Sari la conținut
worldfires
FR · Franța · –

Incendiul de la Macouria, octombrie 2026 Macouria, Kourou, Montsinéry-Tonnegrande

Se potolește · ultima detecție 5 nov. 2026, 17:02 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 27 octombrie 2026 în comuna Macouria, Franța. Este activ de 10 zile, cu 89 focare termice și o suprafață cu foc de circa 924 hectare reconstituită din ele, repartizată între 3 comune.

Compară cu…

Sugestii: Oiapoque · 2024Calçoene · 2023

Copernicus nu a publicat încă perimetrul ars, care durează câteva zile să fie măsurat din imagini satelitare. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel). Când va apărea perimetrul, pagina îl preia singură și păstrează aceeași adresă.

Mai este activ?

Nicio detecție de la 5 nov. 2026, 17:02 UTC. De obicei înseamnă că focul nu mai are flacără vizibilă din spațiu, deși pot rămâne puncte fierbinți. Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.

Suprafață cu foc
≈ 924ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
10zile
27 oct. 2026 – 5 nov. 2026
Comune afectate
3
comune
A început pe
27 oct.
2026
Focare termice
89
într-un singur focar: 78 MW
Pericol la început
18
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
68MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 oct.5 nov.
5 nov. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

27 oct. 2026 · 59 MW · 9 28 oct. 2026 · 106 MW · 7 29 oct. 2026 · 67 MW · 13 30 oct. 2026 · 64 MW · 10 31 oct. 2026 · 24 MW · 7 1 nov. 2026 · 212 MW · 10 2 nov. 2026 · 58 MW · 9 3 nov. 2026 · 47 MW · 12 4 nov. 2026 · 40 MW · 9 5 nov. 2026 · 3 MW · 2
27 oct. 29 oct. 1 nov. 4 nov.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

32°maximă
46km/h · rafală maximă
53%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Macouria 19.899 loc. · la 0,9 km de centru a început aici
    588 ha a ajuns pe 27 oct.
    1,9 %
  2. Kourou 24.824 loc. · la 2,8 km de centru
    336 ha a ajuns pe 27 oct.
    0,2 %
  3. Montsinéry-Tonnegrande 3.626 loc. · la 6,3 km de centru
    0 ha a ajuns pe 5 nov.
    0,0 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 oct. 32,3 °C 57 % 36 km/h 0,7 mm Moderat 18
28 oct. 31,6 °C 62 % 36 km/h 3,8 mm Moderat 11
29 oct. 31,4 °C 62 % 37 km/h 0,3 mm Scăzut 10
30 oct. 31,5 °C 61 % 40 km/h 0,6 mm Moderat 18
31 oct. 32,0 °C 53 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 22
1 nov. 31,5 °C 61 % 36 km/h 0,4 mm Moderat 20
2 nov. 32,0 °C 57 % 46 km/h 0,2 mm Ridicat 25
3 nov. 31,7 °C 58 % 39 km/h 0,2 mm Ridicat 24
4 nov. 31,5 °C 55 % 37 km/h 0,4 mm Ridicat 24
5 nov. 31,4 °C 58 % 39 km/h 0,3 mm Ridicat 25

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 17,5 și o umiditate minimă de 57 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2023: 2.

FWI la pornire 17,5
Umiditate minimă 57 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Oiapoque, octombrie 2024
5.352 ha 17 zile FWI 14,0 Umiditate min. 62 % la 228 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,0 mm pe 10 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

Incendii din zonă pornite pe o vreme asemănătoare: 2. Sub 15 nu dăm cifre: ar fi mai mult zgomot decât semnal.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2023.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 oct. 2026
După · 5 nov. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 2 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 9 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,59 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1014 µg/m³
Grosime optică0,22
28293012
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 89Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Macouria?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 27 octombrie 2026 și 5 noiembrie 2026 (10 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă perimetru oficial. Focarele reconstituie circa 924 hectare cu foc (9,2 km²); Copernicus va publica cifra măsurată în câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Macouria (588 ha, 1,9 %); Kourou (336 ha, 0,2 %); Montsinéry-Tonnegrande (0 ha, 0,0 %).
Incendiul de la Macouria mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 5 nov. 2026, 17:02 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Macouria și s-a oprit la 0,9 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 32,3 °C, o umiditate minimă de 53 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 25, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Franța (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · 18 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 26 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: ≈ 1.008 → ≈ 924 ha.
  2. Data de început: 26 octombrie 2026 → 27 octombrie 2026.
  3. Nume: Montsinéry-Tonnegrande → Macouria.
  4. Suprafață: ≈ 798 → ≈ 1.008 ha.
  5. Data de început: 25 octombrie 2026 → 26 octombrie 2026.
  6. Nume: Kourou → Montsinéry-Tonnegrande.
  7. Data de început: 24 octombrie 2026 → 25 octombrie 2026.
  8. Data de început: 23 octombrie 2026 → 24 octombrie 2026.
  9. Nume: Macouria → Kourou.
  10. Suprafață: ≈ 686 → ≈ 798 ha.
  11. Data de început: 22 octombrie 2026 → 23 octombrie 2026.
  12. Suprafață: ≈ 700 → ≈ 686 ha.
  13. Data de început: 21 octombrie 2026 → 22 octombrie 2026.
  14. Suprafață: ≈ 728 → ≈ 700 ha.
  15. Data de început: 20 octombrie 2026 → 21 octombrie 2026.
  16. Suprafață: ≈ 812 → ≈ 728 ha.
  17. Data de început: 19 octombrie 2026 → 20 octombrie 2026.
  18. Suprafață: ≈ 644 → ≈ 812 ha.
  19. Data de început: 18 octombrie 2026 → 19 octombrie 2026.
  20. Suprafață: ≈ 714 → ≈ 644 ha.
  21. Data de început: 17 octombrie 2026 → 18 octombrie 2026.
  22. Suprafață: ≈ 616 → ≈ 714 ha.
  23. Data de început: 16 octombrie 2026 → 17 octombrie 2026.
  24. Suprafață: ≈ 560 → ≈ 616 ha.
  25. Data de început: 15 octombrie 2026 → 16 octombrie 2026.
  26. Data de început: 14 octombrie 2026 → 15 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112 · 18.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 924 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 89 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.