293012
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 89Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Sık sorulan sorular

Macouria yangını ne kadar sürdü?
Uyduların tespit ettiği sıcak noktalara göre 27 Ekim 2026 ile 5 Kasım 2026 arasında yandı (ilk ve son sıcak nokta arasında 10 gün). Henüz tarih verecek bir yanan alan sınırı yok.
Ne kadar alan yandı?
Henüz resmi sınır yok. Sıcak noktalar yaklaşık 924 hektar ateşli alan (9,2 km²) gösteriyor; Copernicus ölçülen rakamı birkaç gün içinde yayımlayacak.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Macouria (588 ha, 1,9 %); Kourou (336 ha, 0,2 %); Montsinéry-Tonnegrande (0 ha, 0,0 %).
Macouria yangını hâlâ aktif mi?
Evet: uydular 6 Kas 2026 04:55 UTC tarihinde ateş tespit etti. Resmi durum için acil durum servisine başvurun.
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Macouria sınırları içinde başladı ve merkezine 0,9 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 32,3 °C’ye ulaştı, nem %53’e düştü ve rüzgâr 46 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 25 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Fransa idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · 18 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 26 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Alan: ≈ 1.008 → ≈ 924 ha.
  2. Başlangıç tarihi: 26 Ekim 2026 → 27 Ekim 2026.
  3. Ad: Montsinéry-Tonnegrande → Macouria.
  4. Alan: ≈ 798 → ≈ 1.008 ha.
  5. Başlangıç tarihi: 25 Ekim 2026 → 26 Ekim 2026.
  6. Ad: Kourou → Montsinéry-Tonnegrande.
  7. Başlangıç tarihi: 24 Ekim 2026 → 25 Ekim 2026.
  8. Başlangıç tarihi: 23 Ekim 2026 → 24 Ekim 2026.
  9. Ad: Macouria → Kourou.
  10. Alan: ≈ 686 → ≈ 798 ha.
  11. Başlangıç tarihi: 22 Ekim 2026 → 23 Ekim 2026.
  12. Alan: ≈ 700 → ≈ 686 ha.
  13. Başlangıç tarihi: 21 Ekim 2026 → 22 Ekim 2026.
  14. Alan: ≈ 728 → ≈ 700 ha.
  15. Başlangıç tarihi: 20 Ekim 2026 → 21 Ekim 2026.
  16. Alan: ≈ 812 → ≈ 728 ha.
  17. Başlangıç tarihi: 19 Ekim 2026 → 20 Ekim 2026.
  18. Alan: ≈ 644 → ≈ 812 ha.
  19. Başlangıç tarihi: 18 Ekim 2026 → 19 Ekim 2026.
  20. Alan: ≈ 714 → ≈ 644 ha.
  21. Başlangıç tarihi: 17 Ekim 2026 → 18 Ekim 2026.
  22. Alan: ≈ 616 → ≈ 714 ha.
  23. Başlangıç tarihi: 16 Ekim 2026 → 17 Ekim 2026.
  24. Alan: ≈ 560 → ≈ 616 ha.
  25. Başlangıç tarihi: 15 Ekim 2026 → 16 Ekim 2026.
  26. Başlangıç tarihi: 14 Ekim 2026 → 15 Ekim 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 · 18 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Henüz yanık sınırı yok: alan (≈ 924 ha), her biri yaklaşık 14 ha olan ateşli VIIRS pikselleri sayılarak tahmin edilir.
  • Grubun ilk ve son VIIRS sıcak noktasının tarihleri. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 89 VIIRS sıcak noktası.
  • Hava durumu: ECMWF IFS modeli, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.