Sateliti su prvi put otkrili vatru 28. listopada 2026. na području općine Macouria, Francuska. Aktivan je 10 dana, s 85 toplinskih žarišta i površinom s vatrom od oko 854 hektara rekonstruiranom iz njih, raspoređenom na 3 općine.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
≈ 854ha
Procijenjena prema toplinskim žarištima: perimetar još nije objavljen.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS
Datum
28. lis 2026. – 6. stu 2026.
+− provjera
Ovo je procjena prema pikselima VIIRS koji su vidjeli vatru. Promijenit će se kad perimetar bude objavljen.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
10dana
Od 28. lis 2026. do danas: detekcije se nastavljaju.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 6. stu 2026. 17:41 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
28. lis 2026.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS
Datum
28. lis 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
85
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 78 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Datum
28. lis 2026. – 6. stu 2026.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
212MW
Zbroj zračene snage 1. studenoga 2026.; žarišta tog dana: 10.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
1. stu 2026.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
11,2FWI · umjerena
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 3.
Izvor
izračun WorldFiresa (kanadski sustav FWI)
Datum
28. lis 2026., lokalno podne
Model
ECMWF IFS 0,25° · Open-Meteo.com · privremeno
+− provjera
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
32,0°C · 53 % RV
Najviša temperatura 32,0 °C i najniža vlažnost 53 % 31. listopada 2026.; udari vjetra 46 km/h 2. studenoga 2026..
Izvor
meteorološki model u ćeliji požara
Datum
28. lis 2026. – 6. stu 2026.
Model
ECMWF IFS 0,25° · Open-Meteo.com · privremeno
+− provjera
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
· rekonstruiranovrijeme
Vrijeme i FWI izračunani prognozom (privremeno dok ne stigne ERA5)
dnevnik
Površina: ≈ 1.008 → ≈ 924 ha.
dnevnik
Datum početka: 26. listopada 2026. → 27. listopada 2026..
dnevnik
Naziv: Montsinéry-Tonnegrande → Macouria.
dnevnik
Površina: ≈ 798 → ≈ 1.008 ha.
dnevnik
Datum početka: 25. listopada 2026. → 26. listopada 2026..
dnevnik
Naziv: Kourou → Montsinéry-Tonnegrande.
dnevnik
Datum početka: 24. listopada 2026. → 25. listopada 2026..
dnevnik
Datum početka: 23. listopada 2026. → 24. listopada 2026..
dnevnik
Naziv: Macouria → Kourou.
dnevnik
Površina: ≈ 686 → ≈ 798 ha.
dnevnik
Datum početka: 22. listopada 2026. → 23. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 700 → ≈ 686 ha.
dnevnik
Datum početka: 21. listopada 2026. → 22. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 728 → ≈ 700 ha.
dnevnik
Datum početka: 20. listopada 2026. → 21. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 812 → ≈ 728 ha.
dnevnik
Datum početka: 19. listopada 2026. → 20. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 644 → ≈ 812 ha.
dnevnik
Datum početka: 18. listopada 2026. → 19. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 714 → ≈ 644 ha.
dnevnik
Datum početka: 17. listopada 2026. → 18. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 616 → ≈ 714 ha.
dnevnik
Datum početka: 16. listopada 2026. → 17. listopada 2026..
dnevnik
Površina: ≈ 560 → ≈ 616 ha.
dnevnik
Datum početka: 15. listopada 2026. → 16. listopada 2026..
dnevnik
Datum početka: 14. listopada 2026. → 15. listopada 2026..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Copernicus još nije objavio opožareni opseg, koji se iz satelitske snimke mjeri nekoliko dana. Za sada je površina ona rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu). Kad opseg stigne, ova ga stranica sama preuzima i zadržava istu adresu.
Je li još aktivan?
Sateliti su otkrili vatru 6. stu 2026. 17:41 UTC. Sve upućuje na to da još gori. Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Površina s vatrom
≈ 854ha
rekonstruirana iz žarišta, bez službenog opsega
Trajanje
10dana
28. lis 2026. – 6. stu 2026.
Pogođene općine
3
komuna
Počeo
28. lis
2026
Toplinska žarišta
85
u jednom žarištu: 78 MW
Opasnost na početku
11
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
63MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
ŽARIŠTA PO DANU
28. lis6. stu
Prikaži razvoj6. stu 2026.
Kako se razvijao, iz dana u dan
28. lis30. lis1. stu3. stu5. stu
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
32°najviša
46km/h · najjači udar
53%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 3 dana.
Što se dogodilo svakoj općini
Macouria19.899 stan. · 0,9 km od središtaovdje je počeo
Površina s vatrom unutar svake općine, rekonstruirana iz toplinskih žarišta (oko 14 hektara po pikselu VIIRS). Procjena dok ne stigne službeni opseg. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
28. lis
31,6 °C
62 %
36 km/h
3,8 mm
Niska 11
29. lis
31,4 °C
62 %
37 km/h
0,3 mm
Niska 10
30. lis
31,5 °C
61 %
40 km/h
0,6 mm
Umjerena 18
31. lis
32,0 °C
53 %
38 km/h
0,0 mm
Visoka 22
1. stu
31,5 °C
61 %
36 km/h
0,4 mm
Umjerena 20
2. stu
32,0 °C
57 %
46 km/h
0,2 mm
Visoka 25
3. stu
31,7 °C
58 %
39 km/h
0,2 mm
Visoka 24
4. stu
31,5 °C
55 %
37 km/h
0,4 mm
Visoka 24
5. stu
31,8 °C
54 %
42 km/h
0,0 mm
Visoka 26
6. stu
31,4 °C
60 %
44 km/h
0,9 mm
Visoka 23
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 11,2 i najnižom vlagom od 62 %; prije toga: 3 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2023. počeli po takvom vremenu: 3.
FWI na početku11,2
Najniža vlaga62 %
Dani bez kiše3
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Požar Calçoene, listopad 2023
9.670 ha24 danaFWI 9,0Najniža vlaga 62 %udaljen 244 km, 2023.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 2,5 mm, 23. stu.
Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 3. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2023.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
↔
Prije · 21. lis 2026.
Poslije · 6. stu 2026.
Sentinel-2 tog dana nije prošao ovuda. Pokušaj s drugim datumom ili lažnim bojama, koje su dnevne.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus
2. listopada 2026. je zrak uz požar dosegnuo 9 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Vrhunac PM2,59µg/m³
Dana iznad smjernice0dana
PM1014µg/m³
Optička debljina0,22
28293012
DobroPrihvatljivoUmjerenoLošeVrlo lošeEkstremno
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija· 85Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.›
⬇ Preuzmi CSVVremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijeme
Satelit
FRP (MW)
Lat
Lon
Česta pitanja
Koliko je trajao požar Macouria?
Prema toplinskim žarištima koja su otkrili sateliti, gorio je od 28. listopada 2026. do 6. studenoga 2026. (10 dana između prvog i posljednjeg žarišta). Još nema perimetra koji bi ga datirao.
Kolika je površina izgorjela?
Još nema službenog opsega. Žarišta rekonstruiraju oko 854 hektara s vatrom (8,5 km²); Copernicus će objaviti izmjerenu brojku za nekoliko dana.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Macouria (462 ha, 1,5 %); Kourou (392 ha, 0,2 %); Montsinéry-Tonnegrande (0 ha, 0,0 %).
Je li požar Macouria još aktivan?
Da: sateliti su otkrili vatru 6. stu 2026. 17:41 UTC. Za službeno stanje obratite se hitnoj službi.
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Macouria i zaustavila se 0,9 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,0 °C, najniža vlaga od 53 % i udari vjetra od 46 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 26, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Francuska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opsega još nema: površina (≈ 854 ha) procjenjuje se brojanjem piksela VIIRS s vatrom, svaki od oko 14 ha.
Datumi prvog i zadnjeg žarišta VIIRS u grupi. 85 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.