Incendii în Mizoram
Mizoram, India: 37 de incendii cu pagină au intrat în 11 din cele 26 subdistricte ale sale din 2016, cu 230.975 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la West Bunghmun în martie 2022, cu 21.569 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 2).
Doar incendiile de 5.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 230.975ha
- Din 2016
- Din județ
- 11%
- 21.205 km²
- incendii
- 37
- Din 2016
- comune cu foc
- 11
- din 26
- Cel mai mare incendiu
- 21.569ha
- West Bunghmun · martie 2022
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 31 Foarte scăzut 29° · 58 % · 21 km/h
- dum. 1 Foarte scăzut 29° · 58 % · 18 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 29° · 58 % · 22 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 29° · 60 % · 23 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 29° · 55 % · 21 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 28° · 56 % · 21 km/h
- vin. 6 Scăzut 28° · 53 % · 20 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 28° · 55 % · 19 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Chawngte 50.562 ha · 79 %
- West Bunghmun 43.138 ha · 36 %
- Lungsen 30.956 ha · 28 %
- S' Bungtlang 29.289 ha · 54 %
- West Phaileng 27.684 ha · 26 %
- Lawngtlai 21.983 ha · 23 %
- Zawlnuam 20.422 ha · 18 %
- Sangau 4.686 ha · 9,2 %
- Hnahthial 1.125 ha · 1,2 %
- Lunglei 967 ha · 0,7 %
- Tuipang 164 ha · 0,2 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 13×Chawngte50.562 ha
- 13×S' Bungtlang29.289 ha
- 10×West Bunghmun43.138 ha
- 10×Lawngtlai21.983 ha
- 9×West Phaileng27.684 ha
- 7×Lungsen30.956 ha
- 5×Zawlnuam20.422 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 21.569 haWest Bunghmunmartie 2022 · 12 zile
- 12.476 haS' Bungtlangmartie 2025 · 20 de zile
- 10.319 haChawngte22 martie 2019 · 10 zile
- 9.161 haZawlnuammartie 2019 · 6 zile
- 9.028 haLawngtlaimartie 2022 · 9 zile
- 8.314 haZawlnuammartie 2021 · 12 zile din 8.761 ha în total
- 8.179 haChawngte10 martie 2026 · 9 zile
- 7.695 haWest Phailengmartie 2016 · 8 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 5 | 28.177 | Chawngte 8.179 ha |
| 2025 | 6 | 42.815 | S' Bungtlang 12.476 ha |
| 2024 | 3 | 19.231 | Lungsen 7.672 ha |
| 2023 | 6 | 16.829 | West Phaileng 5.465 ha |
| 2022 | 5 | 47.700 | West Bunghmun 21.569 ha |
| 2021 | 4 | 26.437 | Zawlnuam 8.314 ha |
| 2020 | 2 | 11.031 | Zawlnuam 5.785 ha |
| 2019 | 3 | 25.782 | Chawngte 10.319 ha |
| 2018 | 1 | 199 | West Phaileng 199 ha |
| 2016 | 2 | 12.775 | West Phaileng 7.695 ha |
Toate incendiile din Mizoram · 37
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.139 haWest Phailengaprilie 2026 · 17 zile din 18.904 ha în total
- 6.450 haLungsenmartie 2026 · 10 zile
- 6.718 haS' Bungtlangmartie 2026 · 10 zile
- 8.179 haChawngte10 martie 2026 · 9 zile
- 5.691 haLawngtlaimartie 2026 · 13 zile
- 5.502 haChawngtemartie 2025 · 18 zile din 6.252 ha în total
- 7.100 haLungsenmartie 2025 · 11 zile
- 5.811 haSangaumartie 2025 · 16 zile
- 6.674 haWest Bunghmunmartie 2025 · 9 zile
- 5.252 haLawngtlaimartie 2025 · 15 zile
- 12.476 haS' Bungtlangmartie 2025 · 20 de zile
- 7.672 haLungsen11 martie 2024 · 6 zile
- 6.360 haLungsen11 martie 2024 · 8 zile
- 5.200 haWest Bunghmunmartie 2024 · 11 zile
- 164 haTuipangaprilie 2023 · 14 zile din 9.804 ha în total
- 522 haChawngte10 aprilie 2023 · 8 zile din 7.679 ha în total
- 95 haLongtharai Valleyaprilie 2023 · 14 zile din 21.363 ha în total
- 5.253 haChawngte7 aprilie 2023 · 7 zile din 5.701 ha în total
- 5.465 haWest Phailengmartie 2023 · 5 zile
- 5.330 haWest Bunghmunmartie 2023 · 5 zile din 5.651 ha în total
- 6.585 haChawngtemartie 2022 · 4 zile
- 21.569 haWest Bunghmunmartie 2022 · 12 zile
- 5.642 haWest Phailengmartie 2022 · 5 zile
- 9.028 haLawngtlaimartie 2022 · 9 zile
- 4.875 haZawlnuammartie 2022 · 9 zile din 5.558 ha în total
- 5.650 haChawngtemartie 2021 · 9 zile din 10.034 ha în total
- 5.164 haS' Bungtlangmartie 2021 · 7 zile
- 7.309 haWest Bunghmunmartie 2021 · 5 zile
- 8.314 haZawlnuammartie 2021 · 12 zile din 8.761 ha în total
- 5.245 haChawngte26 martie 2020 · 8 zile
- 5.785 haZawlnuammartie 2020 · 6 zile
- 10.319 haChawngte22 martie 2019 · 10 zile
- 6.302 haChawngte20 martie 2019 · 8 zile din 8.164 ha în total
- 9.161 haZawlnuammartie 2019 · 6 zile
- 199 haWest Phailengmartie 2018 · 6 zile din 5.011 ha în total
- 7.695 haWest Phailengmartie 2016 · 8 zile
- 5.080 haLungsenmartie 2016 · 10 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/DataMeet India community, Election Commission of India (Creative Commons Attribution 2.5 India (CC BY 2.5 IN)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.