Incendii în Itapúa
Itapúa, Paraguay: 31 de incendii cu pagină au intrat în 7 din cele 31 districte ale sale din 2016, cu 80.798 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Alto Vera în septembrie 2020, cu 9.412 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 6).
Doar incendiile de 1.500 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 80.798ha
- Din 2016
- Din județ
- 5,1%
- 15.930 km²
- incendii
- 31
- Din 2016
- comune cu foc
- 7
- din 31
- Cel mai mare incendiu
- 9.412ha
- Alto Vera · septembrie 2020
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 30 Foarte scăzut 27° · 43 % · 23 km/h
- sâm. 31 Scăzut 30° · 37 % · 19 km/h
- dum. 1 Scăzut 32° · 43 % · 28 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 30° · 60 % · 27 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 30° · 61 % · 48 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 24° · 90 % · 39 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 27° · 48 % · 35 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Alto Vera 39.976 ha · 45 %
- San Pedro del Paraná 14.730 ha · 9,7 %
- San Cosme Y Damian 8.793 ha · 5,5 %
- General Artigas 7.047 ha · 5,2 %
- General Delgado 6.792 ha · 15 %
- Itapua Poty 3.146 ha · 6,6 %
- Tomas Romero Pereira 313 ha · 0,5 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 15×Alto Vera39.976 ha
- 8×San Pedro del Paraná14.730 ha
- 5×San Cosme Y Damian8.793 ha
- 5×General Delgado6.792 ha
- 4×General Artigas7.047 ha
- 4×Itapua Poty3.146 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 9.412 haAlto Veraseptembrie 2020 · 21 de zile din 22.744 ha în total
- 6.623 haAlto Verafebruarie 2022 · 12 zile
- 5.689 haGeneral Artigasmartie 2022 · 17 zile
- 5.235 haAlto Vera13 noiembrie 2020 · 14 zile
- 5.140 haSan Pedro del Paraná17 noiembrie 2020 · 10 zile din 5.788 ha în total
- 3.774 haSan Pedro del Paranáianuarie 2022 · 18 zile
- 3.123 haAlto Vera19 noiembrie 2020 · 7 zile
- 2.679 haAlto Vera20 noiembrie 2020 · 7 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 3 | 5.491 | General Delgado 2.077 ha |
| 2022 | 10 | 25.743 | Alto Vera 6.623 ha |
| 2020 | 14 | 41.934 | Alto Vera 9.412 ha |
| 2019 | 3 | 5.543 | Alto Vera 2.210 ha |
| 2016 | 1 | 2.087 | General Artigas 2.087 ha |
Toate incendiile din Itapúa · 31
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.891 haSan Cosme Y Damianiulie 2025 · 4 zile
- 2.077 haGeneral Delgadomartie 2025 · 6 zile
- 1.523 haAlto Veramartie 2025 · 10 zile din 1.897 ha în total
- 5.689 haGeneral Artigasmartie 2022 · 17 zile
- 2.298 haGeneral Artigasfebruarie 2022 · 2 zile
- 1.250 haSan Cosme Y Damianfebruarie 2022 · 11 zile din 1.953 ha în total
- 6.623 haAlto Verafebruarie 2022 · 12 zile
- 95 haTavaifebruarie 2022 · 14 zile din 2.596 ha în total
- 1.600 haAlto Vera30 ianuarie 2022 · 5 zile
- 6 haTavaiianuarie 2022 · 11 zile din 2.754 ha în total
- 2.279 haAlto Vera12 ianuarie 2022 · 15 zile din 2.412 ha în total
- 2.129 haSan Cosme Y Damianianuarie 2022 · 15 zile
- 3.774 haSan Pedro del Paranáianuarie 2022 · 18 zile
- 1.622 haSan Pedro del Paraná23 noiembrie 2020 · 4 zile
- 1.606 haGeneral Delgadonoiembrie 2020 · 4 zile din 2.157 ha în total
- 2.242 haSan Cosme Y Damiannoiembrie 2020 · 5 zile
- 2.679 haAlto Vera20 noiembrie 2020 · 7 zile
- 1.559 ha3 De Mayonoiembrie 2020 · 8 zile din 2.126 ha în total
- 2.609 haSan Pedro del Paraná19 noiembrie 2020 · 8 zile
- 3.123 haAlto Vera19 noiembrie 2020 · 7 zile
- 5.140 haSan Pedro del Paraná17 noiembrie 2020 · 10 zile din 5.788 ha în total
- 1.104 haSan Pedro del Paraná13 noiembrie 2020 · 16 zile din 1.781 ha în total
- 5.235 haAlto Vera13 noiembrie 2020 · 14 zile
- 1.630 haAlto Vera4 noiembrie 2020 · 5 zile
- 2.609 haAlto Vera3 noiembrie 2020 · 7 zile
- 9.412 haAlto Veraseptembrie 2020 · 21 de zile din 22.744 ha în total
- 1.362 haGeneral Delgadoaprilie 2020 · 6 zile din 1.500 ha în total
- 2.210 haAlto Vera30 septembrie 2019 · 3 zile
- 1.858 haAlto Vera25 septembrie 2019 · 8 zile
- 1.475 haSan Pedro del Paranáaugust 2019 · 2 zile
- 2.087 haGeneral Artigasaugust 2016 · 4 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/Direcion General de Estadica, Encuestas y Censos (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.