Incendii în Valpaços
Valpaços, Portugalia: 9 incendii cu pagină au intrat în 16 din cele 25 freguesii ale sale din 2016, cu 10.696 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Valpaços în iulie 2026, cu 7.276 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: moderat (FWI 12).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 10.696ha
- Din 2016
- Din județ
- 20%
- 546 km²
- incendii
- 9
- Din 2016
- freguesii cu foc
- 16
- din 25
- Cel mai mare incendiu
- 7.276ha
- Valpaços · iulie 2026
- Locuitori
- 14.506
- 737,4 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- mie. 4 Moderat 14° · 47 % · 15 km/h
- joi 5 Moderat 14° · 39 % · 12 km/h
- vin. 6 Moderat 12° · 49 % · 13 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 18° · 65 % · 14 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 17° · 71 % · 14 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 20° · 60 % · 45 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 19° · 77 % · 48 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 19° · 80 % · 42 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Freguesiile care au ars cel mai mult
- Santa Valha 317 loc. 1.663 ha · 61 %
- Carrazedo de Montenegro e Curros 1.643 loc. 1.575 ha · 32 %
- Sonim e Barreiros 314 loc. 1.521 ha · 85 %
- Bouçoães 303 loc. 1.457 ha · 56 %
- Vilarandelo 961 loc. 958 ha · 48 %
- Fornos do Pinhal 320 loc. 744 ha · 71 %
- Valpaços e Sanfins 4.661 loc. 677 ha · 17 %
- Possacos 358 loc. 667 ha · 51 %
- Lebução, Fiães e Nozelos 548 loc. 385 ha · 13 %
- Vassal 395 loc. 349 ha · 27 %
- Ervões 534 loc. 308 ha · 14 %
- Rio Torto 284 loc. 176 ha · 5,7 %
Ce arde în județ
- Tufărișuri și tranziție42 %
- Terenuri agricole37 %
- Alte terenuri naturale15 %
- Conifere2,9 %
- Pădure mixtă1,9 %
- Foioase1,0 %
Freguesii care ard iar și iar
Freguesii cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 4×Bouçoães1.457 ha
- 3×Valpaços e Sanfins677 ha
- 2×Possacos667 ha
- 2×Ervões308 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 7.276 haValpaços Ervõesiulie 2026 · 6 zile
- 1.708 haMurça Tresminasiulie 2022 · 5 zile
- 485 haValpaços Valpaços e Sanfins23 august 2022 · 4 zile
- 466 haValpaços Vassal24 august 2022 · 6 zile
- 258 haValpaços Bouçoãesaprilie 2022 · 2 zile
- 234 haBouçoãesseptembrie 2016 · 2 zile
- 100 haValpaços Bouçoãesmartie 2026 · 1 zi
- 86 haValpaços Possacosaugust 2017 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
Toate incendiile din Valpaços · 9
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 7.276 haValpaços Ervõesiulie 2026 · 6 zile
- 100 haValpaços Bouçoãesmartie 2026 · 1 zi
- 466 haValpaços Vassal24 august 2022 · 6 zile
- 485 haValpaços Valpaços e Sanfins23 august 2022 · 4 zile
- 1.708 haMurça Tresminasiulie 2022 · 5 zile
- 258 haValpaços Bouçoãesaprilie 2022 · 2 zile
- 83 haFriõesoctombrie 2019 · 1 zi
- 86 haValpaços Possacosaugust 2017 · 2 zile
- 234 haBouçoãesseptembrie 2016 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele freguesiei din geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.