Incendii în Villa Clara
Villa Clara, Cuba: 22 de incendii cu pagină au intrat în 10 din cele 12 comune ale sale din 2016, cu 30.347 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Santo Domingo în mai 2024, cu 2.387 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 1.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
- hectare arse
- 30.347ha
- Din 2016
- Din județ
- 3,6%
- 8.531 km²
- incendii
- 22
- Din 2016
- comune cu foc
- 10
- din 12
- Cel mai mare incendiu
- 2.387ha
- Santo Domingo · mai 2024
- Locuitori
- —
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- dum. 1 Foarte scăzut 31° · 59 % · 28 km/h
- lun. 2 Foarte scăzut 30° · 71 % · 26 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 30° · 66 % · 26 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 30° · 70 % · 18 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 29° · 71 % · 25 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 29° · 62 % · 26 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 28° · 66 % · 30 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 29° · 57 % · 31 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Camajuaní 9.335 ha · 16 %
- Sagua La Grande 5.751 ha · 6,5 %
- Santo Domingo 5.287 ha · 5,9 %
- Encrucijada 2.569 ha · 4,1 %
- Santa Clara 2.432 ha · 3,8 %
- Manicaragua 1.784 ha · 1,8 %
- Corralillo 1.614 ha · 1,8 %
- Quemado de Güines 843 ha · 2,5 %
- Placetas 660 ha · 1,0 %
- Remedios 72 ha · 0,1 %
Comune care ard iar și iar
Localități cu două sau mai multe incendii mari (1.000 ha sau mai mult) din 2016.
- 6×Camajuaní9.335 ha
- 5×Santo Domingo5.287 ha
- 4×Sagua La Grande5.751 ha
- 3×Encrucijada2.569 ha
- 3×Corralillo1.614 ha
- 2×Santa Clara2.432 ha
- 2×Manicaragua1.784 ha
- 2×Remedios72 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 2.387 haSanto Domingomai 2024 · 5 zile
- 2.316 haSanto Domingo14 aprilie 2021 · 4 zile
- 2.099 haCamajuaníaprilie 2026 · 4 zile
- 2.025 haCamajuanímartie 2025 · 8 zile
- 1.916 haSagua La Grandemai 2024 · 8 zile
- 1.887 haSanta Claraaprilie 2020 · 7 zile
- 1.715 haSagua La Grande18 aprilie 2023 · 3 zile
- 1.610 haManicaraguafebruarie 2023 · 14 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2026 | 4 | 6.193 | Camajuaní 2.099 ha |
| 2025 | 2 | 3.263 | Camajuaní 2.025 ha |
| 2024 | 3 | 5.793 | Santo Domingo 2.387 ha |
| 2023 | 3 | 4.397 | Sagua La Grande 1.715 ha |
| 2021 | 4 | 3.337 | Santo Domingo 2.316 ha |
| 2020 | 4 | 5.280 | Santa Clara 1.887 ha |
| 2017 | 2 | 2.085 | Quemado de Güines 1.055 ha |
Toate incendiile din Villa Clara · 22
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 1.488 haEncrucijadaaugust 2026 · 7 zile
- 1.383 haCamajuaníiulie 2026 · 2 zile
- 1.223 haCamajuaníiunie 2026 · 3 zile
- 2.099 haCamajuaníaprilie 2026 · 4 zile
- 1.238 haCamajuaníaprilie 2025 · 3 zile
- 2.025 haCamajuanímartie 2025 · 8 zile
- 2.387 haSanto Domingomai 2024 · 5 zile
- 1.916 haSagua La Grandemai 2024 · 8 zile
- 1.489 haCamajuanímartie 2024 · 8 zile
- 1.715 haSagua La Grande18 aprilie 2023 · 3 zile
- 1.072 haSagua La Grande2 aprilie 2023 · 2 zile
- 1.610 haManicaraguafebruarie 2023 · 14 zile
- 2.316 haSanto Domingo14 aprilie 2021 · 4 zile
- 39 haLos Arabosaprilie 2021 · 8 zile din 1.361 ha în total
- 174 haCumanayagua12 aprilie 2021 · 9 zile din 1.401 ha în total
- 809 haSanto Domingo11 aprilie 2021 · 10 zile din 1.091 ha în total
- 1.139 haCorralilloaprilie 2020 · 2 zile
- 1.049 haSagua La Grandeaprilie 2020 · 3 zile
- 1.887 haSanta Claraaprilie 2020 · 7 zile
- 1.205 haPlacetasaprilie 2020 · 9 zile
- 1.055 haQuemado de Güinesaprilie 2017 · 1 zi
- 1.030 haEncrucijadaaprilie 2017 · 3 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/OpenStreetMap, Wambacher (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.